انتظارات بورسی از وزیر پیشنهادی اقتصاد چیست؟

انتظارات بورسی از وزیر پیشنهادی اقتصاد چیست؟

فی بگیر: بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدم از امروز در مجلس شروع می شود و کارشناسان آینده بازار سرمایه را در گروی چند موضوع مهم همچون وضعیت کسری بودجه، آینده برجام، رفع قیمت گذاری دستوری، نرخ ارز و... می دانند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، حکایت پر فراز و نشیب بازار سرمایه در دولت دوازدهم به انتها رسید و پازل دولت سیزدهم در حال تکمیل است. به طوریکه بررسی مجلس نشینان از امروز بررسی صلایت وزرای پیشنهادی ابراهیم رئیسی را شروع می کنند و به احتمال زیاد سه شنبه هفته آتی این بررسی تمام می شود.
در این میان احسان خاندوزی از طرف ابراهیم رئیسی بعنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد معرفی شده و هفت سیاست افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی تولید با توسعه بازار بدهی، متنوع سازی ابزارها و محصولات مالی در بازار سرمایه، حذف تنظیم گری های غیرضروری و مضر، تسهیل ورود شرکتها به بازار سهام، کاهش هزینه انتشار اوراق با تسهیل مقررات مربوطه، لغو انحصارات و تسهیل مجوزدهی در ارائه خدمات در رابطه با بازار سرمایه مانند سبدگردانی، بازارگردانی و کارگزاری و اصلاح نظام حکمرانی شرکتی بمنظور مدیریت تعارض منافع میان سهامداران عمده و خرد و ارائه مشوق برای سرمایه گذاری غیرمستقیم مردم در بازار سرمایه را بعنوان برنامه های خود برای این بازار ارائه کرده است.
وزیر اقتصاد باید جلوی تصمیمات مضر بایستد
هرچند که سیاست های وزارت اقتصاد به تنهایی نمی تواند سرنوشت بازار سرمایه را رقم بزند و آنطور که سعید جعفری یک تحلیلگر بازار سرمایه به ایسنا گفته بود، تحقق برنامه ای که از طرف وزیر پیشنهادی ارائه شده است، منوط به همکاری و هماهنگی سایر نهادهای دولتی و حاکمیتی است. چونکه وزیر پیشنهادی در برنامه های خود اعلام نموده است که می خواهد نقش بازار سرمایه را در تامین مالی تولید افزایش دهد، تحقق این برنامه نیازمند محیا شدن زیرساخت های ابتدایی همچون برق است که قیمت گذاری آن در اختیار نهادهای دیگری است.
این کارشناس بازار سرمایه البته بر اهمیت حل مسائل داخلی این بازار همچون کاهش دامنه نوسان و هسته معاملاتی سالم توسط وزیر اقتصاد در قدم نخست تاکید دارد و بر این باور است که وزیر اقتصاد بعنوان رییس شورای عالی بورس باید جلوی تصمیماتی که به ضرر بازار سرمایه تمام می شود، بایستد.
لزوم رفع ابهامات
از طرف دیگر، فردین آقابزرگی، تحلیلگر دیگر بازار سرمایه نیز بر این باور است که چند آیتم نامشخص بودن کابینه اقتصادی دولت جدید، پیش بینی های نادرست درمورد نرخ دلار (درحالی که پیش بینی می شد روند قیمت دلار کاهشی باشد، افزایشی شد)، سیاست های پولی و مبهم بودن و ادامه روند استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه برای نقدینگی دولت و کسری بودجه موجب می شود آینده بازار سرمایه کمی مبهم باشد.
باید به وعده ها عمل شود
روزبه شریعتی نیز بر این نکته که گرایش و نگاه سیاسی دولت جدید برای بازار سرمایه مهم نیست، به ایسنا گفته بود که موضوعی که برای بازار سرمایه مهمست نگرش های اقتصادی و اقتصاد سیاسی دولت می باشد.
بگفته این تحلیلگر بازار سرمایه، طبق صحبت هایی که در مناظره ها اعلام شده است دولت جدید مخالف نرخ گذاری دستوری بوده و معتقد می باشد مکانیزم دستوری بازار باید رعایت شود، نرخ سود بانکی باید پایین باشد تا تولیدکننده پول خودرا درگیر تولید نماید. دولت جدید اعلام نموده است که بر این باور است که باید به فضای صادراتی کمک نماییم، تسهیلات دهیم و مشوق های صادراتی را زیاد نماییم. اگر صحبت ها از جانب تیم دولت جدید رنگ و روی واقعیت پیدا کند بازار سرمایه باید حال بهتری داشته باشد.
با همه این صحبت ها، باید دید که علاوه بر سیاست دولت در قبال قیمت گذاری دستوری و جایگاه بازار سرمایه در تامین کسری بودجه، آینده برجام و نرخ ارز چه خواهد شد و می توان گفت نگاه بازار سرمایه بیش از همه به این دو موضوع است. با روی کار آمدن دولت جدید، بازار سرمایه رشدی مقطعی را تجربه نمود که ادامه این رشد بستگی به تصمیمات دولت جدید در حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی دارد.
منبع:

1400/05/30
13:30:18
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها