لطمه های واردشده به آبزی پروری خوزستان در پی تنش آبی

لطمه های واردشده به آبزی پروری خوزستان در پی تنش آبی

فی بگیر: خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان اظهار داشت: پیش بینی می شود که میزان خسارات واردشده به سبب تنش آبی به حوزه آبزی پروری به ۲۳ هزار و ۸۰۰ تن ماهی برسد که ارزش ریالی این میزان حدود ۵۰۷ میلیارد تومان است.فتح اله ابوعلی در گفتگو با ایسنا در مورد میزان خسارات وارده به حوزه شیلات در استان خوزستان اظهار نمود: حدود ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار از مزارع آبزی پروری در استان خوزستان به علت تنش آبی کشت نشد و حدود ۹۰۲ هزار و ۳۶۰ قطعه ماهی هم تلف شدند که سبب کاهش ۳۴۴ تنی تولید ماهی در استان شده است.

وی با اشاره به اینکه به علت کاهش کیفیت آب، کاهش تولید در آبزی پروری به وجود آمده است، اضافه کرد: حدود ۱۱ هزار و ۵۷۸ تن کاهش میزان تولید در آبزی پروری استان داشته ایم.

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به اینکه میزان تولید آبزی پروری امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۲۴ درصد کاهش روبرو شده است، اضافه کرد: پیشبینی می شود که میزان خسارات وارد شده به علت تنش آبی به حوزه آبزی پروری استان به ۲۳ هزار و ۸۰۰ تن ماهی برسد که ارزش ریالی این میزان حدود ۵۰۷ میلیارد تومان است.

ابوعلی ضمن اشاره به میزان خسارت های وارد شده در ارتباط با بخش آب های داخلی خاطرنشان کرد: در بخش آبزی پروری در رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها تا کنون به میزان سه هزار و ۶۰۸ تن ماهی با ارزش ریالی حدود ۹۱ میلیارد تومان کاهش تولید داشته ایم.

وی اظهار داشت: امسال با کاهش میزان تولید بچه ماهی مواجه شدیم که علل آن کاهش کیفیت آب و کاهش میزان تقاضا بوده است؛ تولید بچه ماهی نسبت به سال ۹۹ با کاهش حدود ۲۲ هزار قطعه ای همراه بوده که ارزش ریالی آن حدود ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

مدیرکل شیلات خوزستان در مورد مشکلات به وجود آمده در حوزه صیادی افزود: در بحث صیادی با مشکلاتی مانند فروکش کردن آب رودخانه ها، وجود مشکلات لایروبی و کاهش ارتفاع آب مواجه شدیم که در این حوزه میتوان با لایروبی رودخانه ها و پمپاژ کردن آب در این حوضه ها، از خسارت های احتمالی در آینده جلوگیری نماییم.

ابوعلی با اشاره به اینکه تابحال دو میلیون بچه ماهی در رودخانه ها رهاسازی شده است، اظهار داشت: در سالهای گذشته ۲۰ میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه ها رهاسازی می کردیم اما سال جاری به علت تنش آبی این عدد عملی نشد و رهاسازی بچه ماهی ها تنها سبب تلف شدن آنها می شود.

وی اظهار داشت: برای جبران خسارت ناشی از تلفات ماهی و صدمه ای که به ذخایر آب های داخلی وارد شده، باید حدود ۳۹ میلیون بچه ماهی رهاسازی شود.

مدیرکل شیلات خوزستان ضمن اشاره به بیشترین نقاط صدمه دیده از تنش آبی در آبزی پروری خوزستان، اظهار داشت: بیشترین خسارات و صدمه های واردشده به آبزی پروری در حوضه رودخانه کرخه و شهرستان های حمیدیه، هویزه و شوش بوده اما در شهرستان های کارون و شوشتر به علت این که بیشتر آب آنها از رودخانه های دز و کارون تأمین می شود، خسارت ها کمتر بوده است.
1400/05/09
21:27:14
5.0 / 5
224
تگهای خبر: تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها