معاون وزیر كشاورزی خبر داد

تحقق ۹۳ درصدی فعالیت های شیلاتی کشور در برنامه ششم

تحقق ۹۳ درصدی فعالیت های شیلاتی کشور در برنامه ششم

از گیلان معاون وزیر کشاورزی، با اشاره به اینکه سازمان شیلات ایران موفق شد پارسال ۹۳ درصد تکلیف برنامه ششم را محقق کند، افزود: در بخش پرورش ماهی در قفس دریا عقب هستیم.


نبی الله خون میرزایی در حاشیه راه اندازی خط تولید جدید مرکز ملی تحقیقات فرآوری آبزیان کشور در بندرانزلی، با اشاره به اینکه بشر همواره با محدودیت های منابع و پهنه ها مواجه می باشد، اظهار نمود: این محدودیت ها علاوه بر ایجاد چالش های زیست محیطی، در آینده تأمین غذا را گرفتار چالش می کند.
وی با تکیه بر ضرورت استفاده از پهنه های آبی جهت تأمین مواد غذایی، اضافه کرد: باید به سمت تولید آبزیان به منظور تقویت امنیت غذایی حرکت نماییم و خوشبختانه کشور ما هم در جنوب و هم در شمال پنه های آبی دارد.
معاون وزیر کشاورزی، منابع آبی و آب  های جاری داخلی را جهت تولید آبزیان محدود دانست و خاطرنشان کرد: باید برای تأمین امنیت غرایی کشور توجه بیشتری به دریای خزر و مناطق جنوبی با نگاههای علمی داشته باشیم.
خون میرزایی، به نقش آبزیان در تأمین غذا اشاره نمود و اظهار داشت: کمیت و کیفیت خوراک مبتنی بر آبزیان بالاست و بنابراین باید به مفهوم آب مجازی و نیاز کشور در بخش تولید آبزیان و وابستگی به نهاده های پرورش آبزیان دقت نماییم. همینطور محدودیت تولید گازهای گلخانه ای، مزیت های نسبی کشور، نگاههای توسعه ای دریامحور و سیاست های اقتصاد مقاومتی اهمیت توجه به فعالیت های شیلاتی را بیشتر از پیش نشان می دهد.
وی با اشاره به اینکه سازمان شیلات ایران موفق شد پارسال ۹۳ درصد تکلیف برنامه ششم را محقق کند، افزود: در بخش پرورش ماهی در قفس دریا عقب هستیم، چونکه تهیه تجهیزات از خارج با ارز دولتی مشکلاتی را ایجاد کرد، اما بدون احتساب پرورش ماهی در قفس دریا، شاهد تحقق ۱۰۳ درصدی تکالیف برنامه بودیم.
رئیس سازمان شیلات ایران، از تولید یک میلیون و ۲۶۹ هزار تنی در بخش آبزیان اطلاع داد و تصریح کرد: ۱۵۰ هزار تن تکلیف پرورش ماهی در قفس دریا که عقب ماندگی داریم، اما موفق به بومی سازی بالای ۹۰ درصدی در این عرصه شدیم.
وی با اشاره به اینکه سازمان شیلات در افزایش مصرف سرانه، نراز تجاری و صادرات جلوتر از برنامه است، اظهار داشت: سال جاری یک میلیون و ۵۱۱ هزار تن تکلیف داریم که ۲۰۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس دریا، ۷۰۰ هزار تن صید و ۶۱۱ هزار تن آبزی پروری است.
خون میرزایی، گیلان را از استان های پیشتاز در فعالیت های شیلاتی با نیروی انسانی موفق در تحقیقات، اجرا، بهره برداری و سرمایه گذاری دانست و افزود: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر و مرکز ملی تحقیقات فرآوری آبزیان در گیلان وجود دارد.
معاون وزیر کشاورزی، از بومی سازی دانش و ترویج دستاوردهای موسسات وابسته به سازمان شیلات در گیلان اطلاع داد و بیان نمود: در حوزه تجاری سازی پرورش آبزیان، مولدسازی ماهی قزل آلا، بومی سازی صنعت پرورش تیلاپیا و... هم تجربه های موفقی داریم و خوشبختانه این دستاوردها با سرمایه گذاری بخش خصوصی همراه بود که به ثروت آفرینی می انجامد.
وی ضمن اشاره به همکاری شرکت ۲۱ بیضا در راه اندازی خط تولید مرکز تحقیقات فرآوری آبزیان، خاطرنشان کرد: فرآوری حلقه سست و ضعیف زنجیره صنایع شیلاتی ماست، در حالیکه ظرفیت اولید ما بیشتر از تکلیف برنامه است و فرآوری ارزش افزوده محصول را بالا می برد و منجر به افزایش سرانه مصرفو پایداری صادرات در بازارهای هدف و سلامت محصول می شود.
خون میرزایی، تقویت حلقه های فرآوری را باعث توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی دانست و اظهار داشت: در حوزه پرورش ماهی در قفس دریا بومی سازی را در دستور کار داریم و ظرفیت مطالعه شده تولید در آبهای ساحلی شمال یک میلیون تن و در جنوب ۳.۶ میلیون تن است بنابراین برای تقویت امنیت غذایی کشور که یکی از ارکان امنیت کلی است، باید به آبزیان دقت کنیم.1400/07/03
18:00:04
5.0 / 5
116
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها