تشدید رایزنی برای ورود محموله بوش

تشدید رایزنی برای ورود محموله بوش

احتمال ترخیص محموله لوازم خانگی بوش در حالی مطرح می شود که مسئولان گمرک ایران هرگونه ترخیص تا حالا را رد کرده، اما می گویند طی مکاتبات صورت گرفته با بانک مرکزی و وزارت صمت، هم اکنون مشکلی برای ترخیص این کالاها وجود ندارد و در صورت توافق سه جانبه و امضای سه طرف برای نبود هرگونه مورد قانونی این ترخیص به زودی صورت خواهد گرفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بتازگی غزنوی - سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی - در اظهاراتی گفته بود که ظاهرا دو سوم محموله لوازم خانگی بوش ترخیص شده است. اما وی در ادامه، اظهارات خودرا به صورتی اصلاح کرد و اظهار داشت که اخبار ضد و نقیضی درباره احتمال ترخیص محموله بوش شنیده می شود و احیانا با این شرایط مقرر است واردات لوازم خانگی نیز آزاد شود.
این اعلام در حالی صورت گرفت که از آبان سال قبل که ماجرای ورود ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش در گمرک شهید رجایی عنوان شد. ابهامات موجود در ارتباط با ورود این کالا و همین طور ممنوعیتی که برای واردات کالای گروه چهار وجود داشت سبب توقف ترخیص این محموله ممنوعه از طرف گمرک شده بود.
جریان منشأ ارز و ثبت سفارش این کالا از طرف دستگاه های مربوطه شفاف نبود و هیچگاه به آن پاسخی ندادند، اما ظاهرا در مدت اخیر مکاتبات زیادی صورت گرفته که به برداشته شدن موانع ترخیص محموله کالاهای بوش منتهی شده است.

بوش ترخیص نشده، ولی در آستانه ترخیص است
آن طور که ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با ماجرای کانتینرهای بوش و البته اظهارات اخیر درباره ترخیص قسمتی از این محموله اعلام نموده، به صورتی تایید کننده احتمال ترخیص این محموله است.
این مقام مسئول در گمرک ایران در گفت و گو با ایسنا، اصرار کرد که تا این لحظه هیچ یک از کانتینرهای بوش از گمرک ترخیص نشده و مجوز نهایی در این رابطه صادر نشده است.
ایشان سپس توضیحات بیشتری ارائه کرد و اضافه کرد: باتوجه به اینکه گمرک ایران یک دستگاه مجری است با ابلاغ قوانین و مقررات از طرف دستگاه های مربوطه نسبت به اجرای آن عمل می کند، اما در کنار آن وظایف حاکمیتی گمرک وجود دارد که برهمین اساس اگر به مواردی مشکوک شود یا بر طبق قوانین و مقررات مستندات لازم برای ترخیص وجود نداشته باشد نسبت به دریافت استعلام از دستگاه های ذیربط اقدام می کند که در ارتباط با محموله بوش نیز این صورت گرفت.

اکنون هیچ مشکلی برای ترخیص نیست
ارونقی به جریان مکاتبات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی در ارتباط با ترخیص کانتینرهای لوازم خانگی بوش اشاره نمود و اظهار داشت: طبق استعلام صورت گرفته از وزارت صمت بعنوان متولی امور و صادر کننده مجوز ورود کالا با کشور و همین طور با در نظر گرفتن حقوق مکتسبه به وجود آمده برای صاحب کالا و از طرف دیگر مکاتباتی که با بانک مرکزی بعنوان تاییدکننده منشأ ارز صورت گرفت، پاسخ های دریافت شده و جمع بندی مستندات نشان میدهد که هم اکنون هیچ مشکلی برای ترخیص کالاهای بوش وجود ندارد.

اصرار گمرک برای عدم ترخیص، توقیف غیرقانونی است
وی با اعلان اینکه اگر گمرک ایران در این شرایط بخواهد برای نگهداری کالا اصرار کند به صورتی توقیف غیرقانونی مال غیر به حساب آمده و صاحب کالا می تواند ادعای خودرا در مراجع قضایی مطرح و مقابل گمرک شکایت کند، اضافه کرد: در این حالت دستگاه هایی که مکاتبات مختلفی در این رابطه داشته اند آنگاه گفته اند که ما مجوز را صادر کرده ایم و گمرک نیز باید در این رابطه نسبت به ترخیص در حداقل زمان ممکن اقدام می کرده است.

باید صورتجلسه سه جانبه تنظیم و امضا شود
اما اینکه در وضعیت فعلی ترخیص محموله بوش چه زمانی صورت خواهد گرفت، موضوعی است که معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت که در این رابطه مکاتباتی از بخش حقوقی و معاونت امور گمرکی گمرک ایران با دستگاه های اجرائی صورت گرفته که در بعضی موارد ابهام و در مواردی هم پاسخ وجود داشته است. بدین جهت قرار شده تا صورت جلسه ای سه جانبه بین بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک تنظیم و اگر مقامات هر سه دستگاه آنرا امضاء کنند و تایید گردد که هیچ مشکل قانونی و مقرراتی برای ترخیص وجود ندارد، گمرک ایران در این رابطه اقدام خواهدنمود.
بگفته ارونقی، احیانا در چند روز آینده با حضور نمایندگان وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک ایران جلسه ای تشکیل و صورت جلسه مربوطه تنظیم و در دستور کار قرار خواهد گرفت.1400/04/01
21:01:04
5.0 / 5
247
تگهای خبر: تجارت , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها