سکته دوم بازار مسکن!

سکته دوم بازار مسکن!

فی بگیر: بدنبال افت معاملات و کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت خانه در شهریورماه، بازار مسکن در مهرماه نیز با رکود دست و پنجه نرم کرد؛ به صورتی که معاملات ۱۰ درصد در مقایسه با شهریور کاهش پیدا کرد و تورم ماهیانه آن نیز بااینکه ۱.۲ درصد اعلام گردید به حدود یک هشتم اوج رونق بازار در خردادماه رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه سال جاری شروع شده بود طبق گزارش دو متولی ارائه آمار، ادامه پیدا کرد. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در تهران به ۴۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که ۱.۲ درصد در مقایسه ماه قبل رشد نشان داده است اما سرعت افزایش آن به حدود یک هشتم خردادماه رسیده است. این در شرایطی است که مهرماه سال جاری رشد ماهیانه قیمت مسکن در کل کشور ۶.۱ درصد بود. انتظار می رود در ماههای آینده هم بازار مسکن کل کشور به تبعیت از تهران به آرامش برسد.
از سوی دیگر مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را ۴۶.۴ میلیون و متوسط حسابی آنرا ۴۴.۳ میلیون تومان اعلام نمود. گزارش بانک مرکزی از رشد ۱.۲ درصدی و گزارش مرکز آمار از کاهش ۰.۱ درصدی قیمت در مقایسه با شهریور حکایت دارد. رشد قیمت در مقایسه با مهرماه سال قبل هم طبق اعلام بانک مرکزی ۳۸.۲ درصد و طبق گزارش مرکز آمار ۴۴.۷ درصد بوده است.
درخصوص تعداد معاملات هم بانک مرکزی اعلام نموده ۵۴۱۶ فقره خرید و فروش آپارتمان در مهرماه سال جاری انجام شده که پایین ترین میزان از فروردین به بعد به حساب می آید. مرکز آمار هم تعداد معاملات آپارتمان را ۴۶۱۵ فقره اعلام نمود.
کارشناسان علل مختلفی را در کسادی بازار مسکن شهر تهران موثر می دانند که همچون آن میتوان به شرایط فعلی جامعه، رکود معمول در نیمه دوم سال، رشد سنگین قیمت خانه، افول توان خرید متقاضیان و کاهش بازده سرمایه در قسمت مسکن اشاره نمود.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، مهر ماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۴۳ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۳۸.۲ درصد افزایش پیدا کرده است. تعداد معاملات هم ۵۴۱۶ فقره بود که از کاهش ۱۰ درصد و ۱ درصد به ترتیب در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.
نگاهی به آمار بازار مسکن شهر تهران در هفت ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ روند کاهشی معاملات از خرداد به بعد را نشان می دهد؛ فروردین ۳۴۲۷ معامله، اردیبهشت ۱۰ هزار و ۴۹۰ معامله، خرداد ۱۳ هزار و ۸۷۴ معامله، تیرماه ۱۰ هزار و ۲۹۴ معامله، مردادماه ۷۸۲۵ معامله، شهریورماه ۶۰۳۳ معامله و مهرماه ۵۴۱۶ معامله. همان گونه که آمار توضیح می دهد بجز فروردین ماه نیمه تعطیل که خرید و فروش چندانی در بازار مسکن صورت نمی گیرد، بازار ملک در مهرماه، رکودی ترین مقطع خویش را سپری کرده است.
درخصوص قیمت هم آمار گویای آن می باشد که رشد ماهیانه قیمت در فروردین ماه ۲.۴- درصد، اردیبهشت ۶.۱ درصد، خرداد ۸.۴ درصد، تیر ۵.۸ درصد، مرداد ۲.۵ درصد، شهریور ۱.۱ درصد و مهرماه ۱.۲ درصد بوده است.
طی هفت ماه گذشته قیمت مسکن شهر تهران ۲۷.۷ درصد افزوده شد و از میانگین متری ۳۴.۲ میلیون تومان در فروردین به ۴۳.۷ میلیون تومان در مهرماه رسید که ۱۴.۵ درصد آن در دو ماه اردیبهشت و خرداد رخ داد. این در شرایطی است که هفت ماهه ابتدای سال قبل رشد قیمت مسکن در پایتخت ۸ درصد بود. امسال به نظر می آید بعد از شوک حاصل از اصلاح نظام یارانه ها و افزایش تقاضای سرمایه گذاری در مسکن با عنایت به انتظارات تورمی و ریسک های غیراقتصادی در ماه های ابتدای سالجاری، به تدریج بازار مسکن به آرامش رسیده است.
حسن محتشم ـ کارشناس بازار مسکن در تحلیل شرایط فعلی این بازار به ایسنا اظهار داشت: بازار مسکن همیشه فراز و فرود داشته و به علت افزایش شدید قیمتها بین سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ سال جاری مثل سال قبل بنظر می رسید با یک رکود نسبی مواجه شویم و بازار مسکن کمتر از نرخ تورم رشد کند. اما در هفت ماهه اول سالجاری قیمت مسکن در تهران حدود ۲۷ درصد افزوده شد که غیرمنتظره بود.
وی اضافه کرد: در شهریور و مهرماه روند افزایش قیمتها تا حد زیادی کاهش پیدا کرد و بازار به لحاظ تعداد معاملات و رشد قیمت گرفتار رکود شد. این مورد از شرایط عمومی اقتصاد نشأت می گیرد که سرمایه گذاران در اغلب بخش های اقتصادی دست به عصا راه می روند.
این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در قسمت املاک دو گروه شامل خریداران مصرفی و سرمایه ای وجود دارند اظهار داشت: با عنایت به کسادی و ابهام موجود، هردو گروه از بازار ملک کنار کشیده اند. وقتی شرایط بگونه ای است که تکلیف مردم با کسب و کارشان قطعی نیست سرمایه گذاری نمی کنند. بخش مصرفی هم در زمانی می تواند اقدام خرید خانه کند که کسب و کارش رونق داشته باشد تا از راه پس انداز و تسهیلات، مسکن بخرد اما الان چنین شرایطی فراهم نیست.
محتشم خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما فرهنگ گران خریدن جا افتاده است. تجربه دهه های گذشته در کشور نشان داده وقتی قیمت یک کالا مثل مسکن بالا می رود خیلی از مردم آن کالا را می خرند تا به زعم خودشان از گرانی جا نمانند. ولی در زمان هایی مانند هم اکنون که قیمتها متوقف شده یا کاسته شده مبادرت به خرید نمی کنند و می گویند نخریم چون امکان دارد ارزان ترشود. اما معمولاً پس از مدتی باردیگر شاهد اوج گرفتن قیمت مسکن هستیم و افراد خیلی از بازار جا می ماند. ازاین رو توقف قیمت مسکن کمکی به اقتصاد خانواده ها نمی کند و فقط به رکود دامن می زند.
وی در رابطه با پیشبینی بازار مسکن در ماه های پیش رو اظهار داشت: معمولاً در فصل پاییز به علت بازگشایی مدارس و شروع سرما با کاهش معاملات مسکن مواجهیم و این شرایط تا دو ماهه پایانی سال ادامه خواهد یافت.
منبع:

1401/08/10
10:07:00
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها