ترخیص كالاهای اساسی قضایی شد

ترخیص كالاهای اساسی قضایی شد

به گزارش فی بگیر ترخیص فوری کالاهای اساسی در حالی در ایام اخیر در دستور کار دستگاههای مربوطه قرار گرفته که دادستانی کل هم به ماجرای دپوی ۶ میلیون تنی کالاهای اساسی وارد شده و ضرب الاجل تعیین کرده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، آخر اردیبهشت ماه زمانی بود که مصوبه در ارتباط با ترخیص کالاهای اساسی که مورد تایید رئیس جمهوری قرار گرفته بود از جانب وزارت صمت به گمرک ایران ابلاغ گردید.
این در حالی بود که از آغاز سالجاری بار دیگر حجم کالاهای اساسی دپو شده در گمرک و بنادر افزایش پیدا کرده و به حدود ۶ میلیون تن رسیده بود و بر این اساس حدود یک ماه پیش با بررسی موانع ترخیص و تعیین راهکارهای مربوطه، گزارش آن به رئیس جمهوری اعلام و وی هم بلافاصله موافقت خویش را اعلام و دستگاههای اجرایی را ملزم به اجرا کرده بود.
اما در تازه ترین اقدام برای تسریع ترخیص کالاهای اساسی، دادستانی کشور هم به مبحث وارد شده است؛ به صورتی که معاون قضایی دادستان کل کشور با تکیه بر این که باید کالاهای اساسی به فوریت ترخیص شود گفته که در این حوزه بخشنامه ای به دادستان های بندرعباس، بندر انزلی، چابهار، امیر آباد گرکان و یک شهر دیگر صادر گردیده است.
دادستانی کل کشور، تکلیف کرده که دادستان های شهرهای بندرعباس، بندر انزلی، چابهار، امیر آباد گرکان و یک شهر دیگر بر نحوه ترخیص این اقلام اساسی نظارت و برخورد می کنند که صاحبان کالا سریعا به گمرکات جهت ترخیص رجوع کنند.
این در شرایطی است که از آغاز هفته گذشته، گمرک ایران مصوبات مربوطه را به گمرکات اجرایی ابلاغ و صاحبان کالا را مکلف کرد که به سرعت نسبت به ترخیص کالاها اقدام نمایند چون که عمده موانع پیش روی ترخیص با مصوبات اخیر برداشته شده بود.
بر مبنای مصوبه اخیر برای ترخیص کالاهای اساسی، ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی که از آخر سال قبل متوقف شده بود باردیگر تمدید و در دستور کار قرار گرفت.
همینطور گمرک موظف شد متقاضیانی که خواهان استفاده از رویه اعتباری برای ترخیص کالاهای اساسی خود هستند را به بانک مرکزی هدایت کند. همینطور فهرست ثبت سفارش کالاهای اساسی موجود در گمرک به تفکیک صاحبان کالا و شماره ثبت سفارش جهت پیگیری تخصیص و تأمین ارز این کالا با عنایت به هماهنگی با وزارت صمت اعلام گردد.
منبع:

1400/03/07
23:36:56
5.0 / 5
301
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها