رئیس اتاق بازرگانی پاسخ داد

تیم اقتصادی رئیسی اول به سراغ کدام مشکل برود؟

تیم اقتصادی رئیسی اول به سراغ کدام مشکل برود؟

به گزارش فی بگیر رئیس اتاق بازرگانی ایران در پیامی به تشریح وضعیت اقتصادی کشور و اولویت های پیش روی دولت سیزدهم پرداخت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با رای اعتماد نمایندگان مجلس، تیم اقتصادی دولت از همان روز نخست بدون مشکل و با ترکیب کامل کار خودرا آغاز خواهند کرد. باتوجه به مشکلات کلانی که در ماه ها و سالهای قبل اقتصاد ایران با آنها مواجه بوده، یک سوال مهم این است که تیم جدید برای حل کردن مشکلات باید به سمت کدام اولویت حرکت نماید.
اتاق تجاری ایران در هفته های گذشته بارها در قالب بیانیه یا گزارش تحلیلی اولویت های مدنظر خودرا تشریح کرده و این دفعه هم غلام حسین شافعی – رئیس اتاق تجاری ایران – در پیامی به مناسبت هفته دولت و شروع به کار تیم اقتصادی دولت جدید به قسمتی از اولویت های مهم در این بخش پرداخته است.
او گفته: کاری که آقای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری در چیدن تیم اقتصادی انجام داده، متفاوت از گذشته بوده است. او از دایره بسته دائمی در دولت بیرون آمده و این اقدامی کاملاً مثبت است. برای همین می توانیم امیدوار باشیم که گرفتار دور باطل چرخه مشکلات نشویم. مجلس هم با رأی قاطع به تیم اقتصادی و اکثریت کابینه پیشنهادی، همراهی مطلوبی با دولت سیزدهم نشان داد. مهم تر از انتخاب افرادی که آقای رئیسی در کابینه خود معرفی کرده و رأی اعتماد گرفته اند، اصلاح ساختار اقتصادی در کشور است. اگر ساختار اقتصادی کشور اصلاح نشود، حتی افراد توانمند هم در آینده نمی توانند انتظارات اقتصادی را برآورده کنند. ما امیدواریم رئیس جمهوری در این عرصه هم اقدامی متفاوت از گذشته انجام دهد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی درباره وزرای اقتصادی دولت سیزدهم معتقد است: وزرایی که برای بخش اقتصادی کشور انتخاب شده، تیم خوبی هستند ولی موفقیت این ها زمانی می تواند کامل شود که هم زمان اصلاح ساختاری هم در دستور کار قرار گیرد در آن صورت است که هماهنگی و همدلی باهم سبب موفقیت افراد خواهد بود. همدلی و هماهنگی زمانی می تواند رخ دهد که هدف های اقتصادی مشخص شود. ما الآن به اشتباه برخی از ابزارهایی که برای رسیدن به هدف لازم اند، را هدف قرار داده ایم اما خود هدف معلوم نیست. مثلا نرخ مالیات، نرخ ارز، و غیره ابزاری برای توسعه اقتصادی و در خدمت اقتصاد هستند. این ها به ذات خود هدف نیستند. اما به اشتباه و خیلی وقت ها در کشور ما، سیاست گذاران فکر می کنند اگر نرخ مالیات پایین باشد، همه مشکلات حل می شود و وسیله جای هدف را می گیرد.
شافعی تاکید می کند: اهداف اقتصاد کشور باید مشخص باشد، ساختارها بر طبق هدف کلی تغییر کند و درنهایت آدم های توانمند و دانایی برای رساندن کشور به آن هدف انتخاب شوند. امیدواریم دولت سیزدهم که شروع کار کابینه آن با هفته دولت همراه شده، بتوانند برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور تلاش کنند. همه ما معتقد هستیم که شرایط کشور کاملاً استثنایی است؛ به لحاظ اقتصادی در وضعیت خاصی قرار گرفته ایم. دولت با چالش های بزرگ روبروست. از طرفی شاید ما فرصت دیگری برای اقتصاد کشور نداشته باشیم. شاید این آخرین فرصت اقتصادی ما باشد. بخش خصوصی و مردم، دولت و حاکمیت برای نجات و توسعه اقتصاد کشور امکان آزمون وخطا ندارند و باید برای مناسب تر کردن شرایط اقتصاد کشور پای کار بیایند. ما معتقد هستیم که اصلاح اقتصاد کشور ممکنست ولی این اصلاح شروطی دارد و آن این که در بر پاشنه قبلی نچرخد. باید اصلاح ساختاری انجام شود؛ دیوار اقتصادی فرسوده ترمیم شود و رنگ زدن مداوم فرسودگی، چاره کار نیست.
شافعی معتقد است: اگر بخش خصوصی بعنوان مشاور امین مورد پذیرش قرار گیرد، بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد. دولت بدون بخش خصوصی قادر به نجات اقتصاد کشور نخواهد بود. باید توجه کرد با وجود همه اهانت هایی که در طول این مدت برای بخش خصوصی به وجود آمد، بخش خصوصی همچنان پای کار بود. اقتصاد کشور در طول این مدت بوسیله صادرات غیرنفتی اداره شده و نیازهای اساسی کشور تامین شد. توفیق کشور ارتباط مستقیمی با اقتصاد و البته با جایگاه بخش خصوصی دارد. همه ارکان اقتصادی و سیاستگذاری های اقتصادی باید همسو با هم باشد. از وزارت امور اقتصادی و دارایی، تا وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه و اتاق تجاری، صنایع، معادن کشاورزی ایران همه در خدمت اقتصاد باشند و باید این هماهنگی بطور کامل شکل بگیرد. نتیجه این هماهنگی رونق اقتصادی خواهد بود.
منبع:

1400/06/05
16:08:38
5.0 / 5
202
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها