مدیركل محیط زیست اردبیل:

نئور برای نفس كشیدن باید برای گونه كاراس ناامن شود

نئور برای نفس كشیدن باید برای گونه كاراس ناامن شود

به گزارش فی بگیر اردبیل مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: تالاب نئور را جهت زندگی گونه مهاجم کاراس ناامن شود تا به احیای کامل این تالاب باارزش دست پیدا نماییم.


سعید شهند در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تالاب نئور از یک شرایط اکولوژیکی خاص برخوردارست که امسال به سبب خشکسالی و شرایط خاص آب و هوایی از یک خاصیت ممتاز نسبت به سایر تالاب ها و رودخانه ها برخوردارست.
وی مدیریت زیستگاهی را در تالاب نئور و اجرای برنامه پنج ساله برای احیای این دریاچه باارزش را تصریح کرد و اشاره کرد: در گام اول باید زندگی در دریاچه نئور را برای گونه کاراس مختل کرده تا امکان ازدیاد اینگونه مهاجم به وجود نیاید.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل کاهش و ممانعت از بار آلودگی تالاب نئور را یکی دیگر از راهکارها اعلام نمود و اظهار داشت: با توجه به این که این منطقه ییلاقی و محل چرای دام هاست باید از ورود دام به این محدوده جلوگیری نماییم تا بار آلودگی این فضا کاسته شود.
شهند اضافه کرد: در کنار مهار گونه کاراس، بهتر است به تقویت گونه گاماروس در این دریاچه تلاشی جدی نماییم تا به تدریج امکان تولید و پرورش ماهیان قزل آلای مرغوب در این دریاچه فراهم آید.
وی به تعیین نقشه راه دراین زمینه اشاره نمود و افزود: در یک برنامه میان مدت تلاش می نماییم تا دریاچه نئور را احیا و امکان استفاده شهروندان را از ذخایر باارزش آن فراهم نماییم.
شهند به شرایط خشکسالی در استان و وضعیت نامناسب ذخایر آب رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها اشاره نمود و اظهار داشت: کاهش بارندگی ها به حوزه محیط زیست نیز لطمه و لطمه وارد کرده بطوریکه ما با مشکلات زیست محیطی در رودخانه بالیقلو و دره سو روبه رو هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: با پیگیری انجام شده بوسیله شرکت آب منطقه ای مقرر است حقابه زیست محیطی بالیقلو چای و برخی رودخانه های دیگر تامین شود تا از خشک شدن آنها جلوگیری شده و به تقویت حیات آنها کمک نماییم.
شهند به عملکرد شهرداری های استان در مورد پسماند اشاره نمود و اضافه کرد: هر چند وضعیت نسبتا مناسبی را در این عرصه شاهد می باشیم ولی همچنان با ایده آل ها فاصله داریم و بهتر است شهرداری ها در دفع پسماند و محل بازیافت آن نظارت و دقت بیشتری را انجام دهند.
وی از پلمب ۱۴ واحد صنعتی آلاینده با همکاری مراجع قضایی آگاهی داد و افزود: یکی از اشکالات و دغدغه های ما خروج فاضلاب از واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی شماره دو اردبیل به محیط پیرامونی است که این امر آلودگی ها را در این فضا شدت بخشیده است.
شهند بیان کرد: با پایش و نظارت بیشتر اهتمام می نماییم با متخلفان برخورد نماییم و دراین زمینه تشکیل پرونده و ارجاع به مراجع قضایی انجام شده تا با مسببان و عوامل مقصر دراین زمینه برخورد شود.
وی حساسیت اداره کل بازرسی استان را دراین زمینه و تلاش شرکت سبلان پارچه برای مدیریت ۸۰ درصد فاضلاب خروجی تصریح کرد و اظهار نمود: مقرر است تا هفته دولت مودل دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی شماره دو اردبیل تکمیل و به بهره برداری برسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اشاره کرد: همزمان با هفته منابع طبیعی و پنجاهمین سالگرد تأسیس سازمان حفاظت محیط زیست شاهد کلنگ زنی پاسگاه محیط بانی منطقه دربند مشکول و ارتقا، نظارت و پایش بر آزمایشگاه معتمد استان در بخش محیط زیست بودیم.
منبع:

1400/03/22
21:52:03
5.0 / 5
326
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها