واکنش تولیدکنندگان اوپک به افزایش قیمت گاز

واکنش تولیدکنندگان اوپک به افزایش قیمت گاز

بزرگترین تولیدکنندگان و بازرگانان گاز جهان هفته جاری برای کنفرانس گازتِک که اولین رویداد حضوری این صنعت از زمان شیوع همه گیری ویروس کروناست، در دوبی گردهم آمدند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، این کنفرانس از ۲۱ تا ۲۳ سپتامبر برگزار می گردد و برگزاری آن با بحران کمبود گاز در اروپا همزمان شده که سبب افزایش کم سابقه قیمتها شده است. تحلیل گران اخطار داده اند در نتیجه این بحران انرژی، برخی از کشورها امکان دارد با فرا رسیدن زمستان با خاموشی روبرو شوند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک که در پنلی به همراه وزیران انرژی قطر و امارات متحده عربی حضور داشت، اظهار داشت: بحران کمبود گاز اروپا منعکس کننده این است که سرمایه گذاری بیشتر در سوختهای فسیلی ضروری می باشد. دولتها باید دریابند که سوئیچ به اشکال پاکتر انرژی به شکل تدریجی می تواند انجام بگیرد. احساسات جای واقعیتها را در صنعت گرفته است. چطور این روایت را تغییر دهیم چونکه درحال باختن آن هستیم؟ جامعه مدنی و فعالان اقلیمی عرصه را در اختیار گرفته اند و سهامداران فعال، صنعت را برای باج گرفتن متوقف کرده اند.

وزیران انرژی قطر که بزرگترین صادرکننده LNG جهان است و امارات متحده عربی دیدگاه مشابهی داشتند.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر در این کنفرانس اظهار داشت: بر این باور است که قیمتهای بالای فعلی منعکس کننده عدم سرمایه گذاری و کمبود عرضه است اما وضعیت فعلی را یک بحران نمی داند. وی اظهار نمود: تقاضای عظیمی از جانب همه مشتریان ما وجود دارد و متاسفانه ما نمی توانیم پاسخگوی همه باشیم. از نظر من، وضعیت فعلی به این علت است که بازار به حد کافی در صنعت گاز سرمایه گذاری نکرده است.

وزیر انرژی قطر در پاسخ به این پرسش که آیا انتظار دارد قیمتهایه بالا تداوم داشته باشند، اظهار داشت: امیدواریم این طور نباشد. ما این قیمتهای بالا را نمی خواهیم. تصور نمی نماییم که این قیمتها برای مصرف کنندگان خوب باشند. ما گاز دو دلاری و گاز ۲۰ دلاری نمی خواهیم بلکه می خواهیم یک قیمت معقول داشته باشیم.

قیمت LNG در آسیا ماه جاری حدودا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و به ۲۷ دلار و ۱۹ سنت به ازای هر واحد mmBtu رسیده است.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی اظهار نمود که قیمتهای پایین گاز پایدار نیستند و افزایش اخیر منعکس کننده عوامل بنیادین بازار و عدم سرمایه گذاری در این بخش است.

وی اظهار داشت: قیمت گاز در دو یا سه دلار پایدار نیست. سرمایه گذاریهای جدیدی باید انجام بگیرد. متاسفانه جادویی در کار نخواهد بود. قیمتها تا وقتی که بازار قیمت مناسب را پیدا کند، فراز و فرود خواهند داشت. بازار قیمت را هدایت خواهد نمود. المزروعی همینطور اضافه کرد: اگر قیمتهای فعلی ادامه پیدا کنند، برای خیلی از کشورها بار سنگینی خواهند داشت و در بلندمدت بازار برای پذیرش چنین قیمتهایی آماده نیست.

قیمت گاز در اروپا سال جاری ۲۸۰ درصد و در اروپا بیشتر از ۱۰۰ درصد صعود کرده که تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیر سطح پایین ذخایر، قیمتهای بالای کربن و کاهش عرضه از جانب روسیه بوده است.

دیدیه هولو، نایب رئیس گروه گاز و برق فرانسوی انژی در حاشیه کنفرانس گازتِک اظهار داشت: نگران است که قیمتهای فعلی گاز برای مدتی همچنان استمرار پیدا کند چونکه سطح ذخایر گاز در اروپا خیلی بالا نیست.

بر اساس گزارش رویترز، آریفین تسریف، وزیر انرژی اندونزی اظهار داشت: این کشور می خواهد سهم انرژی تجدیدپذیر در تولید برق را تا سال ۲۰۴۰ به ۷۰ درصد افزایش دهد. تقاضا برای گاز با گذار جهان از دیزل و زغال سنگ به سمت منابع انرژی پاک افزایش خواهد یافت.

منبع:

1400/06/30
17:35:19
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها