در پاسخ به ایرنا؛

رحمانی: كالاهای احتكار شده در شبكه توزیع قرار می گیرد

رحمانی: كالاهای احتكار شده در شبكه توزیع قرار می گیرد

فی بگیر: تهران - وزیر صنعت، معدن و تجارت از توزیع اقلام و كالاهای اساسی احتكاری كه كشف و ضبط شده اند در شبكه توزیع سراسری اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رضا رحمانی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از انبارهای نگهداری كالا در مجتمع شهید مدرس در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایرنا درباره توزیع كالاهای احتكار شده تصریح كرد: این اقدام در خلال یك فرآیند صورت می گیرد و در جاهایی كه كالاهای احتكاری شناسایی شده ضمن برخورد و صدور حكم، كالاها در شبكه توزیع قرار می گیرد.
وی همینطور در پاسخ به سوال دیگری درباره تامین مایحتاج اساسی مردم اظهار داشت: با عنایت به حساسیت ویژه مسئولان كشور، مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و دولت در اطمینان حاصل كردن از تامین مایحتاج عمومی و كالاهای اساسی، امكانات خوبی برای ذخیره سازی و تامین این نیازها در كشور و استان های مختلف كشور فراهم است.
رحمانی اضافه كرد: این اقدام، علاوه بر فعالیت هایی است كه مردم در بازار دارند؛ انبارهای بخش خصوصی و تولیدات داخلی در كشور، صرفا برای اطمینان بخشی و تامین اقلام مورد نیاز مردم در ماه ها و سال های آتی است.
وی با اشاره به بازدیدهای امروز خود از انبار كالاها اظهار داشت: از حداكثر ظرفیت انبارها استفاده و كالاهایی دپو شده كه در صورت لزوم استفاده خواهد شد.این به معنای لزوم توزیع این كالاها در بازار نیست و برای اطمینان بخشی است، بسته به تنظیم بازار در هر منطقه ای این امكانات و انبارها وجود دارد.
رحمانی اظهار داشت: امكانات ریلی و حمل و نقل جاده ای در تهران به نحو مناسبی فراهم است و می تواند سایر استان ها را تحت پوشش قرار دهد.

**مشكلی از حیث تجارت با كشورهای دیگر وجود ندارد
وی در باره تاثیر تحریم های یكجانبه كاخ سفید ضد ایران و تاثیر احتمالی آن بر روی مناسبات با سایر كشورها به ایرنا اظهار داشت: بطور قطع مشكل حل نشدنی از این حیث وجود ندارد و پیش بینی و تمهیداتی كه وزارتخانه های مختلف كرده بودند بیشتر از آن چیزی است كه اعلام شده و معاون اول رییس جمهوری هم به این مساله اشاره نمود.
وی اضافه كرد: ظرفیت و امكانات ما بیشتر از این بوده و ایران یكی از كشورهایی است كه بیشترین همسایه را دارد و روابط خوبی با عمده اینها حاكم است.
به گفته رحمانی، برای افزایش صادرات هدفگذاری شده كه میزان صادرات نیمه نخست امسال آنرا نشان داد.

**افزایش 13درصدی صادرات
وی از افزایش 13درصدی میزان صادرات ایران در نیمه نخست امسال اطلاع داد و اظهار داشت: با رفع موانع و استفاده از ظرفیت همه مناطق كشور، این رقم قابل افزایش است.
رحمانی اظهار داشت: در نیمه دوم امسال هم پیش بینی كارشناسان ما این است كه دستكم 13 درصد افزایش را در صادرات خواهیم داشت.
وی همینطور درباره تامین ارز وارد كنندگان و صادركنندگان اظهار داشت: یك مساله، تامین ارز كالاهای اساسی وارداتی است كه در این زمینه با تامین از منابع مختلف شامل درآمدهای نفتی، دولت هیچ مشكلی ندارد.

**ارز وارداتی تامین شده است
رحمانی تصریح كرد: ارز مورد نیاز برای كالاهای وارداتی برای امسال و سال آینده تامین است.
وی افزود: در مورد تامین ارز موارد اولیه واحدهای تولیدی هم مشكلی وجود ندارد و نباید نگران شد. این ارز هم تامین و با استفاده از وزارت كشور به استانداری ها و فرمانداری ها ابلاغ گردیده است.

**اولویت تامین مواد اولیه زنجیره های تولید
وی اضافه كرد: تامین مایحتاج مردم و مواد اولیه زنجیره های تولید، جزو اولویت هاست و در این زمینه آنچه به دولت مربوط می گردد تامین شده است.
رحمانی اظهار داشت: در پشتیبانی از واحدهای تولیدی داخل، حفظ تولید و اشتغال موجود هیچ محدودیتی وجود ندارد و میان همه همكاران در كل كشور، استانداران، فرمانداران و دیگر دستگاه ها همتی بوجود آمده كه باید حداكثر حمایت را داشته باشند.
وی با بیان این كه ظرفیت تولید در خیلی از كالاها بیشتر از مصرف داخلی است اظهار داشت: در سال های گذشته، ظرفیت های بوجود آمده بیشتر از نیاز داخل بوده و به همین خاطر در خیلی از كالاها باید صادرات صورت گیرد.ضمن این كه حفظ و تامین بازار داخلی اولویت است، حفظ زنجیره های تولید و تامین مواد اولیه برای دستورالعمل است و باید اجرایی شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعامل وزارت جهاد كشاورزی از حیث تامین مواد غذایی اضافه كرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم در تولید و ذخیره سازی داروها طبق گزارش موجود اطمینان كاملی داده است.
رحمانی اظهار داشت: دولت هم ارز و امكانات لازم را تامین و سایر دستگاه شامل وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، استانداری ها، وزارت كشور و بانك مركزی حمایت كرده اند.

**6984*1601**


1397/08/17
22:59:50
5.0 / 5
6000
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها