سرمایه گذاری ۳۱۰۰ میلیاردی در مناطق آزاد

سرمایه گذاری ۳۱۰۰ میلیاردی در مناطق آزاد

به گزارش فی بگیر ۶۲ طرح سرمایه گذاری و زیربنایی به ارزشی بیشتر از ۳۱۰۰ میلیارد تومان در مناطق آزاد تجاری - صنعتی با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در ادامه افتتاح پروژه های مناطق آزاد تجاری - صنعتی که با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور انجام می شود، امروز همزمان با ۱۵ تیر ماه بهره برداری طرح های ملی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان و سیستان و بلوچستان در چارچوب ۶۲ طرح تولیدی اقتصادی و زیربنایی در دستور کار قرار گرفت.
این طرح ها در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو، چابهار، ارس، انزلی با سرمایه گذاری ۳۱۰۵ میلیارد تومانی اجرا شده و به اشتغالزایی مستقیم برای ۱۶۳۸ نفر منتهی خواهد شد.

تاکید رئیس جمهور بر اهمیت منطقه آزاد چابهار
رئیس جمهور در این مراسم منطقه آزاد چابهار را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت که منطقه آزاد چابهار اهمیت خاص و ویژه ای برای ما دارد به سبب این که خود بندر چابهار جایگاه استراتژیک و مهمی دارد و در آینده جزو بنادر درجه یک و بسیار مهم واردات و صادرات کشور خواهد بود.
این در حالی است که در جریان افتتاح امروز طرح های مناطق آزاد، شش پروژه سرمایه گذاری و زیربنایی در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار، با اعتبار سرمایه گذاری ۲۱۶ میلیارد تومان و با اشتغالزایی برای ۱۶۹ نفر راه اندازی شد.
از جمله طرح های به بهره برداری رسیده در منطقه آزاد چابهار میتوان به فاز ۳ آریا پروفیل، هتل سه ستاره گیلان، شهرک مسکونی یاس، واحد بازیافت آلومینیوم و طرح مسئولیت اجتماعی اشاره نمود.

۳۸ طرح در ارس اجرا شد
در سایر پروژه ها هم درمنطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ارس، ۳۸ طرح اقتصادی و زیربنایی با ارزش سرمایه گذاری ۱۵۱۴ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۶۳ نفر به بهره برداری رسید.
این طرح ها شامل تولید کشنده ۲۶۳۱ یورو ۵ ارس خودرو دیزل، مجتمع مشاهیر آذربایجان فازهای دو، سه و چهار در زمینی به مساحت ۳۵ هزار متر مربع، مجتمع تجاری هایپر اسکار در زمینی به مساحت ۲۰ هزار ۶۷۲ مترمربع، ۱۰ مجتمع مسکونی خدماتی و آزمایشگاه غذا و دارو می شود.

سرمایه گذاری ۷۵۸ میلیاردی در ماکو
چهار پروژه سرمایه گذاری و زیربنایی در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو هم با ارزش سرمایه گذاری ۷۵۸ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۳۶۰ نفر بهره برداری شد.
این پروژه ها شامل بزرگراه شهید سردار سلیمانی، تاسیسات زیربنایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو، پروژه مشارکتی پایانه هوشمند و چندمنظوره نوبت دهی و خدماتی ۶۵۰ کامیون، پل تقاطع غیر همسطح فرودگاه است.

وضعیت طرح های منطقه آزاد انزلی
در منطقه آزاد انزلی هم ۱۴ طرح سرمایه گذاری و زیربنایی با ارزش سرمایه گذاری ۶۱۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۴۴۶ نفر با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
واحد صنعتی تولید لامپ و مجتمع مسکونی تجاری مهتاب از طرح هایی است که امروز در این منطقه به بهره برداری رسیده است.

تراز تجاری مناطق آزاد مثبت است
اما در این مراسم افتتاحیه، مومنی - مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی - با اشاره به این که طی هشت سال گذشته، تعداد واحدهای تولیدی فعال مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۱۰۶ درصد رشد داشته اظهار داشت که در دو سال گذشته هم تراز تجار ی مناطق آزاد مثبت شده است.
به گفته وی، ۴۱۵ پروژه با ارزش سرمایه گذاری معادل ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای بیشتر از ۲۶ هزار نفر در شش مراسم با دستور ریاست جمهوری افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
ویبا بیان این که باوجود عدم بهره مندی از بودجه عمومی دولت، طی این مدت بیشتر از ۸۰۰۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی سازمان های مناطق در پروژه های عمرانی و زیربنایی هزینه شده است، اضافه کرد: ۲۹۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت های لجستیکی و صنعتی، ۲۴۰۰ میلیارد تومان به توسعه شهری و روستایی، ۱۳۰۰ میلیارد تومان به گسترش زیرساخت های گردشگری و فرهنگی و ۹۰۰ میلیارد تومان به گسترش زیرساخت های آموزش و درمان تخصیص یافته است.
به گفته مومنی، مجموع ارزش سرمایه گذاری محقق شده توسط بخش خصوصی در دولت تدبیر و امید، بیشتر از ۴۰۳ هزار میلیارد تومان بوده است که علاوه بر آن بیشتر از ۳۰۷ هزار میلیارد تومان هم درحال تحقق است که این عملکرد نشان از توسعه یافتگی و مطلوبیت زیرساخت های فیزیکی، جهت جذب سرمایه های داخلی و خارجی دارد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد که پروژه های عظیم زیرساختی نظیر نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی سیکل ترکیبی در قشم به ارزش ۲۸۵ میلیون دلار، فولاد ۱.۵ میلیون تنی جهان آرا در اروند به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان، ترمینال جدید فرودگاه کیش با ظرفیت شش میلیون مسافر به ارزش 1600میلیارد تومان و اتصال ریلی بندر کاسپین به شبکه ریلی کشور به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان هم با پیشرفت فیزیکی بالایی درحال راه اندازی هستند که امید است تا انتهای دولت به بهره برداری برسند.1400/04/16
12:46:24
5.0 / 5
227
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها