گل یا پوچ وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

گل یا پوچ وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

هنوز دو ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم نگذشته که زمزمه های موافقت قوه مقننه و قوه مجریه با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به گوش می رسد. وعده پرطرفداری که ابهامات زیادی بر سر راه تحقق آن وجود دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و قیمت قابل توجه این سهام متاثر از وضعیت بازار سرمایه در آن روزها، بحث مشمول بودن یا نبودن سهام عدالت داغ شد. درحالی که طبق آمار حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، همواره صدای اعتراض عده ای که به گوش می رسد که چرا با وجود این که جزو دهک های کم درآمد جامعه هستند، مشمول این سهام نمی شوند.
در هر حال دولت دوازدهم درحالی پایان یافت که اعلام گردید پرونده ثبت نام سهام عدالت بسته شده است و امکان این که مشمول جدیدی پذیرفته شود وجود ندارد؛ هرچند که مجلس نشینان هر از گاهی باردیگر برگه وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را رو می کردند. با این وجود و هرچند که سقوط آزاد بازار سرمایه سبب کاهش ارزش واقعی سهام عدالت شد و در حال حاضر هم امکان فروش این سهام آنطور که باید و شاید وجود ندارد، اما سهام عدالت همچنان از ارج و قرب نیفتاده و افراد زیادی خواستار آن هستند.
از چهار میلیون تا 20 میلیون نفر جامانده سهام عدالت!
حال با روی کار آمدن دولت سیزدهم شاهد وعده هایی هستیم که از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان حکایت دارد. به صورتی که گفته می شود هم رئیس جمهور و هم نمایندگان مجلس با این مورد موافقت کرده اند و مقرر است این مورد تا آخر سال جاری تعیین تکلیف شود.
درمورد این که تعداد جاماندگان سهام عدالت چقدر است هم روایت های مختلفی وجود دارد. برخی آنرا ۴ میلیون نفر می دانند که شامل افرادی می شود که برگه سهام عدالت را از سالهای گذشته در دست دارند اما به سبب این که ثبت نام خویش را کامل نکرده بودند، مشمول حساب نمی شوند. برخی دیگر هم براین باورند که دسته دوم کسانی از شش دهک کم درآمد جامعه هستند که به هر علت در فرایند شناسایی و پرداخت سهام عدالت قرار نگرفتند و اگر دولت بخواهد سهام جدیدی اختصاص دهد، باید به آنها توجه کند که این تعداد حدود ۲۰ میلیون نفر هستند که احتمال دارد ۴ میلیون از آنها کسانی باشند که کارت سهام عدالت دارند؛ ازاین رو حداقل ۱۶ میلیون نفر هستند که مستحق گرفتن سهام عدالت بوده، اما تا کنون سهامی دریافت نکرده اند. برخی دیگر هم تعداد جاماندگان را ۲۰ میلیون نفر تخمین می زنند.
رویارویی کسری بودجه و جاماندگان سهام عدالت!
در هر صورت باید ابتدا بررسی شود که دولت مقرر است اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را از چه محلی تأمین کند؟ باید توجه داشت که دولت باید سهامی برای اختصاص دادن داشته باشد که اگر هم داشته باشد، بدون تصویب قانون از جانب مجلس امکان تخصیص سهام خود به مردم را ندارد؛ یعنی مجلس باید ابتدا قانونی را تصویب کند در خصوص این که دولت اجازه دارد سهام خویش را بعنوان سهام عدالت به جاماندگان تخصیص دهد. با این وجود حتی اگر این قانون هم از جانب مجلس تصویب شود، توجه به این نکته ضروریست که دولت سهامی برای فروش ندارد که بتواند پاسخگوی ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت باشد. سهامی هم که دارد مقرر است کسری بودجه را جبران کند؛ چونکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش واگذاری دارایی های مالی ردیفی برای منابع حاصل از واگذاری شرکتهای دولتی در نظر گرفته شده است. البته این ردیف در بودجه تازگی ندارد اما آنچه سبب تمایز آن در این لایحه نسبت به سالهای گذشته شده، رقم چشم گیر آن است.
در واقع طبق پیشبینی صورت گرفته در قانون، مقرر است حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت ها در واگذار بورس شود؛ درحالی که این رقم در سال قبل ۱۱.۶ هزار میلیارد تومان بود و به عبارتی ۸۴ هزار میلیارد تومان بالا رفته است. این پیشبینی درحالی صورت گرفته است که دولت از آغاز سالجاری تا کنون حتی یک ریال از سهام خویش را در بازار سرمایه نفروخته است. این بدان مفهوم است که دولت روی فروش سهام خود در بازار سرمایه برای تأمین بودجه سالجاری حساب زیادی باز کرده است. ازاین رو اگر مقرر است سهام دولت به شکلی تأمین کننده بودجه باشد، پس دولت از چه طریقی می خواهد به جاماندگان، سهام عدالت اختصاص دهد؟
منبع:

1400/06/25
14:52:11
5.0 / 5
206
تگهای خبر: پرداخت , سرمایه , سهام , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها