وزیر نیرو در حاشیه بازدید رئیس مجلس از مدیریت شبكه برق كشور اعلام كرد

همكاری مجلس با دولت در جهت رفع ناترازی های تولید و مصرف انرژی

همكاری مجلس با دولت در جهت رفع ناترازی های تولید و مصرف انرژی

وزیر نیرو اظهار داشت: با همراهی مجلس در بودجه 1400صنعت آب و برق، راهکارها و گره گشایی های مناسبی برای گسترش زیرساخت ها و رفع چالش های این صنعت صورت گرفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان ظهر امروز در حاشیه بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از مرکز راهبری شبکه برق کشور با اشاره به بودجه صنعت آب و برق در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: بیش از این که منابع مالی در اختیار این صنعت قرار بگیرد، راهکارها و گره گشایی های مناسبی صورت گرفته که امیدوار هستیم دولت سیزدهم با عملکرد خود طی امسال سبب تثبیت مواد و احکام سند بودجه در سالهای آتی شود.
وی با اعلان اینکه ناترازی تولید و مصرف برق در تابستان ۱۴۰۰ به ۱۲ هزار مگاوات رسید، اظهار نمود: افزایش بی سابقه مصرف برق به سبب رشد مصرف صنایع بزرگ به میزان ۱۵۰۰ مگاوات، استخراج رمز ارز با مصرف بیش از ۲ هزار مگاوات، افزایش بی سابقه دما، خشکسالی بی سابقه که موجب کاهش بارندگی ها و خروج بیش از نیمی از نیروگاه های برق آبی از مدار تولید، همچون عوامل ناترازی تولید و مصرف برق است.
وزیر نیرو با اشاره به برنامه ریزی های گوناگون برای گذر از پیک برق تابستان اشاره کرد: امسال ۴۵ برنامه عملیاتی برای گذر از پیک داشتیم که به اجرا در آمد اما به سبب افزایش ناترازی تولید و مصرف برق، فشار زیادی به شبکه وارد شد.
وی با قدردانی از همکاری بخش صنعت و کشاورزی تصریح کرد: میزان همکاری صنایع و کشاورزان با طرح های مدیریت بار از ۶۵ درصد در سال قبل به ۷۷.۸ درصد امسال رسید که موجب مدیریت بار به میزان ۶۵۰۰ مگاوات شد.
طبق اعلام وزارت نیرو، او با اشاره به کشف مراکز بدون مجوز استخراج رمز ارز نیز اشاره کرد: تا کنون ۴۰۵۷ مرکز بدون مجوز استخراج رمز ارز کشف و جمع آوری شده که برای تولید این میزان مصرف برق و رساندن آن به محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات راه اندازی می شد.
وزیر نیرو در این بازدید از رییس مجلس درخواست نمود تا مجلس در همکاری با دولت در جهت رفع ناترازی های تولید و مصرف انرژی و موضوع تعرفه ها اقدام جدی و عملی را انجام دهد.
تصمیمات شجاعانه در زمینه قیمت گذاری انرژی گرفته شود
محمدباقر قالیباف- رییس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (جمعه) در پی دعوت وزیر نیرو، از مرکز راهبری شبکه برق کشور و مرکز پایش صنعت برق بازدید نمود. رضا اردکانیان در این بازدید گزارشی از مدیریت برق کشور و ساز و کارهای برنامه ریزی شده برای تامین برق در تابستان امسال ارائه کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار اظهار داشت: باید تصمیمات شجاعانه گرفته شود که موضوع قیمت گذاری انرژی یکی از این مسائل است. همه می دانیم اگر قیمت گذاری حل نشود و دستوری بخواهیم اقدام نماییم مشکلات عدیده ای برای کشور ایجاد خواهد شد.
محمدباقر قالیباف ضمن تقدیر از زحمات و تلاش همه مدیران و کارکنان صنعت برق کشور اظهار داشت: فعالیت این صنعت کاری پرزحمت شمرده می شود و این حوزه نقش کلیدی در امنیت، سلامت، اقتصاد، معیشت و... دارد، برای اینکه خدمات آن پایه ای و اساسی است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که این روزها مردم از موضوع قطعی برق ناراحت هستند و مطالبه این مساله به حق است، اظهار نمود: این مساله با حضور وزیر نیرو در جلسات صحن علنی مجلس و کمیسیون ها بصورت دقیق بررسی شده است.
وی اشاره کرد: همه ما می دانیم مشکلات در این حوزه جدی و اساسی است و در زمان کوتاه نمی توان مشکلات اساسی را حل کرد، برای اینکه حالا میزان مصرف را از بخشی کم کرده و به بخش دیگری منتقل کرده ایم؛ چه بسا لطمه این اقدام در طولانی مدت عمیق تر و مشکل تر باشد بنا بر این باید مسائل این حوزه بصورت اصولی حل و فصل شود.
قالیباف با اشاره به این که شاهد ناترازی در عرصه تولید و مصرف برق کشور هستیم، اضافه کرد: این ناترازی در همه بخش ها وجود دارد و اشکالاتی را ایجاد می کند، بعنوان مثال در موضوع بودجه، بانک ها، صندوق های بازنشستگی شاهد ناترازی هستیم و تا زمانی که این مسائل حل و فصل نشود، مشکلات وجود خواهد داشت.
وی افزود: شاید مصرف غیرمنطقی در زمینه انرژی، مواد غذایی و... وجود داشته باشد اما مردم نشان دادند هرگاه کار فرهنگی صورت گرفته و آنها را باخبر کرده ایم، بیشترین همراهی را انجام داده اند.
قالیباف اظهار نمود: باید تصمیمات شجاعانه گرفته شود، بعنوان مثال موضوع قیمت گذاری یکی از این مسائل است. همه می دانیم اگر قیمت گذاری انرژی حل نشود و دستوری بخواهیم اقدام نماییم همانند بازار نرخ ارز فرصت برای کسانی ایجاد می شود که دلالی می کنند و رانت می برند و حجم عظیم ثروت کشور از دست می رود.
رییس قوه مقننه افزود که بهای مصرف برای یک خانواده های پرمصرف و کم مصرف باید به درستی محاسبه شده و نباید یکسان برخورد شود؛ یارانه ای که در بخش انرژی داده می شود حدود یک به بیست است در صورتیکه برخی افراد بیش از حد مصرف دارند، پس با چنین شرایطی نمی توان از مردم توقع داشت و به ناترازی ها تمام کرد.
قالیباف افزود: امروزه رمزارزها پدیده ای است که وجود دارد، اما تصمیمی در این خصوص گرفته نمی گردد، اگر اینها ارز هستند، بانک مرکزی باید به آن رسیدگی کند یا اگر مربوط به صنعت است، توسط وزارت صمت رسیدگی شود، پس رانت و ناترازی در این حوزه ایجاد می شود.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که در مجلس یازدهم مصمم به اصلاح رویکردها و سیاست ها هستیم، اشاره کرد: البته تحقق این مهم دشوار است اما راه نجات کشور همین است.
وی در همین رابطه اشاره کرد: برای دستیابی به این مهم باید به پیشران ها، اولویت ها، سیاست ها و رویکردها توجه گردد پس امیدواریم دولت آینده این کار را با دیدگاه یاد شده دنبال کند.
قالیباف اشاره کرد: مجلس مسئول اجرا نیست اما مسئول اصلاح رویکردها است و در این راه حرکت می کند؛ در برنامه هفتم متمرکز خواهیم شد تا همه ناترازی ها با دخالت حداقلی دولت و حضور حداکثری مردم برطرف شود.
این گزارش می افزاید، رییس مجلس شورای اسلامی قبل از ظهر امروز به دعوت وزیر نیرو از مرکز راهبری شبکه برق ایران و مرکز پایش صنعت برق کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه مدیریت برق کشور و سازوکارهای برنامه ریزی در این عرصه قرار گرفت.1400/04/25
21:16:15
5.0 / 5
236
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها