مجوز ترخیص ۱۳ هزار تن برنج وارداتی صادر شد

مجوز ترخیص ۱۳ هزار تن برنج وارداتی صادر شد

به گزارش فی بگیر طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران با موافقت صورت گرفته در کارگروه ستاد تنظیم بازار، بیشتر از ۱۳ هزار تن برنجی که در گمرک دپو شده بود ترخیص و روانه بازار خواهد شد.


مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود که پس از پیشنهاد گمرک برای ترخیص ۱۳ هزار تن برنجی که پیش از شروع ممنوعیت فصلی به بنادر رسیده اما قبض انبار آن پس از ممنوعیت صادر شده بود، با تشکیل کارگره ستاد تنظیم بازار موافقت لازم صورت گرفت و ترخیص این برنج ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.
این مقام مسئول در گمرک ایران اظهار داشت که تشریفات گمرکی برای ترخیص این برنج ها انجام شده و آماده ترخیص است، ازاین رو با ورود صاحبان فورا ترخیص خواهد شد.
ماجرای این ۱۳ هزار تن به زمان شروع ممنوعیت فصلی برنج از اول مرداد تا آخر آبانماه برمی گردد که طبق مصوبه تنظیم بازار صرفاً ترخیص آن بخش از محموله های برنج وارداتی که تا پیش از ۳۱ تیرماه دارای اعلامیه ورود و یا قبض انبار هستند مشروط به اینکه دارای ثبت سفارش باشند بلامانع بوده و امکان ترخیص دارند، در حالیکه حدود ۱۰ شناور حاوی ده ها هزار تن برنج پیش از ممنوعیت به مقصد ایران در حرکت بود و پیشبینی شده بود که ورود آنها همزمان یا کمی پس از شروع ممنوعیت باشد و امکان ترخیص پیدا نکند.
در ادامه گمرک ایران اعلام نمود که برخی از کشتی های برنج به بنادر رسیدند و بعضی از آنها علیرغم این که پیش از ۳۱ تیرماه آمده اند، اما تاریخ اعلامی ورود و یا قبض انبارشان پس از اول مردادماه صادر شد و ازاین رو امکان ترخیص ندارند.
گمرک در دو بار مکاتبه با وزارت جهاد و یک مکاتبه با وزارت صمت پیشنهاد و اعلام نمود که با عنایت به اینکه ورود کالا به ۱۲ مایلی آب های سرزمینی کشور از نظر حقوقی ورود کالا به قلمروی سیاسی به حساب می آید صاحبان محموله ها درخواست ترخیص کالای خویش را دارند، ازاین رو اگر کشتی های حامل برنج های وارداتی پیش از تاریخ ممنوعیت فصلی برنج به کشور رسیده و در لنگرگاه و بنادر پهلو بگیرند، فارغ از این که اعلامیه ورود و یا قبض انبار آنها چه زمانی صادر گردیده است، بتوانند مجوز ترخیص بگیرند.
این بیشتر از ۱۳ هزار تن بخشی از حدود بیشتر از ۸۰ هزار تن برنج رسوبی در گمرک است، با این وجود در مکاتبه اخیر معاون فنی گمرک ایران اعلام شده بود که ترخیص این حجم و ورود به بازار هم می تواند قیمت برنج را تحت تأثیر قرار دهد.
این در شرایطی است که در ماه های اخیر قیمت برنج در بازار بیشتر از ۴۰ درصد افزایش داشته است.
منبع:

1400/07/12
21:54:43
5.0 / 5
97
تگهای خبر: قیمت , مجوز , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها