تابلوی قرمز مقابل بورس های جهانی

تابلوی قرمز مقابل بورس های جهانی

بیشتر شاخصهای مهم بورسی در اروپا و آمریکا ریزش کردند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، در خیلی از مناطق جهان روند واکسیناسیون به پیشرفت های رضایت بخشی رسیده است: وزارت بهداشت آمریکا اعلام نمود حالا سه چهارم جمعیت این کشور دست کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند. در فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی با واکسیناسیون تمامی گروه های هدف، داشتن گواهی واکسیناسیون برای ورود به اماکن عمومی الزامی اعلام شده است و خیلی از شرکت ها با عنایت به روند خوب واکسیناسیون تصمیم گرفته اند کارکنان را در ماه های پیش رو برای بازگشت حضوری به محیط کار فرا بخوانند.
نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا آخر ماه آگوست باز هم کاهشی شد و رقم ۵.۲ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری، کمترین نرخ بیکاری این کشور در ۲۶ ماه اخیر است. از آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هشت میلیون و ۳۸۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد یعنی این رقم ۳۱۸ هزار نفر کمتر شده است.
با وجود کاهش نرخ بیکاری، سرعت ایجاد مشاغل جدید هم نسبت به ماه های قبلی کمتر شده و تداوم این مسئله یک زنگ اخطار برای رسیدن نرخ بیکاری به زیر چهار درصد است. طبق یک آمار دیگر، در ماه آگوست اقتصاد آمریکا ۲۳۵ هزار فرصت شغلی بوجود آورده که این رقم، کمترین عدد ثبت شده هفت ماه اخیر بوده است. میزان فرصت های شغلی ایجادشده بخصوص در شهرهای کوچک تر، پایین ثبت شده و اشتغال سیاه پوستان هم نسبت به ماه های قبلی کمتر شده است.
چین با هدف تقویت نقش بازار سرمایه در رشد اقتصادی تصمیم گرفته است یک بازار بورس جدید تاسیس کند. به قول شی جین پینگ- رئیس جمهور چین- مقر اصلی این بازار در پکن خواهد بود و تمرکز آن روی ورود شرکتهای کوچک تر چینی به بازار است. رئیس جمهور چین با اشاره به اینکه کشورش متعهد به پشتیبانی از کسب و کارهای کوچک و متوسط است از در پیش بودن اصلاحات ساختاری جدید اطلاع داد. هم اکنون بورس شانگهای بزرگ ترین بورس در سرزمین اصلی چین است.
مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی اعلام نمود تا آخر ماه جولای نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۶ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا هم با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۹ درصد رسید. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۴ میلیون و ۶۱۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۳۳۴ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
در خبری که می تواند حاکی از کند شدن سرعت رشد اقتصادی چین باشد، میزان رشد تولیدات کارخانه ای این کشور در ماه آگوست به ۵۰.۱ واحد رسیده که این رقم ۰.۳ واحد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل و کمترین رشد از فوریه سال ۲۰۲۰ تابحال بوده است یعنی زمانی که اقتصاد چین تحت تأثیر قرنطینه و کاهش تقاضا به کمترین رشد دو دهه اخیر خود رسید. کاهش فعالیت کارخانجات چینی در ماه آگوست هم در ارتباط با بخش تولیدات و هم در ارتباط با سفارشات بوده است.
در ادامه تنش های بین چین و آمریکا، خبرهای رسیده حاکی می باشد که پکن احیانا محدودیت های بیشتری برای حضور شرکتهای بزرگ چینی در بورس وال استریت وضع خواهد نمود. وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش داده کمیسیون قانون گذاری اوراق بهادار چین درحال کار روی لایحه ای است که در صورت اجرایی شدن، حدود دو تریلیون دلار دارایی شرکتهای چینی که سهام خویش را در وال استریت عرضه نموده اند در معرض خطر قرار خواهد داد.
طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به جولای با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۲ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر از سطح دو درصدی هدف گذاری شده بانک مرکزی فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۲.۵ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۲ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در ۹ کشور کاهش و در ۱۶ کشور افزایش داشته است.
تابحال بیشتر از ۲۲۲ میلیون و ۲۷۶ هزار و ۵۳۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۵۹۳ هزار و ۸۹۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۶۶ هزار و ۶۲۷ نفر، برزیل با ۵۸۳ هزار و ۸۶۶ نفر، هند با ۴۴۱ هزار و ۴۳۳ نفر، مکزیک با ۲۶۳ هزار و ۴۷۰ نفر و پرو با ۱۹۸ هزار و ۵۲۳ نفر بوده است.
دیوید اسپیکا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه گاید استون کپیتال - اظهار داشت: به صورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. با این وجود ریسک های زیادی وجود دارد که می تواند روند را به صورت کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا هم با عنایت به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل گشته است. ما نگرانی های تورمی و احتمال افزایش تنش ها بین چین و آمریکا را هم کماکان داریم.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۱۴۱.۸۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۵ درصد ریزش تا سطح ۴۵۲۲.۸۳ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۷ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۳۸۶.۱۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۴۹.۳۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۵۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۸۴۳.۰۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۲۶ درصدی در سطح ۶۷۲۶.۰۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۴ درصد بالا رفت و به ۸۸۹۴.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۸۶ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۹۱۶.۱۴ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۵۳.۶۶ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۲۰ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۹۲.۸۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۲ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۵۰۳.۳۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۳۶ درصد کاهش به ۶۸.۳۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۷۶ درصدی به ازای ۷۱.۶۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۴۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۹۷.۱۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۵۴ درصدی به ازای ۲۴.۴۲ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/06/18
10:17:40
5.0 / 5
73
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها