قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار رسید

قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار رسید

به گزارش فی بگیر نفت در معاملات روز دوشنبه نزدیك به بالاترین قیمت سه سال قبل ایستاد و از تداوم كاهش تولید اوپك و روسیه به رغم افزایش فعالیت حفاری آمریكا و كانادا كه به تولید بالاتر آمریكای شمالی در آینده اشاره دارد مورد حمایت قرار گرفت.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت كه قیمت پایه بین المللی است، با دو سنت كاهش نسبت به قیمت نهایی روز جمعه، به ۶۹. ۸۵ دلار در هر بشكه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریكا با ۱۰ سنت كاهش، ۶۴. ۴۰ دلار در هر بشكه بود.

هر دو قیمت پایه هفته گذشته به بالاترین حد از دسامبر سال ۲۰۱۴ تابحال صعود كرده بودند و برنت به ركورد ۷۰. ۰۵ دلار و وست تگزاس اینترمدیت به ۶۴. ۷۷ دلار افزایش پیدا كرده بود.

به گفته تحلیلگران گروه بانكی ANZ، قیمت نفت به تازگی تحت تاثیر آماری كه تداوم روند محدود شدن عرضه در بازار را نشان می دهد، افزایش پیدا كرده است. بازارهای نفت از كاهش تولید به رهبری اوپك و روسیه كه با هدف پشتیبانی از قیمت ها انجام می گیرد T به خوبی پشتیبانی شده اند.

بر اساس گزارش رویترز، توافق كاهش تولید در ژانویه سال قبل شروع شد و مقرر است تا آخر سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا كند. این توافق با رشد مطلوب تقاضا همزمان شده و قیمت های نفت را بیش از ۱۳ درصد از اوایل دسامبر بالا برده است.

اما عوامل دیگر شامل ریسك سیاسی از نفت خام پشتیبانی كرده است.

بانك آمریكایی جی پی مورگان در یادداشتی اعلام نمود: عوامل عرضه و تقاضا، عامل اصلی رشد قیمت های نفت هستند، اما ریسك ژئوپلتیكی و نوسانات ارزی به همراه سفته بازی هم این روند را تشدید كرده اند. سرمایه گذاران مالی مجذوب عرضه محدودتر و مصرف قوی شده و شمار قراردادهای خرید آتی نفت آمریكا را افزایش داده اند كه از قیمت های بالاتر سود خواهد برد.

با وجود رشد چشمگیر قیمت ها از دسامبر، تحلیلگران نسبت به تصحیح قیمت نزولی نفت اخطار داده اند.

ویلیام اولاگلین، تحلیلگر سرمایه گذاری در شركت "ریوكین سكیوریتیز" در این باره اظهار داشت: خیلی از تحلیلگران براین باورند كه قیمت نفت در بالای ۶۰ دلار دچار تصحیح خواهد شد، زیرا در این سطح قیمت شركت های حفاری شیل آمریكا به افزایش بیشتر فعالیت حفاری تشویق خواهند شد كه به عرضه بالاتر منجر می گردد.

طبق آماری كه گروه صنعتی بیكرهیوز روز جمعه منتشر كرد، شمار دكل های حفاری نفت آمریكا با ۱۰ حلقه افزایش، به ۷۵۲ حلقه رسید.

بنا بر گزارش گروه بانكی ANZ، افزایش اخیر شمار دكل ها بزرگترین افزایش از ژوئن سال ۲۰۱۷ بوده و این افزایش با واكنش سریع تولیدكنندگان شیل به رشد قوی قیمت ها در سال ۲۰۱۸ حاصل شده است. 

1396/10/25
15:03:02
5.0 / 5
4636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها