مدیر عامل یكی از شركت های دانش بنیان مطرح كرد

بلاکچین بستر و زیرساخت اعتماد برای مبادلات تجاری است

بلاکچین بستر و زیرساخت اعتماد برای مبادلات تجاری است

به گزارش فی بگیر مدیر عامل یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه بلاکچین یک بستر و زیرساخت برای برقراری جریان اعتماد در مبادلات تجاری است، اظهار داشت: بلاکچین امکان ایجاد اسناد مشترک بین طرفین را به شکلی فراهم می آورد که غیرقابل انکار و تغییر باشد و با ایجاد شفافیت، میزان فسادپذیری فرآیندها را کم می کند و ارزهای دیجیتالی یکی از کاربردهای آن هستند که در پرداخت و مبادلات مالی و نگهداری از دارایی ها استفاده می شوند.


علی حاجی زاده مقدم در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه بلاکچین یک فناوری از رسته ی رمزنگاری است که امکان تعامل و برقراری جریان اعتماد بین بازیگران زیاد بدون ضرورت وجود یک نقطه مورد اعتماد مرکزی را فراهم می آورد، اظهار نمود: بلاکچین همان خلایی را پر می کند که پیش از این بانک ها و بانکهای مرکزی و دولت ها پر می کردند و آن ایفای نقش طرف سوم مورد اعتماد در یک مبادله پولی و مالی است. بر همین مبنا شاید بتوان بلاکچین را فناوری اعتماد نامید.
حاجی زاده مقدم با بیان اینکه عده ای از اقتصاددانان همچون «هایک» معتقد بودند باید انحصار دولت ها در انتشار پول شکسته شود و لزوماً دولت مرجع خوبی برای مدیریت پول نیست، خاطرنشان کرد: در این دیدگاه گفته می شد که اگر دولت تنها منتشرکننده پول باشد، سیاست های پولی تحت تأثیر منافع کوتاه مدت سیاسی قرار می گیرند و اقتصاد در بلند مدت متضرر می شود. به نظر می رسد با گسترش ارزهای دیجیتالی، این نظر و رؤیای دیرین «هایک» محقق شده است و امروز یکی از موضوعات نشست کشورهای صنعتی چگونگی مواجه شدن با این حقیقت و قانونمند کردن و مدیریت ریسک های ناشی از آن است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: همچون چالش هایی که با حذف نهاد مرکزی پیش می آید، مباحثی چون کنترل های در ارتباط با پولشویی و بازارهای سیاه است که در ارزهای دیجیتالی دشوارتر است. البته از جهت دیگر میتوان گفت در بلاکچین امکان پاک کردن رد پول نیست و نوعی از شفافیت وجود دارد و بویژه جابجایی های بزرگ پول به سادگی بیشتری قابل ردگیری است. اما با این وجود هنوز مسأله بهره بردن بخش های تاریک اقتصاد از این ابزار مبحث بازی است.
حاجی زاده مقدم با بیان اینکه ارزهای دیجیتالی از جهت فراهم کردن امکان ناشناس ماندن کاربردی شبیه اسکناس و پول نقد دارند، افزود: در این نوع مبادلات الکترونیکی حریم خصوصی (Privecy) و حقوق شهروندی بیشتر حفظ می شود و نگرانی سوءاستفاده از داده های شخصی شهروندان توسط نهادهای متمرکز کمتر می شود.
وی با بیان اینکه به سبب رشد سریع فناوری ارزهای دیجیتالی و عدم آشنایی عمومی با مبانی آن، امکان سوءاستفاده از آن برای کلاهبرداری وجود دارد، تصریح کرد: همانگونه که امکان کلاهبرداری از راه شرکتهای هرمی و گولدکوئیست وجود دارد، بیتکوین هم از این قاعده مستثنی نیست؛ چون این مورد از مباحث فرهنگی است و به صورت کلی باید مردم به هر جریانی که قول یک شبه پولدار شدن را می دهد، با تردید و شک نگاه کنند تا اسیر شیادان نشوند و سرمایه شان را در رشد و ترکیدن حباب های اقتصادی از دست ندهند. چون هم اکنون ارزهای دیجیتالی نوسانات بسیاری دارند؛ ازاین رو نمی توانند ابزار مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب شوند و سفارش جدی به عموم اشخاصی که به صورت تخصصی کارشان تجارت (trade) نیست، این است که سرمایه ای که وارد فضایی مانند رمزارز می کنند، در زندگی شان نقش حیاتی نداشته باشد و تحمل ریسک از دست دادن کامل آنرا داشته باشند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به بحث قراردادهای هوشمند، اضافه کرد: قراردادهای هوشمند یک انقلاب و تحول بنیادین در عرصه تحول دیجیتال هستند و به مرور کاربردهای بیشتری پیدا خواهند کرد. شبکه ای مانند «اتریوم» الان مانند یک کامپیوتر بزرگ جهانی عمل می کند که می تواند خیلی از کاربردهایی را که قبلاً در انحصار غول های فناوری بود، به شکلی غیرمتمرکز و امن و شفاف عرضه نماید. البته این مورد تنها مختص ارزهای دیجیتالی نیست. به واسطه اعتماد موجود در بستر بلاکچین بحث قراردادهای هوشمند و امضاهای الکترونیک با مزایای قانونی غیرقابل انکار بودن، آسان و در دسترس بودن مطرح است.
حاجی زاده مقدم رشد بلاکچین را ناشی از ظرفیت های آن دانست و با بیان اینکه حتی مبادلات طلا و سهام را میتوان با اعتماد و شفافیت و سادگی بیشتر در بستر بلاکچین انجام داد، خاطرنشان کرد: در این بستر مطمئن محدودیت برای عرضه هیچ کالایی نیست و امکان مبادله آسان را فراهم می آورد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، بلاتکلیفی از نظر قانون گذاری را از معایب ارزهای دیجیتالی برشمرد و اضافه کرد: هنوز دید منفی در سیاستگذاران نسبت به ارزهای دیجیتالی وجود دارد و در کسب و کارها در گوشه و کنار دنیا به تدریج و با احتیاط استفاده از آن شروع شده است. البته بازیگران بزرگی هم در یکی دو سال گذشته تردید نسبت به ارزهای دیجیتالی را کنار گذاشته اند. اما متأسفانه در کشور ما هنوز قانون مشخصی در اینباره وجود ندارد و حتی گاهی به نظر می رسد دیدگاه سیاستگذار در مورد جنبه های مفید این فناوری اشتباه است. مثلا گاهی عنوان می شود که ارزهای دیجیتالی ابزار مناسبی برای دور زدن تحریم هاست که چنین نیست.
حاجی زاده مقدم با انتقاد از نبود قانون مشخص برای ارزهای دیجیتالی در کشور افزود: ازاین رو کسب و کارهای بزرگ همچون بانک ها و صرافی ها و حتی شرکتهای کوچک و استارت آپ ها در زمینه فعالیت در این عرصه محدودیت دارند و نمی توانند ابتکار عمل داشته باشند و با موانع و محدودیت هایی روبرو می شوند که می تواند مردم را به طرف راه های مبادله زیرزمینی ارزهای دیجیتالی سوق دهد و کنترل ریسک ها و مخاطرات دشوارتر شود.
وی تصریح کرد: این فناوری فرصتی را برای بهینه سازی خیلی از فرآیندها هم در حوزه های مالی و اقتصادی و هم در حوزه حکمرانی و دولت الکترونیک فراهم می آورد و به کمک این فناوری میتوان خیلی از مسایل و دشواری های موجود مانند قاچاق و فساد در توزیع منابع عمومی را با هزینه کمتر، شفافیت بیشتر و فسادپذیری کمتر مدیریت کرد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه در این فناوری(بلاکچین) امکان دستبرد و از دست دادن دارایی مانند موارد کاغذی وجود دارد، خاطرنشان کرد: آموزش و فرهنگ سازی همگام با گسترش کاربرد ابزارهای نوین ضروریست.
حاجی زاده مقدم تصریح کرد: این شرکت دانش بنیان با ایجاد شبکه اعتماد کسب و کار در بستر مبتنی بر بلاکچین، می کوشد فرصت های جدیدی برای توسعه خدمات دیجیتال در کشور مانند بانکداری الکترونیکی، کارگزاری و بیمه الکترونیکی، تجارت برخط فراهم آورد.
وی خاطرنشان کرد: این شرکت همچون با خدماتی چون احراز هویت غیرحضوری و امضای دیجیتال و قراردادهای هوشمند، تابحال موفق شده سرویس هایی چون فعال سازی سجام و تعریف مشتری و افتتاح حساب بانکی و امضای دیجیتال قانونی بر بستر موبایل را به کاربران عرضه و عملیاتی کند و تابحال صدها هزار نفر از هموطنان از خدمات امضای دیجیتال بانکی و احراز هویت غیر حضوری بهره برده اند.
منبع:

1400/05/28
13:46:29
5.0 / 5
192
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , پرداخت , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها