همکاری ایران و چین در نفت تا کجا پیش خواهد رفت؟

همکاری ایران و چین در نفت تا کجا پیش خواهد رفت؟

به گزارش فی بگیر یک کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار داشت: برای توسعه همکاری ها با چین و روسیه و یا هر کشور دیگری در حوزه نفت نیازمند اجرای برجام و تحقق چهار حلقه مهم در حوزه صنعت نفت هستیم.


مرتضی بهروزی فر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: ایران می تواند با کشوری مانند ونزوئلا قرارداد امضا کند، چون دو دولت با هم هستند و شاید تحریم ها تأثیر چندانی نداشته باشد اما در همین کشور اگر این قرارداد با شرکت خصوصی منعقد شود، آن شرکت تمایل چندانی برای ادامه فعالیت نخواهد داشت مگر این که شرکت کوچکی باشد و هیچگونه ارتباطی با دنیا نداشته باشد.
او افزود: هرچند در این شرایط مشکلات زیادی وجود دارد و شرکتهای کوچک در حوزه صنعت نفت سرمایه چندانی برای سرمایه گذاری ندارند و حتی اگر سرمایه کافی هم داشته باشد تکنولوژی و امکانات کافی برای انجام پروژه ها را ندارد، از طرفی باید به این مورد هم توجه کرد که برای خرید نفت هم از هر کجا نیازمند چهار حلقه هستیم که اگر هر کدام از آن حلقه ها گرفتار مشکل شود، عملا صادرات گرفتار مشکل می شود.
این کارشناس افزود: این چهار حلقه شامل یک شرکت برای خرید نفت، کشتی برای حمل نفت، یک شرکت برای بیمه و آخرین حلقه وجود شرایطی برای دریافت پول است، اواخر دولت احمدی نژاد دولت ایران پولی را برای بیمه کشتی های نفت کش درنظر گرفت، خوشبختانه اتفاقی رخ نداد.
او با اشاره به اینکه تمام مواردی که در مورد افزایش تعامل با چین و حتی روسیه مطرح است مسلما پس از حل شدن مشکل برجام خواهد بود و تا وقتی که تحریم ها وجود دارد، حتی چین هم امکان افزایش تعامل با ایران را نداشته و نمی تواند آنطور که باعث توسعه صنعت نفت ما شود.
وی با تکیه بر این که شرکتهای کوچک چینی که در این دوره از ما خرید می کردند شرکت هایی هستند که پالایشگاه های کوچکی در مناطق دور افتاده در چین دارند که ارتباط مالی بسیاری با دنیا ندارد وتحریم آنها توسط آمریکا تأثیر چندانی در فعالیتشان بر جای نمی گذارد چونکه این شرکت ها تعاملات خارجی با بازارهای دنیا و یا آمریکا ندارند، خاطرنشان کرد: شرکتهای بزرگ نفتی چینی که در آمریکا و اروپا تعامل دارند، خویش را در معرض تحریم آمریکا قرار ندادند.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی اضافه کرد: شرکتهای بزرگ چینی در حوزه نفت به علت فعالیت با ایران همکاری خویش را با دنیا گرفتار مشکل نمی کنند، موضوعی که در زمان زنگنه هم مطرح بود که به علت عدم انجام فعالیت در بعضی پروژه ها شرکتهای چینی کنار گذاشته شدند علت آن هم این بود که به خاطر مشکل تحریم آمریکا آنها نمی توانستند فعالیتی انجام دهند.
بهروزی فر، اظهار نمود: ایران می تواند با کشوری مانند ونزوئلا قرارداد امضا کند، چون دو دولت با هم هستند و شاید تحریم ها تأثیر چندانی نداشته باشد اما در همین کشور اگر این قرارداد با شرکت خصوصی منعقد شود، آن شرکت تمایل چندانی برای ادامه فعالیت نخواهد داشت مگر این که شرکت کوچکی باشد و هیچگونه ارتباطی با دنیا نداشته باشد.
منبع:

1400/07/06
10:51:05
5.0 / 5
151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها