۶۷ درصد واردات با ارز جنجالی ۴۲۰۰!

۶۷ درصد واردات با ارز جنجالی ۴۲۰۰!

از مجموع 12.5 میلیون تنی واردات صورت گرفته در ابتدای سال جاری بیش از 67 درصد آن با ارز 4200 تومان بوده است؛ نرخی که به سبب رانت و تبعات ناشی از آن در این حجم از واردات بسیار مورد نقد بوده ولی بلاتکلیف است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، وضعیت واردات ایران در چهارماه ابتدایی سال جاری نشان میدهد که از کل ۵۰ میلیون تن تجارت خارجی ایران، ۱۲.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به واردات اختصاص دارد.
بررسی جزییات بیشتر حاکی از آنست که از مجموع واردات صورت گرفته، ۹.۴ میلیون تن یعنی حدود ۷۵ درصد آن کالاهای اساسی در ۲۵ گروه است و از این مقدار ۸.۴ میلیون تن آن با ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومان)وارد شده است که ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن خام، گندم، دانه های روغنی و همین طور دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی را در بر می گیرد.
این در حالیست که تامین ارز ۴۲۰۰ برای ترخیص کالاهای اساسی همیشه از چالش های واردات این بخش و افزایش دپو در گمرک و بنادر بوده و با وجود مصوباتی در این رابطه همچون ترخیص ۹۰ درصدی بدون کد رهگیری ارز بانک، بازهم دپوی حجم بیش از ۵.۵ میلیون تنی اقلام اساسی در گمرک و بنادر قابل تامل است.
اما جریان پرحاشیه ارز ترجیحی به سال ۱۳۹۷ که دولت سیاست ارزی خودرا تغییر و ارز ۴۲۰۰ وارد چرخه تجاری و ارزی ایران شد بر می گردد که در ابتدا تمامی کالاهای وارداتی با این نرخ تامین ارز می شد اما در فاصله کوتاه باتوجه به رانت و فسادی که در نرخ ۴۲۰۰ و حجم واردات وجود داشت، میزان واردات محدود و ارز ۴۲۰۰ تومان به تدریج فقط به کالاهای اساسی اختصاص یافت.
به مروز زمان همان ۲۵ قلم کالای اساسی که با ارز ترجیحی وارد می شد محدود تر شده و الان مدتهاست فقط شش قلم به همراه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی با ارز ۴۲۰۰ وارد می شود ولی در ارتباط با همین میزان از واردات با نرخ ۴۲۰۰ نیز باتوجه به فاصله ای که با نرخ بازار آزاد و سامانه نیما که هم اکنون حدود ۲۵ هزار تومان است وجود دارد و رانت سنگینی ایجاد می کند، همیشه انتقاداتی مطرح بوده و این تاکید وجود دارد که کالاهای اساسی مردم در نهایت با این ارز به دستشان نمی رسد.
بارها حذف ارز ۴۲۰۰ مطرح گردیده است و حتی در بودجه سال جاری مجلس البته بدون برنامه مشخص و کارآمد، بر آن تاکید داشت ولی دولت بهر دلیلی همچون تورم ناشی از حذف، نپذیرفت.
این روزها بار دیگر موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ مورد توجه قرار دارد و زمزمه های آن شنیده می شود، ولی این که دولت سیزدهم چه تصمیمی در ابتدای حضور خود در این رابطه گرفتن کند باید در انتظار تشکیل کابینه و مواضع آنها بود.
1400/05/17
15:49:24
5.0 / 5
241
تگهای خبر: تجارت , دلار , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها