اختلال در واردات موز

اختلال در واردات موز

طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار و تاکید وزارت جهاد باید واردات موز در برابر صادرات سیب باشد، اما در این بین دستگاههای مربوطه ثبت سفارش و تایید منشأ ارز را برای وارداتی که این شرط را ندارد، صادر کرده اند؛ بنابراین حالا نه صاحبان کالا تکلیف خویش را می دانند و نه گمرک تکلیف مشخصی دارد که آیا با مجوزهای در اختیار واردکننده، کالا را ترخیص کند یا چون صادرات سیب ندارد مانع آن شود. وزارت جهاد کشاورزی هم اولیتماتوم داده هر گونه ترخیص خارج از روال، تخطی بوده و مسئولیت مجوزها هم برعهده همان دستگاه صادرکننده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در یکی - دو ماهه گذشته نزدیک به ۱۰ مکاتبه بین دستگاههای مربوطه در ارتباط با تعیین تکلیف وضعیت واردات موز و نحوه ورود این کالا صورت گرفته ولی هنوز هیچ گره ای از آن نه تنها باز نشده بلکه ابهامات آن بیشتر می شود.
وزارت جهاد: فقط موافق واردات در برابر صادرات سیب هستیم
تازه ترین مکاتبه ای که وزارت جهاد کشاورزی با گمرک ایران در ارتباط با ترخیص محموله های موز وارداتی داشته است اعلام نموده که این وزارت خانه فقط با واردات موز در برابر صادرات سیب درختی موافقت کرده است و در شرایط ارزی فعلی لزوم دارد این مهم به نحو احسن اجرا شود.
ظاهرا از استثنا گذشته و عمومیت پیدا کرده است!
از سوئی این وزارت خانه تاکید داشته که ورود محموله های موز بدون صادرات سیب تخطی از سیاست اعلام شده وزارت جهاد کشاورزی است و برخلاف تصور به نظر می آید صرفاً محدود به موارد استثنا نبوده و درحال عمومیت یافتن است، ازاین رو وزارت جهاد کشاورزی با هرگونه محموله موز که در ازای صادرات سیب درختی نباشد مخالف بوده و برای موارد استثنا که ثبت سفارش انجام و ارز کالا پرداخت شده مسئولیت با دستگاه اقدام کننده یعنی وزارت صمت است.
دستگاه ها به توافق خودشان پایبند نماندند
اما اینکه ماجرای این مکاتبات و البته ضرب الاجل های دستگاه ها به همدیگر در ارتباط با واردات موز چیست را باید در مصوبه سال قبل ستاد تنظیم بازار و توافقی که بین دستگاههای ذیربط صورت گرفته بود جست وجو کرد، زمانی که در اواخر سال قبل اعلام گردید واردات موز ممنوع می باشد مگر آنکه در برابر آن صادرات سیب درختی انجام شده باشد، آنگاه با مجوز ثبت سفارش وزارت صمت و تایید منشأ ارز بانک مرکزی قابل ترخیص خواهد بود که البته این شرط از اوایل سال قبل هم لازم الاجرا بود و در ستاد تنظیم بازار بر آن تاکید گردید.
صدای ناهماهنگی ها درآمد؛ واردات غیر مجاز ۱۴۷ هزار تن موز
با این حال، آمار وضعیت را طور دیگری نشان داد؛ به صورتی که بر اساس گزارش گمرک ایران، پارسال و سه ماه ابتدایی سالجاری یک میلیون و ۹۲ هزار تن سیب صادر شد که با این حجم صادرات امکان صدور مجوز برای واردات ۳۶۴ هزار تن موز وجود داشت در حالیکه ۵۱۱ هزار و ۵۰۰ تن موز در این ۱۵ وارد کشور شده و این اختلاف ۱۴۷ هزار تنی واردات موز سبب شد گمرک طی مکاتبه ای با وزارت صمت خواهان شفاف شدن رویه واردات شود.
بر این اساس، در اواخر تیرماه سالجاری بود که اعلام گمرک نشان داد با وجود شرایط تعیین شده برای واردات موز آنچه برای ترخیص درخواست می شود از شرایط لازم برخوردار نیست؛ به صورتی که وارد کننده ثبت سفارش وزارت صمت و تایید منشأ بانک مرکزی را در اختیار دارد اما این دو مجوز در حالی صادر شده که توجهی به صادرات سیب نشده بود.
ازاین رو، محموله های موز به گمرک می رسید و این سازمان نمی دانست که آیا باید برپایه این مجوزها موز را ترخیص کند و یا اینکه برپایه مصوبه ستاد تنظیم بازار که تاکید بر صادرات سیب دارد از خروج آنها ممانعت کند.
استعلام گمرک از صمت و به شکلی رضایت آن
در همین رابطه مکاتبه ای بین گمرک و وزارت صمت، صورت گرفت و درخواست پیگیری و تعیین تکلیف این مورد عنوان شد اما وزارت صمت پاسخ شفاهی عرضه نکرد ولی به شکلی گفته بود که مخالف واردات موز بدون صادرات سیب نیست، چون که این مصوبه زمانی برای تنظیم بازار و افزایش صادرات سیب صادر شده که حالا چندان قابل اجرا نیست، البته این وزارت خانه از گمرک خواسته بود برای مشخص شدن تکلیف از وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کند.
جهاد برای بار اول پاسخ شفافی نداد ولی بار دوم صریحا مخالفت کرد
در ادامه استعلام گمرک از وزارت جهاد با پاسخ مبهمی مواجه گردید که تکلیف را مشخص نکرد و در این زمان همچنان ورود محموله های موز ادامه داشت در حالیکه برای بخشی از آن صادرات سیب صورت نگرفته بود.
این ماجرا آخر نیافت و اخیر بار دیگر معاون فنی گمرک ایران از وزارت جهاد استعلام گرفت و این دفعه با پاسخ صریح این وزارت خانه مواجه شد؛ به صورتی که این وزارت خانه هرگونه واردات موز بدون صادرات سیب را ممنوع و آنرا تخلف اعلام نموده و گفته که هرگونه تعهدی به علت عرضه ی ثبت سفارش یا تایید منشأ ارز صورت گرفته مسئولیتش با همان دستگاه مربوطه است.
صاحبان کالا ماندند و مجوزهای صمت و بانک مرکزی که به بن بست خورد
ازاین رو وزارت جهاد کشاورزی مجوز خروج موزهای وارداتی را نداده در حالیکه حالا هزاران تن موز با وجود داشتن ثبت سفارش به علت عدم صادرات سیب در گمرک مانده و در آستانه فساد قرار دارد.
در این بین مسئولیت دستگاه ذیربط قابل توجه است، چون که به علت عدم هماهنگی و عدم توجه به مصوبه ای که خودشان آنرا توافق و صادر کرده اند دست به صدور مجوزهایی زده اند که قابل اجرا نیست و با یکدیگر تداخل دارد. حال اینکه آیا در ادامه وزارت صمت و بانک مرکزی دست از صدور مجوز بدون توجه به رعایت شرط واردات موز خواهند زد و یا اینکه به نحوی وزارت جهاد کشاورزی شرط صادرات سیب را برخواهد داشت معلوم نیست.

در هر صورت در این میان واردکنندگان تکلیف مشخصی ندارند و هرچند صادرات سیب انجام نمی دهند موفق می شوند مجوز ثبت سفارش و تایید منشأ ارز را دریافت کرده و در آن صورت مطالبه ترخیص دارند؛ بگونه ای که طی یک روال معیوب دست به وارداتی می زنند که می دانند ممکن از در ترخیص با مانع مواجه شوند ولی در هر صورت با عنایت به فسادپذیر بودن کالا، دستگاههای مربوطه در مقابل عمل انجام شده قرار می دهند، در حالیکه اگر از ابتدا به مبحث مصوبه توجه گردد نباید هیچ گونه مجوزی از جانب بانک مرکزی و وزارت صمت برای وارداتی که صادرات سیب ندارد صادر می شد.


منبع:

1400/06/07
23:46:23
5.0 / 5
208
تگهای خبر: پرداخت , دستگاه , صادرات , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها