خطر قاچاق در مالیات بر عایدی از نقل و انتقال طلا و ارز

خطر قاچاق در مالیات بر عایدی از نقل و انتقال طلا و ارز

به گزارش فی بگیر معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ضمن بیان این که ورود طرح مالیات بر عایدی سرمایه به نقل و انتقال طلا و ارز خطرناکست و با قانون مبارزه با قاچاق تعارض دارد، اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه نباید در وضعیت تورمی اجرا شود بلکه این طرح باید در وضعیت ثبات و آرامش اقتصادی اجرا شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمد مسیحی در همایش نقد و بررسی طرح قانونی مالیات بر عایدی سرمایه که امروز در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اظهار داشت: مهم ترین تهدید سیستم مالیاتی کشور، تعدد، تنوع و تکثر قوانین است بعنوان مثال، در قانون بودجه سالجاری مناطق آزاد مشمول مالیات بر ارزش افزوده شدند درحالیکه در دی ماه سال قبل این مناطق از مالیات مربوطه معاف شدند.
وی ادامه داد: در حوزه اجرای مالیات بر عایدی سرمایه مساله این است که به دنبال تامین مالی یا تنظیم گری هستیم که به اعتقاد من به دنبال تامین مالی هستیم. یکی از کارکردهای مالیات ستانی، تامین مالی و تنظیم گری است و تا زمانی که کارکرد اول به درستی وظیفه خودرا در نظام اقتصادی ایفا نکند، تنظیم گری نیز رخ نمی دهد. حالا مالیات بصورت ۱۰۰ درصدی کارکرد تامین مالی خودرا ایفا نمی کند که این مساله یا ناشی از ضعف سیاستگذاری است یا ضعف اجرا در سازمان امور مالیاتی.
معاون سازمان امور مالیاتی افزود: تصمیم گیری برای اصلاح نظام مالیاتی بد است درحالیکه دراین زمینه باید قانونی ساده نوشته شود. در تبصره ۳ طرح مالیات بر عایدی سرمایه زمانی که مالیات بر عایدی دخیل باشد، دیگر مالیات نقل و انتقال و یا مالیاتی که نرخ بالاتری داشته باشد، معنا ندارد.
مسیحی اظهار داشت: در دو دهه اخیر تجربه مالیات بر ارزش افزوده را داشته ایم که بیان کننده این است که در یک بی نظمی انسجام یافته درحال اجرا شدن است زیرا، برای اجرای مالیاتی که ۲۰ سال تردید وجود داشت، عجله کردیم و بهتر است تا برای اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه حداقل در مقوله دامنه کالایی آن صبر کرد.
وی با اعلان اینکه اساسا اجرای مالیات بر عایدی سرمایه باید در زمان ثبات و آرامش اقتصادی رخ دهد نه در وضعیت تورمی، بیان کرد: ورود این طرح به نقل و انتقال طلا و ارز خطرناکست و با قانون مبارزه با قاچاق تعارض دارد. در وضعیت تورمی، دولت زمانی که با کسری مواجه شود، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را زیاد کرد درحالیکه در ابن شرایط نباید مالیات جدیدی اجرا شود یا تغییر کند.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی درباره یکی از اشکالات نظام مالیاتی اظهار داشت: در حسابرسی مالی، صورت های مالی با مقاصد عمومی تهیه می شود که این ادعای بنگاه های اقتصادیست و حسابرسی آنرا تایید یا رد می کند اما هم اکنون، حسابرسی دراین زمینه برعکس عمل می کند و صورت های مالی را تهیه می کند و برای رد یا تایید به بنگاه اقتصادی می دهد.
منبع:

1400/04/16
23:22:14
5.0 / 5
532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها