یك كارشناس مسكن:

مسئله خوزستان نخستین اثرات توسعه نامتوازن است

مسئله خوزستان نخستین اثرات توسعه نامتوازن است

به گزارش فی بگیر یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه مسئله مهاجرت از جنوب کشور به حاشیه تهران و استان های شمالی در آینده تشدید می شود اظهار داشت: پس از ۵۰ سال هنوز یک سند آمایش سرزمین ملی مصوب و قابل اجرا نداریم و در این شرایط توسعه نامتوازن، کمبود آب، مشکلات زیست محیطی و اقتصادی در جنوب کشور سبب تخلیه این مناطق از جمعیت خواهد شد.


مهدی روانشادنیا در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به لحاظ جمعیتی، کم تراکم ترین مناطق کشور هستند؛ در حالیکه در سایر کشورها عمده تجارت از راه دریا صورت می گیرد و این مناطق کانونهای جمعیتی هستند و تراکم جمعیتشان بیشتر از میانگین آن کشورها است. این نامعادله طی سال های گذشته در کشور ما تشدید هم شده است که نشان داده است در تدوین و پیاده سازی سیاستهای آمایش سرزمین موفق نبودیم.
وی ادامه داد: به علت توسعه نامتوازن طی دهه های گذشته با تخلیه جمعمیت در نوار جنوبی مواجه بوده ایم و این معضل به خوزستان سرایت کرده که نخستین اثرات آنرا مشاهده می نماییم. اگر فکری اساسی درمورد توسعه زیرساختها، معضل آب و ریزگردهای جنوب کشور نکنیم باید بیشتر از پیش منتظر خالی شدن جمعیت از خوزستان و فشار جمعیت به تهران و شمال کشور باشیم.
روانشادنیا با اشاره به اینکه هنوز یک سند آمایش سرزمین ملی مصوب و قابل اجرا نداریم تصریح کرد: پس از ۵۰ سال که از مطرح شدن سیاستهای آمایش سرزمین می گذرد تازه یک سند آمایش سرزمین تدوین شده که مراحل نهایی را در مرکز پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه طی می کند و تا بیاید شکل اجرایی به خود بگیرد همین وضعیت عدم تعادل در جنبه های محیط زیستی و اقتصادی کشور ادامه خواهد داشت.
این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: به اندازه تعداد ساکنان شهر تهران در حاشیه آن جمعیت وجود دارد. رشد جمعیت شهر تهران گاها در سال های اخیر منفی شده اما با درصدهای افزایش دورقمی در حاشیه پایتخت مواجهیم. مهاجرتهای گسترده ای از جنوب و مرکز ایران به سمت استان های تهران، البرز و استان های شمالی درحال وقوع است که اثراتش را در آینده بیشتر لمس خواهیم کرد. بزودی در تأمین آب آشامیدنی مجموعه شهری تهران و کرج با مشکل مواجه می شویم. همین حالا به علت تراکم جمعیتی در جنوب تهران شاهد معضلات زیست محیطی همچون فرونشست زمین هستیم. در صورت ایجاد زیرساختهای اقتصادی در شهرهای مبدأ مهاجران هم احتمال بازگشت خانوارها به شهرهای خودشان ضعیف است.
وی یکی از محورهای برنامه ششم توسعه را سواحل مکران دانست و اظهار داشت: در سال آخر برنامه ششم قرار داریم اما می بینیم که اقدام قابل توجهی برای زیرساختهای منطقه مکران نشده و در زمینه توسعه سواحل از کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار عقب هستیم. در حالیکه به علت وجود کوههای زاگرس، آب و هوای سواحل جنوبی کشور ما از کشورهای جنوب خلیج فارس بهتر است. آب جلگه خوزستان هم از سرچشمه های زاگرس تأمین می شود در حالیکه کشورهای عربی از این نعمت برخوردار نیستند.
به قول روانشادنیا، ما در یک فرایند معیوب توسعه نیافتگی قرار گرفته ایم که از سالها قبل اثرات منفی آنرا در جنوب کشور مشاهده می نماییم. در این چارچوب تصمیمات اشتباه می گیریم و گاها بودجه را هم هدر می دهیم. حدود ۸۰ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که سالیانه دو تا سه هزار پروژه قابل افتتاح است و اولویت خاصی هم به آنها نمی دهیم. مثلاً برای جنوب کشور سد می سازیم ولی شبکه ها و خط انتقالش را راه اندازی نمی نماییم. به پایین دست آب نمی رسد و نارضایتی بروز پیدا می کند.
این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: روند توسعه نامتوازن و مانا برای آینده کشور تنها با تغییر پارادایم به سمت توسعه پایدار، در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی، عدالت و آمایش سرزمینی ممکن خواهد بود.
منبع:

1400/05/02
11:52:40
5.0 / 5
212
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها