دلار بالا آمد

دلار بالا آمد

ارزش دلار مقابل بیشتر رقبا تقویت شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، تزریق نقدینگی و اعتبارات به بازارهای مالی بخصوص بازار ارز توسط سیاست گذاران پولی در جهان ادامه دارد تا از خروج قدرتمند از رکود کرونایی اطمینان حاصل شود. بانکهای مرکزی ژاپن، آمریکا و اروپا کماکان برنامه خرید اوراق قرضه خویش را ادامه می دهند و در چین هم بانک مرکزی این کشور از تزریق مجدد ۱۵۰ میلیارد دلار به بازار اطلاع داد که به اعتقاد بعضی از کارشناسان برای رفع نگرانی فعالان بازارهای مالی و سرمایه گذاران بین المللی از کاهش سرعت رشد اقتصادی این کشور بوده است.
بانک مرکزی چین در تازه ترین اقدامات خود برای ثبات بخشی به بازار ارز تصمیم گرفت تا نرخ ذخیره قانونی بانک ها را کم کند. این تصمیم بعد از آن صورت می گیرد که نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به ژوین به مثبت ۱.۱ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۸ درصد افزوده شده است. این کمترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در چین بوده است.
بانک مرکزی آمریکا با اقرار به فشار تورمی اعلام نموده در کوتاه مدت ریسک های قیمتی افزایش پیدا کرده است و تا زمانی که زنجیره تأمین به شرایط عادی بازنگردد، روند صعودی نرخ تورم ادامه خواهد داشت. بانک مرکزی آمریکا در گزارش خود که برای کمیته خدمات مالی کنگره ارسال کرده است، با اشاره به اینکه نرخ تورم در کوتاه مدت بالای دو درصد باقی خواهد ماند، بار دیگر بر توانایی خود در مهار و در دست داشتن ابزارهای کافی برای بازگرداندن آن به محدوده هدف گذاری شده دو درصدی تاکید کرده است.
در خبری بد برای اقتصاد آمریکا بخصوص در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری تا هفته نخست ماه ژوییه با ۲۰۰۰ نفر افزایش نسبت به هفته قبل به ۳۷۳ هزار نفر رسید که این رقم، بالا ترین رقم ثبت شده سه هفته اخیر به حساب می آید. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان افزایش تقاضای دریافت مزایا در ارتباط با لوییزیانا بوده است. تابحال ۱۵۵ میلیون آمریکایی واکسن کرونا دریافت کرده اند اما بازار کار تا بازگشت به نقطه اوج خود فاصله دارد.
همزمان با بیشتر شدن شمار مبتلایان به کرونا و پیدایش انواع جهش یافته جدید، سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه ای به کشورهای مختلف اخطار داده است که در برداشتن محدودیت های کسب و کارها و مقررات قرنطینه ای احتیاط بیشتری از خود به خرج دهند. تنها در یک هفته نخست ماه ژوییه میزان مبتلا شدن به کرونا در اروپا به نسبت هفته قبل آن ۳۳ درصد بیشتر شده است. واریانت دلتای ویروس کرونا که در هند منجر به مرگ و میر خیلی از افراد شده حالا به نوع غالب در اروپا و آمریکا تبدیل گشته است.
رشد نسبتا خفیف بخش خدمات آمریکا در ماه ژوئن انتظار فعالان بازار را برای آخر سریع تر به سیاست های محرک بانک مرکزی این کشور افزایش داده است. بخش خدمات بخصوص در زیرمجموعه توزیع کالا گرفتار وقفه رشد قابل توجهی شده که بخشی از این مسئله به کمبود اقلام مورد نیاز وارداتی بر می گردد. از سوی دیگر در اروپا هم شاخص اطمینان فعالان تجاری به وضعیت اقتصادی آلمان بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپا در هفته نخست ماه ژوییه بعد از سه رشد مثبت متوالی بار دیگر به محدوده منفی بازگشته است.
با احیای تدریجی سطح تقاضا و بازگشایی کسب و کارها که منجر به افزایش درآمد آنها شده، درآمدهای مالیاتی دولت آمریکا هم افزوده شده که این مسئله در کاستن از سرعت شیب تند افزایش کسری بودجه، مفید می باشد. طبق اعلام سایت بدهی آمریکا، میزان درآمدهای مالیاتی دولت این کشور تا آخر ماه ژوئن به سه تریلیون و ۵۰۵ میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار و میزان مالیات بر درآمد دولت آمریکا تا آخر ماه این ماه به یک تریلیون و ۸۲۱ میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلار رسیده است.
بعد از کاهش غیرمنتظره رشد تولیدات کارخانجات آمریکا در ماه آوریل، در ۱۲ ماه منتهی به ماه می رشد این بخش ۱.۷ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد بیشتر از رشد ماه قبل و ۱.۸ درصد بیشتر از رشد ثبت شده بازه مشابه منتهی به ماه قبل است. باآنکه به صورت کلی بخش تولید آمریکا سهم زیادی از کل رشد اقتصادی این کشور ندارد، رشد تولیدات می تواند به محرک جدیدی برای بخش صنعت تبدیل گردد و به کمک رشد کل در سه ماهه دوم بیاید. این افزایش می تواند به بیشتر شدن اشتغال زایی کمک نماید.
کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مسئله فشار را روی دلار بیشتر می کند. در ماه می میزان واردات آمریکا ۲۷۷.۳ میلیارد دلار بوده که این رقم ۷۱.۲ میلیارد دلار بیشتر از صادرات این کشور بوده است. در مقایسه با ماه قبل، صادرات آمریکا ۰.۶ درصد و واردات این کشور ۱.۳ درصد بیشتر شده اند. کماکان بیشترین کسری حساب تجاری در ارتباط با تجارت با چین ( ۲۷.۲ میلیارد دلار) بوده است و بعد از چین نیز، کانادا ۱.۸ میلیارد دلار بیشتر از وارداتش، به این کشور صادرات داشته است.
اقبال بانکهای مرکزی به دلار رو به افزایش است و اسکناس سبز درحال گرفتن جای ارزهای امن تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس است. آن طور که داده های صندوق بین المللی نشان می دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در انتها سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به ۵۹.۵ درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین افزایش فصلی سهم دلار در ۹ ماه اخیر به ثبت برسد. این رقم ۰.۷ درصد بیشتر از رقم ثبت شده دوره مشابه قبل است. رقیب اصلی دلار یعنی یوان هم محبوب تر شده و سهم آن از ذخایر به ۲.۴ درصد رسیده است.
تابحال بیشتر از ۱۸۷ میلیون و ۵۸ هزار و ۹۰۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۳۸ هزار و ۵۸۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۲ هزار و ۷۱۵ نفر، برزیل با ۵۳۱ هزار و ۷۷۷ نفر، هند با ۴۰۷ هزار و ۵۳۷ نفر، مکزیک با ۲۳۴ هزار و ۶۷۵ نفر و پرو با ۱۹۴ هزار و ۸۴ نفر بوده است.
جین فولی - استراتژیست ارشد ارزی در روبوبانک - اظهار داشت: از مدت ها پیش شاهد اثرگذاری مثبت پیشرفت در واکسیناسیون روی بازار ارز بوده ایم. این که واکسن ها تا چه حد در مقابل جهش های جدید جواب بدهند یکی از مواردی است که راجع به آن در میان معامله گران نگرانی های زیادی را بوجود آورده است. به صورت کلی اگر معامله گران به این نتیجه برسند که هنوز برای حذف ریسک کرونا است، روی به دارایی های امن تر خواهند آورد که به نفع دلار است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۲۶ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱۰.۹۱ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۶ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۵ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۱۱۰.۳۴۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۳۷ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۷۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/04/22
10:24:29
5.0 / 5
306
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها