جاخالی دادن بانک ها به پروژه مسکن ملی!

جاخالی دادن بانک ها به پروژه مسکن ملی!

به گزارش فی بگیر آخرین آمار از پول های واریز شده به حساب سازندگان مسکن ملی نشان داده است نه تنها وامهای بانکی سهم ناچیزی از منابع این پروژه را تشکیل می دهد بلکه با میزان آورده تزریق شده به طرحها از جانب متقاضیان فقط میتوان حدود ۸۲۰۰ واحد مسکونی راه اندازی کرد؛ این در شرایطی است که بنا به قول معاون وزیر راه و شهرسازی بخش عمده ۴۰ هزار واحد افتتاح شده بدون اتکا به تسهیلات مصوب این پروژه راه اندازی شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانک مسکن تا کنون از ۸۶۴۰ میلیارد تومان آورده متقاضیان ۲۸۴۰ میلیارد تومان آن برای راه اندازی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن به حساب سازندگان واریز شده است. ۲۴۴ میلیارد تومان هم تسهیلات بانکی پرداخت شده که مجموع دو عدد مذکور را به ۳۰۸۴ میلیارد تومان می رساند. مابقی هم که حدود ۵۸۰۰ میلیارد تومان است به تدریج با پیشرفت فیزیکی و آغاز راه اندازی پروژه ها تخصیص خواهد یافت.

هزینه ساخت هر واحد مسکن ملی ۳۷۵ میلیون تومان
با احتساب هزینه حدود ۵ میلیون تومان برای هر متر مربع واحدهای اقدام ملی، برای ساخت یک واحد ۷۵ متری به حدود ۳۷۵ میلیون تومان نقدینگی نیاز است. یعنی ۳۰۸۴ میلیارد تومان فقط تکافوی ساخت ۸۲۲۴ واحد اقدام ملی مسکن را می دهد.
البته تا کنون ۴۰ هزار و ۷۸ واحد مسکن ملی افتتاح شده که محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا اظهار داشت: عمده واحدهایی که به بهره برداری رسیده از روشهایی همچون تعاونی سازی با دریافت وام اوراق، استفاده از تسهیلات ۹ درصد بافت فرسوده و دریافت زمین بدون اتکا به منابع بانکی ساخته شده است.

تنها ۱۵ هزار واحد مسکن ملی به مرحله قرارداد رسیده است
هم اکنون ۵۳۴ هزار واحد اقدام ملی مسکن به مرحله اجرا رسیده است. آمار افتتاح حساب از جانب متقاضیان هم بدون احتساب حسابهای فسخ شده از واریز وجوه توسط ۲۳۷ هزار نفر حکایت دارد. این بدان معناست که امکان دارد بر اثر طولانی شدن فرایند ساخت واحدها بخشی از متقاضیان انصراف داده باشند. با وجود آنکه دو سال از آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن می گذرد ۶۲ هزار و ۴۹۳ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده و تنها ۱۵ هزار و ۱۰۲ واحد قراردادهایشان به امضا رسیده است.
سازندگان می گویند به علت رشد بیشتر از ۱۰۰ درصدی قیمت نهاده های ساختمانی طی یک سال قبل هر متر مسکن ملی ۵ میلیون تومان هزینه در بر دارد. اما وزارت راه و شهرسازی بر مبنای هزینه های تابستان ۱۳۹۹ نرخ پایه در قرارداد با سازندگان را ۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع تعیین و هنوز این نرخ را بروزرسانی نکرده است.
با این وجود مردادماه سال جاری تعدادی واحد مسکن ملی در شهر جدید پرند راه اندازی شد که محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ هزینه ساخت هر واحد از این پروژه را متری ۴ میلیون تومان و قیمت زمین را متری ۷۰۰ هزار تومان اعلام نمود.

گلایه سازندگان از بی توجهی سیستم بانکی به بخش مسکن
فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ با بیان این ادعا که احیانا بخشی از ۴۰ هزار واحد افتتاح شده مسکن ملی در ارتباط با پروژه های نیمه تمام مسکن مهر بوده است اظهار داشت: مقدار منابعی که هم اکنون در بخش مسکن تزریق می شود به هیچ عنوان پاسخگوی تقاضای موثر نیست. به اذعان خود مسؤلان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای مسکن ملی نام نویسی کردند که از تقاضای بالا برای مسکن در کشور حکایت دارد.
وی تصریح کرد: تنها راه تأمین مسکن کشور به کارگیری توان بخش خصوصی است و دولت توانایی ساخت و ساز ندارد. اما بخش خصوصی با انواع و اقسام موانع و مشکلات درگیر است. برای یک استعلام ساده حدود دو ماه وقت سازنده را می گیرند. دستگاههای خدمات رسان هم هزینه های سنگینی را مطالبه و هر از گاهی خدمات خویش را قطع می کنند. سیستم بانکی هم که مقرر است ۲۰ درصد تسهیلات خویش را به حوزه مسکن اختصاص دهد هیچگونه رغبتی برای پرداخت این نوع وام ندارد و تنها بانک مسکن به پرداخت تسهیلات مسکن می پردازد که به هیچ عنوان منابع آن پاسخگوی این بخش نیست.
دبیر کانون انبوه سازان، هزینه های مسکن ملی را به فنر جمع شده ای تشبیه کرد و اظهار داشت: اگر وزارت راه و شهرسازی نخواهد بر روی عدد ۲.۷ میلیون تومان تجدیدنظر کند هیچ سازنده ای زیر بار پذیرش ریسک ساخت واحدهای اقدام ملی نخواهد رفت. آماری که بانک مسکن ارائه کرده نشان داده است یک هشتم ظرفیت صنعت ساختمان در پروژه اقدام ملی به کار گرفته شده است؛ چون که بخش خصوصی واقعی از این پروژه استقبال نکرده و با این روند نمی توان کاری از پیش برد.
به قول پورحاجت، سیستم بانکی باید حدود دو برابر مبالغ واریزی از جانب متقاضیان، منابع به ساخت پروژه های مسکونی اختصاص دهد. این در شرایطی است که کل وامی که تا کنون از راه بانک مسکن برای پروژه های اقدام ملی اختصاص یافته یک سی و پنجم رقمی است که متقاضیان واریز کرده اند.
شرایط فعلی از آن حکایت می کند که جای خالی بانک ها در پروژه اقدام ملی احساس می شود. تسهیلات مسکن ملی به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده که اگر مشکلات اولیه همچون دریافت پروانه ساختمانی از جانب شهرداری ها اجازه پیشرفت کارها را بدهد و تسهیلات هم به داد پروژه برسد با ۲۵۰ میلیون تومان میتوان طرح را به مرحله مناسبی از پیشرفت رساند. اما احیانا با این رویه تسهیلات بانکی حکم نوشدارو پس از مرگ سهراب را در پروژه مسکن ملی ایفا خواهد نمود.

مسکن ملی در یک نگاه
ازاین رو گزارش، شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. ابتدا برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که الان ۵۳۴ هزار واحد در مرحله اجرا قرار دارد. در پنج مرحله ثبت نام این طرح در سامانه اقدام ملی به نشانی tem.mrud.ir مجموعا ۲.۵ میلیون نفر نام نویسی کردند که ۵۳۰ هزار خانه اولی مشمول این طرح قرار گرفتند. تا کنون دو مرحله افتتاح صورت گرفته که روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد و روز ۲۱ تیر ۱۴۰۰ تعداد ۲۸ هزار و ۵۱۸ واحد جمعا ۴۰ هزار و ۷۸ واحد به بهره برداری رسیده است.
این پروژه از راه آورده متقاضیان و وام بانکی پیش می رود. از ابتدا تسهیلات این طرح ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد بود که به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق شاخص سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ متری ۲.۸ میلیون تومان است که البته بر مبنای آخرین محاسبات اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به ۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. با این وجود سازندگان، هزینه ساخت را حدود ۵ میلیون تومان در هر متر مربع عنوان می کنند.1400/06/14
08:58:36
5.0 / 5
223
تگهای خبر: پرداخت , خدمات , دستگاه , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها