تركیه چه قدر ذخایر ارزی دارد؟

تركیه چه قدر ذخایر ارزی دارد؟

حجم ذخایر طلا و ارز ترکیه به 92 میلیارد دلار رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در اطلاعیه ای اعلام نمود حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا اختتام ماه می به ۹۲ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل ۲.۳ درصد بالا رفته است.
طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، ۴۶.۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۷ درصد بیشتر بیشتر شده است.
رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۱۴ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خودرا به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی باردیگر شروع شده است.
از طرف دیگر بانک مرکزی ترکیه در نشست هفتگی خود بر خلاف انتظار اولیه خیلی از کارشناسان اعلام نمود نرخ بهره را بدون تغییر در سطح ۱۹ درصدی باقی نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند این نرخ بین ۰.۵ درصد تا یک درصد کاهش پیدا کند.
هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه حدود ۱۲ درصد کمتر است. باتوجه به مساله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری امسال محقق نشود. از طرف دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا اختتام ماه ژوئیه به ۱۳.۶ میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود ۱۸ میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل ۱۴ درصد کاهش نشان میدهد.1400/04/08
12:37:10
5.0 / 5
420
تگهای خبر: دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها