بازار مسکن به سطح مقاومت رسید

بازار مسکن به سطح مقاومت رسید

سیگنالهای دریافتی از بازار مسکن شهر تهران در ماه های خرداد و تیر نشان داده است احیانا انتظارات کاهشی که از آذرماه سال قبل بوجود آمده به نقطه آخر رسیده است؛ به صورتی که بازار در مقابل افت بیشتر قیمتها واکنش نشان داده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر تهران بعد از دو ماه رشد نسبی قیمت های قطعی به سطح مقاومتی در نرخ های پیشنهادی رسید و به نظر می آید روند ریزش قیمت ها که از آذرماه سال قبل تحت تأثیر تحولات سیاسی بین المللی شروع شده بود متوقف شده است. آمارهای غیررسمی از نرخ آگهی ها در کنار آمار رسمی از قیمت معاملات گویای آن می باشد که احیانا محدوده ۳۰ میلیون تومان، سطح حمایتی قوی برای بازار مسکن به حساب می آید.
اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید نشان داده است که پس از هفت ماه روند کاهشی قیمتها در بازار مسکن متوقف شده است. طبق این آمار، قیمتهای پیشنهادی در آذرماه سال قبل ۵۶.۸ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که در یک فرایند ریزشی به ۴۳.۵ میلیون تومان در خردادماه ۱۴۰۰ رسیده اما در تیرماه باردیگر روند افزایشی به خود گرفته و به ۴۶.۹ میلیون تومان رسیده است.
همزمان قیمتهای قطعی هم بر مبنای آمار بانک مرکزی در خرداد و تیر ۱۴۰۰ به ترتیب ۳ درصد و ۱.۳ درصد افزایش یافت. هم اکنون میانگین قیمت مسکن شهر تهران ۳۰.۰۴ میلیون تومان در هر متر مربع بر مبنای معاملات تیرماه ۱۴۰۰ است که حدودا با متوسط قیمت در اسفندماه ۱۳۹۹ برابری می کند. در واقع بازار در یک قفس قیمتی قرار گرفته و با این که انتظار جهش قیمتها دور از ذهن به نظر می آید، بازار در مقابل کاهش نرخها هم مقاوم شده است؛ آن هم در شرایطی که معاملات به حدود یک سوم معمول رسیده و در تیرماه فقط ۵۰۷۱ قرارداد خرید و فروش در تهران به امضا رسید.
بررسی قیمت در پنج ماه گذشته ریزنوسانات بازار در محدوده ۳۰ میلیون تومان را تایید می کند. اسفندماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۳۰.۲۷ میلیون تومان بوده که در ماه فروردین کاهش یافته و به ۲۹.۳ میلیون تومان رسیده است. در اردیبهشت هم بازار روند نزولی داشت و ۲۸.۸ میلیون تومان شد. خرداد ۱۴۰۰ متوسط قیمت مسکن در تهران باردیگر افزایش پیدا کرد و به ۲۹.۶میلیون تومان رسید. در تیرماه هم میانگین قیمت ۳۰.۰۴ میلیون تومان شده است.
رشد ۱.۸ درصدی ماهیانه قیمتهای قطعی در نخستین ماه از تابستان ۱۴۰۰ با افزایش ۷.۹ درصدی قیمتهای پیشنهادی نسبت به خردادماه همراه شد. شاخص کیلید که درصد تغییرات قیمت آگهی های تیرماه نسبت به ماه قبل را بررسی نموده نشان داده است که بیشترین افت قیمت مسکن شهر تهران در یک ماه اخیر در منطقه ۲ با کاهش ۴.۵ درصد و بیشترین افزایش قیمت در منطقه ۱۷ با رشد ۸.۸ درصد اتفاق افتاده است.
در منطقه یک که معمولاً تحرکات آن بعنوان شاخصی برای ارزیابی تقاضای سفته بازی به حساب می آید طی یک ماه اخیر قیمتهای پیشنهادی ۱.۷ درصد افزایش پیدا کرده و از ۷۹ میلیون تومان به ۸۰.۴ میلیون تومان رسیده است. اما نرخهای قطعی در منطقه یک بر مبنای معاملات تیرماه ۱۴۰۰ به ۶۲ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۶.۴ درصد کاهش نشان داد. علت اختلاف نرخ آگهی ها با قیمت معاملات می تواند حاکی از آن باشد که قراردادها عموما در فایلهای به قیمت و دارای تخفیف انجام می شود.
منطقه پنج هم بعنوان پرتقاضاترین محدوده شهر تهران در ماه جاری با رشد اندک قیمت آگهی ها و معاملات قطعی همراه بود. در تیرماه ۱۴۰۰ نرخهای پیشنهادی در منطقه پنج ۳۸.۱ میلیون تومان در هر متر مربع شد که در مقایسه با ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش یافت. قیمت معاملات هم طی ماه مذکور در این منطقه به ۳۷.۷ میلین تومان رسید که رشد ۱.۶ درصدی را به ثبت رساند.
ایجاد ثبات بعد از روند نزولی بازار مسکن با رشد قیمت نهاده های ساختمانی همراه شده است. طی هفته های اخیر نرخ دو کالای اساسی در بخش ساخت و ساز یعنی سیمان و فولاد برای چندمین بار طی ۱.۵ سال گذشته افزایش یافت. قیمت سیمان تحت تأثیر قطعی برق کارخانجات از حدود هر پاکت ۳۵ هزار تومان در اوایل تیرماه به بالای ۷۰ هزار تومان در انتها همان ماه رسید و قیمت هر کیلوگرم میلگرد از ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به بیشتر از ۲۰ هزار تومان افزایش یافت. این در شرایطی است که اواخر سال ۱۳۹۸ قیمت هر پاکت سیمان حدود ۱۰ هزار تومان و میلگرد کیلویی ۴۲۰۰ تومان بود.
از سوی دیگر متغیرهایی همچون نرخ تورم و برداشتها از سیاستهای انبساطی پولی در دولت آینده به انتظارات افزایشی در بازار مسکن دامن زده و تحلیل عمده کارشناسان این است که باآنکه با جهش قیمت مسکن در ماه های آینده مواجه نخواهیم شد اما نمی توان تاثیرگذاری تورم عمومی ۴۴ درصد تیرماه ۱۴۰۰ که بالاترین میزان افزایش سالیانه در ۲۵ سال گذشته و بیشترین رشد ماهیانه طی یک هشت ماه اخیر بوده را بر آینده بازار مسکن نادیده گرفت.
منبع:

1400/05/10
12:57:59
5.0 / 5
241
تگهای خبر: فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها