پرداخت ۹۲۱ میلیون یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی

پرداخت ۹۲۱ میلیون یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی

به گزارش فی بگیر دولت پارسال برای بیشتر از ۹۲۱ میلیون نفر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت کرده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بیشتر از ۱۰ سال است که قانون هدفمندی یارانه ها به مرحله اجرا در آمده و در این سال ها همواره مبلغی تحت عنوان یارانه نقدی در هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود در ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بوده است.

هرچند مبلغ پرداخت یارانه نقدی در گذر زمان و با عنایت به شرایط تورمی و اقتصادی ناچیز به نظر می آید، اما سالانه و در مجموع مبلغ زیادی را به خود مختص کرده است ؛ به صورتی که طی این سال ها حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بابت همین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هزینه شده است.


۲۴ میلیون خانوار در لیست

تازه ترین آمار دریافتی از سازمان هدفمندی یارانه ها در ارتباط با جریان پرداخت یارانه نقدی تا آخر سال گذشته نشان داده است که ماهانه حدود ۲۴ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۱۲۷ خانوار دریافت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی داشته اند.


۷۷.۱ میلیون نفر یارانه می گیرند


این در شرایطی است که ۷۷ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۰۷ نفر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می کنند که در مجموع در ۱۲ ماه سال قبل دولت برای ۹۲۱ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۲۵۰ نفر پرداخت یارانه نقدی انجام داده است.

تعداد یارانه بگیران در ماه های مختلف نوسان داشته و افزایش هم یافته است؛به طوری که در فروردین ماه حدود ۷۶.۴ میلیون، اردیبهشت ۷۶.۵ میلیون، خرداد۷۶.۵ میلیون، تیر ۷۶.۶ میلیون، مرداد ۷۶.۶ میلیون، شهریور ۷۶.۷ میلیون، مهر ۷۶.۸، آبان ۷۶.۷ میلیون، آذر ۷۶.۹ میلیون، دی ۷۷ میلیون، بهمن۷۷ میلیون واسفند ۷۷.۱ میلیون نفر دریافتی یارانه داشتند که در مجموع به بیشتر از ۹۲۱ میلیون نفر می رسد.


پرداخت ۳۵ هزار میلیاردی در سال ۹۹
در ارتباط با پرداخت هزینه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم در مجموع پارسال ۳۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت صورت گرفته است، آنچه بعنوان پرداختی یارانه نقدی در بودجه هم ثبت شده ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال است اما باتوجه به پرداختی که پارسال بابت وام یک میلیون تومانی انجام شد و اقساط آن ماهانه از حساب یارانه بگیر کسر می شود که سبب شده مبلغ پرداختی کمتر از روال گذشته ثبت گردد.

این در شرایطی است که در سه ماه ابتدایی سال قبل حدود ۳.۴ هزار میلیارد تومان در هر ماه پرداخت صورت گرفته ولی در ماه های بعد به ۲.۷ هزار میلیارد کاهش داشته است.

پرداخت یارانه های نقدی پارسال با منابع ۴۲ هزار میلیارد تومانی در بودجه و در حساب هدفمندی یارانه ها بوده است که حدود یک پنجم از مجموع کل منابع و مصارف ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها است.


افراد جدید می آیند اما کسی کم نمی شود

اما در جریان بودجه سالجاری، دولت به روال چند بار قبل در بودجه مکلف به ثبت نام از جاماندگان و یا حتی انصراف دهندگان از یارانه نقدی و معیشتی شده است که در همین رابطه به تازگی آیین نامه مربوطه در دولت مصوب و در دستور کار سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت رفاه قرار دارد.

آنطور که مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها گفته در صورت آماده شدن بستر برای ثبت نام این احتمال وجود دارد که از تیر ماه افراد جدید پس از انجام بررسی های لازم به جمع یارانه بگیران اضافه شوند.

این افزایش تعداد در حالی صورت می گیرد که در قانون بودجه سالجاری تکلیفی برای حذف دهک های بالا وجود ندارد و عملا آنچه اتفاق می افتد افزایش تعداد یارانه بگیران است و اصلاحی در روند گذشته صورت نمی گیرد، هر چند که دولت در سال هایی که مکلف به حذف بود هم در نهایت اعلام نمود که هزینه و تبعات حذف بیشتر از پرداخت است و آنرا عملا پارسال متوقف کرد.
1400/03/23
22:36:28
5.0 / 5
317
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها