گاز ارزان به تاریخ پیوست

گاز ارزان به تاریخ پیوست

دوران گاز طبیعی ارزان ممکنست به انتها رسیده باشد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بهای معاملات گاز طبیعی آمریکا پنجشنبه گذشته تحت تاثیر پیش بینی ها از گرم تر شدن دمای هوا در دو هفته آتی، به بالاترین قیمت ۳۱ ماه گذشته صعود کرد و افزایش قیمت های جهانی گاز قوی ماندن صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) آمریکا را تضمین می نماید.

موسسه رفینیتیو پیش بینی کرده که میانگین تقاضا برای گاز شامل صادرات از ۹۰.۹ میلیارد فوت مکعب در روز در هفته جاری به ۹۴ میلیارد فوت مکعب در روز در هفته آتی افزایش پیدا خواهدنمود.

پیش بینی هفته آتی در حقیقت کمتر از میزان مورد انتظار است، برای اینکه برخی از تولیدکنندگان برق به سبب بالا رفتن چشم گیر قیمت گاز طبیعی، مجبور شده اند زغال سنگ بسوزانند. اما این مبادرت به حدی کافی نخواهد بود که جلوی صعود قیمت گاز طبیعی را بگیرد.

این خبر خوبی برای LNG آمریکاست. صادرات LNG این کشور در فاصله ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۱ به میزان ۴۲ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش یافت و به ۹.۶ میلیارد فوت مکعب در روز رسید. آسیا بزرگترین مقصد صادرات آمریکا بوده و ۴۶ درصد از صادرات این کشور تا اختتام ماه مه به آسیا روانه شده است.

طبق گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، قیمت گاز طبیعی در اروپا و آسیا به سبب محدود شدن عرضه، حجم اندک تولید در اروپا و صادرات کمتر از طرف روسیه، افزایش شایان توجهی پیدا کرده است. متعاقبا قیمت گاز طبیعی در اروپا برای اولین بار به حدود ۴۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت (۱۴ دلار به ازای هر واحد mmBtu) صعود کرده است. قیمت گاز در انگلیس به بالاترین حد ۱۶ سال اخیر رسیده و وضعیت در آسیا از این هم وخیمتر بوده و قیمتها به ۱۵ دلار به ازای هر واحد mmBtu بالا رفته اند. انتظار می رود کمبود عرضه در هفته های آتی شدت پیدا کند.

تقاضا برای گاز طبیعی در سراسر جهان با روند بهبود فعالیت اقتصادی و بازگشایی اقتصادها رشد قوی پیدا کرده است. البته پدیده های جوی غیرمنتظره که ناشی از تغییرات اقلیمی بوده اند هم نقش چشمگیری داشته اند. زمستان طولانی تر در اروپا و خشکسالی در کشورهایی مانند برزیل، مصرف گاز طبیعی را به شدت افزایش داده است.

آمریکا همیشه علاقه زیادی به گاز طبیعی نشان داد و سوخت های فسیلی نقش مهمی را در سبد تولید برق این کشور ایفا می کنند و همزمان نیمی از خانه ها در این کشور از این سوخت برای گرمایش استفاده می نمایند. با شروع گذار از سوخت های فسیلی به انرژیهای تجدیدپذیر در خیلی از ایالتهای آمریکا، گاز طبیعی بعنوان واسطی عمل می کند تا این روند به شکل آرام و بدون اختلالی سپری شود.

در واقع گاز طبیعی و LNG حالا بعنوان پلی در گذار به سمت انرژی های تجدیدپذیر دیده می شوند که به سبب میزان آلایندگی کمتر آنهاست، برای اینکه ۳۰ درصد کمتر از نفت و ۴۵ درصد کمتر از زغال سنگ دی اکسید کربن منتشر می کنند.

و این وضعیت احیانا به یک روند بلندمدت تبدیل می شود. هر چند که تلفیقی از موانع کوتاه مدت گوناگون نظیر اختلالات عرضه، بهبود اقتصادی جهانی و توقف ساخت تاسیسات جدید صادرات LNG به روند صعودی قیمت گاز طبیعی دامن زده است اما این اتفاق نظر وجود دارد که تغییرات ساختاری که تحت تاثیر گذار به سومت انرژی پاک روی می دهند، به مفهوم آنست که قیمت بالای گاز متداول می شود.

عامل دیگری که این وضعیت را تشدید می کند، کاهش سرمایه گذاری در میادین گاز جدید در پی درخواست سرمایه گذاران و دولت های نگران از تغییرات اقلیمی است. بعنوان مثال قیمت بالای کربن در اروپا سبب شده است نیروگاه ها به سرعت به استفاده از گاز طبیعی روی بیاورند. چین بیش از قبل به استفاده از گاز متکی شده است و دولت های جنوب و جنوب شرق آسیا برای ساخت ده ها نیروگاه گازسوز بمنظور تامین نیازهای رو به رشد برای برق برنامه ریزی می کنند. بعلاوه سوئیچ به گاز طبیعی با نیاز به سرمایه محدودی که دارد، نسبتا سریع انجام می گیرد.

با معدود گزینه های اقتصادی دیگری که وجود دارند، دنیا به استفاده از گاز برای نائل شدن به اهداف سبز کوتاه مدت وابستگی بیشتری پیدا خواهدنمود. در حقیقت طبق پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، گاز طبیعی تنها سوخت فسیلی است که انتظار می رود در دهه جاری رشد قابل توجهی را ثبت کند و تقاضا برای آن نسبت به سطح قبل از شیوع کووید ۱۹ به میزان هفت درصد تا سال ۲۰۲۴ رشد خواهدنمود. تقاضا برای LNG قوی خواهد ماند و طبق پیش بینی شرکت مک کنزی، تقاضا برای LNG سالانه ۳.۴ درصد تا آخر سال ۲۰۳۵ رشد می کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، عدم وجود سرمایه گذاریهای مالی به مفهوم آنست که عرضه گاز طبیعی همچنان محدود می ماند. بعنوان مثال پروژه های صادرات جدید معدود LNG که از اوایل سال ۲۰۲۰ تایید شده است، برای توسعه عظیم در قطر بوده اند. در این بین عربستان سعودی می خواهد میدان گازی عظیم جفورا را توسعه دهد اما بخش عظیمی از این گاز احیانا صرف پروژه هیدروژن سبز این کشور خواهد شد.
1400/05/19
14:07:40
5.0 / 5
245
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها