راه حل بورسی برای حل مشكل سیمان

راه حل بورسی برای حل مشكل سیمان

فی بگیر: بحران برق در کشور طی یک ماه اخیر برخی صنایع همچون سیمان را با مشکل مواجه کرده و سبب شده میزان عرضه محصولات سیمانی در بورس کالا به یک سوم برسد، در این راستا بورس کالا عرضه سلف سیمان را بعنوان راهکاری برای مدیریت این بحران معرفی کرده است که از هفته جاری شروع خواهد شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، وزارت نیرو صنایع را سپر بلای بخش خانگی کرد تا میزان قطعی برق های متوالی را کم کند. در این راستا برق صنایع فولادی و سیمانی قطع و یا محدود شد و سرانجام این ماجرا به کمبود و گرانی سیمان انجامید. به طوریکه به دنبال کاهش ۹۰ درصدی برق کارخانجات، قیمت سیمان در تهران به پاکتی ۷۰ هزار تومان رسید و شنیده ها از برخی شهرستانها حکایت از سیمان ۱۰۰ هزار تومانی دارد.
چهار پیشنهاد بورس کالا برای مدیریت بازار سیمان
در این راستا مدتی پیش حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در نامه ای به اسداله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود که به سبب اجرای برنامه های وزارت نیرو درباب قطع یا ایجاد محدودیت در برق مورد نیاز صنایع فولاد و سیمان، تولید شرکت های فعال در این دو صنعت به شدت کاهش یافته و به تبع آن عرضه محصولات فولادی و سیمانی در بورس کالا به کمتر از یک سوم حالت عادی رسیده است و این کاهش عرضه سبب بروز التهابات جدی در بازار این محصول شده است.
یکی دیگر از دلیلهای ایجاد التهاب در بازار سیمان، دوگانگی در فروش محصولات است به نحوی که بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان کماکان محصولات خودرا با قیمت های مصوب درب کارخانه می فروشند که به سبب شکاف قیمت قابل توجه بین قیمت درب کارخانه و قیمت کف بازار، سود هنگفتی نصیب خریداران می شود. از جانب دیگر دوگانگی کانال فروش سبب شده است بخش اندکی از فروش صنعت (تقریبا ۲۰ درصد) بوسیله بورس صورت گیرد و به سبب این عرضه اندک، رقابت شدیدی در بازار شکل بگیرد؛ در صورتیکه در صورت عرضه کامل محصول در یک بازار امکان کشف قیمت منصفانه و منطقی فراهم خواهد شد.
سلطانی نژاد چهار پیشنهاد را برای مدیریت بازار سیمان ارائه کرد که شامل پیگیری تامین برق صنایع فولاد و سیمان خصوصاً سیمان حداقل تا سطح ۵۰ درصد و افزایش تولید، اعلام ممنوعیت فروش خارج از بورس جهت کشف قیمت منصفانه، تجمیع عرضه ها و انجام عرضه هر دو هفته یکبار و عرضه سلف سیمان (با موعد تحویل بیش از یک ماه) میشود.
عرضه سلف سیمان از هفته جاری
در این راستا، سید جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در گفت و گو با ایسنا، درمورد عرضه سلف سیمان توضیح داد: عرضه های سلف عرضه هایی است که تحویل آن در اینده صورت میگیرد و به افرادی کمک میکند که مقرر است پروژه هایشان در آینده اجرا شود و نیاز به سیمان دارند. این افراد میتوانند سیمان خودرا پیشاپیش خریداری کنند و اطمینان داشته باشند که میتوانند در زمان مقرر کالا را تحویل بگیرند.
وی افزود: درواقع پول را حالا و به قیمت روز پرداخت میکنند اما مطمئن هستند که کالا را تحویل خواهند گرفت. سلف سیمان میتواند قسمتی از تقاضا در بازار را کنترل و در نهایت قیمت را تعدیل کند.
بگفته جهرمی شرکتها در حال برنامه ریزی عرضه سلف سیمان هستند و این عرضه از هفته جاری صورت میگیرد و سررسید آن بین یک تا سه ماه است.
منبع:

1400/05/04
09:40:13
5.0 / 5
302
تگهای خبر: پرداخت , تجارت , تولید , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها