شروط استقلال بانك مركزی

شروط استقلال بانك مركزی

به گزارش فی بگیر تعدادی از کارشناسان اقتصادی به بررسی استقلال بانک مرکزی پرداختند و این استقلال را بدون اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور و پاسخگویی و شفافیت بانک مرکزی بی مفهوم دانستند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، حسین درودیان در نشست دوم همایش طرح قانونی بانک مرکزی با عنوان واکاوی ارکان و استقلال بانک مرکزی اظهار داشت: هم استقلال سیاسی (خودمختاری در تعیین اهداف) و هم استقلال عملیاتی در طرح مجلس دیده شده است. تناقض اختیار و مسئولیت دولت در طرح یکی از موضوعات مهم می باشد که مردم دولت و مجلس را مسئول وضع اقتصادی می دانند اما در طرح در این حوزه اختیاراتی به آنها داده نشده است که مخاطره آفرین می شود.
وی ادامه داد: مسیر درست این است که آزادی عملیاتی هم برای بانک مرکزی و سایر نهادها را مهیا کنید اما نبود، استقلال و نظارت دولت را نمی توانید تصور کنید. در این طرح استقلال سیاسی در حد بالایی برای بانک مرکزی قرار گرفته است و در هیئت عالی افراد متداخل وارد و خارج می شوند که کنترل دولت برای تاثیرگذاری بر رهبری بانک مرکزی به حداقل رسیده که این استقلال نه از دولت بلکه از کل حاکمیت سیاسی است.
کسری بودجه تنها عامل رشد نقدینگی نیست
این کارشناس اقتصادی افزود: اگر دولت و بانک مرکزی در زمینه استقلالی بانک مرکزی همکاری نکنند، استقلال بانک مرکزی می تواند آثار زیان باری داشته باشد و باید یک مرجع واحد سیاست های پولی و مالی تعیین کند.
وی اعتقاد دارد که افزایش تورم و نقدینگی تنها به کسری بودجه برنمی گردد بلکه بخش عمده این امر به علت ریسک های کلان سیاسی حاکم بر اقتصاد است و موتور رشد نقدینگی در بانک ها نسبت به کسری بودجه بیشتر و تندتر کار می کند و در این که تنها منشا عمده در خلق نقدینگی کسری بودجه است، اغراق می شود.
در ادامه این نشست، مجید شاکری بیان نمود: در ساختار طرح بانک مرکزی تا حد زیادی از اختیارات رئیس کل کاسته شده و آنها به هیئت عالی داده شده است که با هیئت غیر اجرایی روبرو می باشیم که تصمیمات پولی کشور را آنها را تعیین می کنند. با استقلال سیاسی بانک مرکزی الزاما نمی گردد به استقلال عملیاتی دست پیدا کرد.
شروط موفقیت استقلال بانک مرکزی
در بخش دیگر این نشست، علی مدنی زاده اظهار نمود: در کشور به لحاظ اقتصادی یک مشکل وجود ندارد و برای حل تورم هم تنها یک منشا وجود ندارد که با استقلال بانک مرکزی رفع گردد. با اصلاح ساختار ارزی بانک مرکزی و کسری بودجه دولت می باشد که استقلال بانک مرکزی می تواند موثر باشد. موقعیت فعلی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته با استقلال بانک مرکزی امکان پذیر شده است.
این کارشناس اقتصادی افزود: بزرگترین چالش استقلال بانک مرکزی در ساختار شورای پول و اعتبار است زیرا، مصرف کنندگان پول در این ساختار نقش بیشتری دارند و تنها رئیس کل بانک مرکزی در این شورا است که مقابل چاپ پول و اقدامات تورم زا مقاومت می کند.
بانک مرکزی از حاکمیت مستقل نمی گردد
وی ادامه داد: عامل بی ثباتی اقتصادی و تورم تنها به بانک مرکزی و استقلال بانک مرکزی برنمی گردد بلکه منشاهای دیگری هم دارد که عمده آن به نفت و پول آن برمی گردد بنابراین، باید منابع ارزی دولت مدیریت شود. در طرح قانونی بانک مرکزی، نحوه تعامل بانک مرکزی با بانکهای دولتی دیده نشده است که بهتر است در قانون بانکداری لحاظ شود.
مدنی زاده اظهار نمود: روی دیگر استقلال بانک مرکزی در شفافیت و پاسخگویی است که بدون پاسخگویی، استقلال بانک مرکزی مفهوم ندارد. در طرح، استقلال بانک مرکزی از حاکمیت مطرح نیست بلکه استقلال از دولت مطرح است زیرا، مجلس بعنوان قانونگذار حاکمیت این طرح را تهیه کرده که بانک مرکزی به حاکمیت وابسته است.
این کارشناس اقتصادی در انتها سخنانش پیشنهاد کرد که نحوه عزل و منصب ها در بانک مرکزی مشابه ساختار شورای رقابت باشد.1400/03/19
23:40:43
5.0 / 5
527
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها