بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می کند

بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می کند

به گزارش فی بگیر یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: به لحاظ حجم معاملات مسکن احیانا در نیمه دوم سال شیب صعودی که در شهریورماه شاهدش بودیم گرفتار افت می شود و به علت نبود ظرفیت لازم در طرف تقاضا نرخ رشد قیمت هم کمتر از تورم عمومی خواهد بود.


سید محمد مرتضوی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: رونق نسبی بازار مسکن در شهریورماه از چند عامل نشأت گرفته بود. نخستین علت به پیک جابه جایی در شهریورماه مربوط می شود که همه ساله وجود دارد. در ماههای آینده چنین حجمی از جابه جایی نخواهیم داشت و معاملات در این بخش کاسته می شود.
وی ادامه داد: مسئله دیگر به تورم عمومی مربوط می شود. به هر حال مردم در جامعه به عینه شاهد رشد همه کالاها از مواد غذایی گرفته تا پوشاک، لوازم خانگی و غیره هستند. این تورم نگران کننده است و ترس از افزایش قیمت سبب شد کسانی که تصمیم به خرید خانه داشتند این تصمیم را عملی کنند.

مردم اعتماد چندانی به طرحهای مسکن دولتی ندارند
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه همینطور تجربه شکست طرحهای مسکن دولتی در اقدام برای خرید مسکن در شهریورماه موثر بوده است اظهار داشت: بی اعتمادی مردم به پروژه هایی که جنبه حمایتی دارد مثل مسکن مهر و طرح اقدام ملی که طرحهای شکست خورده ای هستند سبب شد تا به توفیق طرح جهش تولید و تأمین مسکن هم چندان امیدوار نباشند. بنابراین بخشی از مردم با منابع فعلی در اختیار خود مبادرت به خرید مسکن کردند.
مرتضوی افزود: متقاضیان مسکن نمی توانند به سادگی باور کنند که دولت قادر باشد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی راه اندازی کند. البته گفته شده که مقرر است واحدها از راه بسترهای قانونی و حمایتی مثل صندوق ملی مسکن ساخته شود که امیدواریم شکل اجرایی به خود بگیرد.

وام یک میلیاردی مسکن با شکست مواجه می شود
وی درباره میزان اثرگذاری وامهای مسکن که اخیرا مصوب شده است اظهار داشت: وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان به علت مدت ۱۵ ساله سپرده گذاری در صندوق آن هیچ نوع استقبالی را به دنبال نداشت و به شکست منجر می شود اما تسهیلات ۴۸۰ میلیون تومانی ساخت یا خرید می تواند موثر باشد. درمورد مسکن جوانان، تجربه ثابت کرده در بازه زمانی ۱۵ ساله کلیه کالاها در ایران می تواند چند بار گرفتار تلاطم و جهش قیمت شود و نمی توان پس از ۱۵ سال با یک میلیارد تومان اقدام موثری انجام داد.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: وام ساخت مسکن که تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان و قابل انتقال به خریدار است اثرگذاری بهتری در بازار خواهد داشت؛ چون که با قیمتهای فعلی تا حدودی تناسب دارد.
مرتضوی درمورد پیشبینی بازار مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: به علت ناتوانی بخش تقاضا و قیمتهای بالای پیشنهادی مالکان اعتقاد دارم که در ماه های آینده شیب افزایش معاملات کمتر خواهد شد. ازاین رو فکر نمی کنم میزان رشد حدود ۴۰ درصدی معاملات که در شهریورماه داشتیم ادامه پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: درمورد قیمت هم اگر دولت بتواند تورم مصالح ساختمانی را کنترل کند رشد قابل توجهی نخواهیم داشت و احیانا میزان افزایش آن کمتر از تورم عمومی خواهد بود. اما در ماههای گذشته بجز سیمان که قیمت آن پس از جهش تا حدودی کاهش پیدا کرد، رشد قیمت دیگر نهاده های ساختمانی تعدیل نشد.

احتمال رشد دستمزدها وجود دارد
به قول مرتضوی، نکته نگران کننده برای بازار مسکن این است که اگر برنامه دولت در ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی عملیاتی شود نخستین تأثیر منفی که می گذارد افزایش بی رویه دستمزدها است؛ چونکه از سال ۱۳۹۰ که حدود ۷۶۰ هزار واحد مسکونی راه اندازی شد تا کنون با تحولی در ساخت و ساز مواجه نبوده ایم. ما نیروی ماهر به اندازه یک میلیون مسکن نداریم و افزایش تقاضای کار در این بخش به رشد دستمزدها می انجامد.

هر متر خانه در تهران ۳۱.۷ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، در شهریورماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ درصد و ۳۰.۵ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات انجام شده هم در ماه مذکور حدود ۷.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۴۱.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۸ درصد کاهش نشان داده است.
منبع:

1400/07/14
15:01:26
5.0 / 5
271
تگهای خبر: تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها