تحقق وعده دیوان محاسبات

نخستین گزارش نظارت بر اجرای بودجه 1400 منتشر گردید

نخستین گزارش نظارت بر اجرای بودجه 1400 منتشر گردید

فی بگیر: دیوان محاسبات کشور اعلام نمود که بر طبق وعده ارائه شده در خصوص ارائه گزارش های 2 ماهه از نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال 1400 در فاصله 45 روز بعد از اجرا، اولین گزارش منتهی به اردیبهشت ماه در 15 تیرماه رسما منتشر گردید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به نقل از دیوان محاسبات کشور، این گزارش که تمامی دستگاه های ملی و استانی مشمول رسیدگی دیوان محاسبات، منطبق بر قانون، را در برگرفته است، با همکاری قابل تقدیر خزانه داری کل کشور بر طبق شفافیت و انضباط مالی در بودجه بخش عمومی و جهت اثربخشی بودجه به نفع اقتصاد و معیشت مردم، مورد پیگیری دقیق قرار گرفته است.
براساس یافته های به دست آمده، از مجموعه ۱۱۶ تبصره، بند و جزء از احکام بودجه امسال، تا اختتام اردیبهشت ماه فقط ۱۳ حکم ( معادل ۱۱ درصد) در موعد مقرر بصورت کامل اجرا شده است و ۴۵ حکم (معادل ۳۹ درصد) ناقص اجرا شده و ۵۸ حکم (معادل ۵۰ درصد) کلا اجرا نشده است. همچنین، طبق قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، قرار بود تا اختتام اردیبهشت ماه ۱۰ بخشنامه و دستورالعمل به تصویب برسد که به هیچکدام از آنها در موعد مقرر عمل نشده است.
بخش دیگری از گزارش دیوان محاسبات نشان میدهد طی ۲ ماه ابتدایی امسال، ۲۷ درصد منابع بودجه ای محقق شده که در مقابل ۴۴ درصد مصارف، حکایت از کسری بودجه در ابتدای سال می دهد و عدم تغییر در تحقق منابع و ادامه ی این رویه، به کسری بودجه شدید در آخر سال مالی کشور منجر خواهد شد.
نکته حائز اهمیت دیگر اینکه از مجموع ۱۱۱۸ دستگاه مشمول حسابرسی، ۸۱۲ دستگاه در موعد مقرر صورتحساب منتهی به اردیبهشت ‍ماه خودرا ارائه کرده اند و ۳۰۶ دستگاه بعنوان حساب نداده شناخته می شوند.
بررسی های دیوان محاسبات در موضوع درآمدهای مالیاتی حکایت از آن دارد که تا اختتام اردیبهشت ماه نزدیک به ۸۵ درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است و نمودارها در این بخش نسبت به زمان مشابه سال قبل، حدود ۶۴ درصد رشد را نشان می دهند اما درباره خودرو های لوکس، منازل گرانقیمت و خانه های خالی به سبب عدم تصویب بخشنامه در هیات وزیران، همانند سال قبل فاقد وصولی است.
یادآور می شود گزارش های مستمر ۲ ماهه بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ که نگاهی بدیع و مبتکرانه به حساب می آید، به دولت درباره رعایت دقیق اجرای بودجه و عدم انحراف از تکالیف قانونی کمک شایانی خواهدنمود.
منبع:

1400/04/15
22:41:43
5.0 / 5
289
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها