سخنگوی سازمان حفظ نباتات پاسخ داد

ملخ های صحرایی تا كی در كشور می مانند؟

ملخ های صحرایی تا كی در كشور می مانند؟

به گزارش فی بگیر سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان این كه آفت ملخ صحرایی احیانا تا اواخر تیرماه در كشور باقی خواهند ماند، اظهار داشت: از حدود ۶ ماه پیش برپایه گزارش های فائو و رصدهای سازمان حفظ نباتات، ورود ملخ صحرایی به كشور قابل پیشبینی بود و بنابراین غافلگیر نشدیم.سیدمحمدرضا میر در گفتوگو با ایسنا با بیان این كه در آغاز راه مبارزه با آفت ملخ صحرایی هستیم، اظهار نمود: از حدود ۱۵ روز گذشته تاكنون، ریزش این آفت در كشور بیشتر هم شده است و به عبارت دیگر در اوج ریزش آن هستیم و پیش بینی میشود تا اواخر تیر سال آینده هم بعضی از استان های كشور درگیر این آفت باشند.

وی افزود: سال قبل هم از ۸ بهمن ماه ریزش ملخ صحرایی در هرمزگان شروع شد و تا تیرماه ادامه یافت و ۹ استان را درگیر كرد. در مجموع هم در سطحی معادل۷۵۰ هزار هكتار ضد این آفت مبارزه شد. سال جاری هم باتوجه به اینكه تعداد این آفت بیشتر شده، پیش بینی می شود كه مبارزات در سطحی بالغ بر یك میلیون هكتار صورت گیرد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات خاطرنشان كرد: بیشترین استانهای درگیر هم هرمزگان و پس از آن سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس وخوزستان هستند. هم اكنون هم در استان هرمزگان در سطحی حدود ۱۴هزار و ۵۰۰ هكتار بر ضد این آفت مبارزه شده و مبارزه هم همچنان ادامه خواهد داشت. در استانهای دیگر هم سطح این مبارزات ۲ تا ۳ هزار هكتار است.

وی در پاسخ به این سؤال كه آیا آفت خساراتی به مزارع كشاورزی و باغات وارد كرده است یا خیر، اظهار داشت: ملخها هنگامی كه وارد كشور می شوند، معمولا به مراتع همچون مراتع خودرو هجوم میآورند و بنابراین ورود آنها به زمینهای كشاورزی و باغات خیلی كم بوده است. هم اكنون هم خسارتی گزارش نشده است، چونكه ادوات لازم برای مبارزه با ملخ صحرایی پیش بینی شده بود. حتی در ۴ استانی كه سال قبل این ملخها وارد شدند ولی سال جاری هنوز گزارشی از ورود آنها داده نشده هم آمادگی مبارزه وجود دارد.

به گفته وی به علت شرایط آب و هوایی مناسب در خاستگاه اصلی ملخ صحرایی یعنی منطقه شرق آفریقا، كشورهای حاشیه دریای سرخ مانند اریتره، یمن، سومالی و شبه جزیره عربستان حجم این آفت زیاد شده است.

ملخ صحرایی ناقل ویروس كرونا نیست

میر در پاسخ به این سؤال كه آیا این ملخها برای انسان خطری حساب می آیند یا خیر، اظهار داشت: این آفت به صورت مستقیم هیچ ضرری برای انسان ندارد. در بعضی استانهای كشور از این ملخ بعنوان منبع پروتئینی استفاده میشود. از طرفی حتی این ملخها ناقل ویروس كرونا هم نیستند. تنها خطری كه امكان دارد برای انسان داشته باشند به خطر انداختن امنیت غذایی آنهاست، چونكه این ملخها از محصولات كشاورزی و هر نوع سبزه تغذیه می كنند.

وی در انتها افزود: این آفات تمایل دارند در جایی فرود بیایند كه به منابع غذایی دسترسی داشته باشند اما گزارشاتی هم از فرود و ورود این ملخها به داخل برخی شهرها شده كه مبارزاتی هم با آنها صورت گرفته است. همینطور سمومی كه برای مبارزه با این آفت استفاده میشود از سمومی است كه كمترین آثار زیان بار را برای محیط زیست داشته باشد و دوره كارنس آن هم در گیاه یا زمین حداقل ممكن باشد.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، موج دوم هجوم ملخهای صحرایی از دوم اسفندماه سالجاری در كشور شروع شد كه ابتدا استانهای هرمزگان، بوشهر وجنوب فارس را درگیر كرد و هم اكنون دو استان دیگر یعنی سیستان و بلوچستان و خوزستان هم درگیر این آفت شده اند.1398/12/21
15:16:07
5.0 / 5
4023
تگهای خبر: محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها