مردم بیشتر چك های رمزدار می دهند یا عادی؟

مردم بیشتر چك های رمزدار می دهند یا عادی؟

از 205 هزار و 100 میلیارد تومان چک وصول شده در فروردین امسال 64.4 درصد آن مربوط به چک های عادی است که 35.6 درصد دیگر آنرا نیز چک های رمزدار می سازند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار بانک مرکزی بیان کننده این است که از مجموع چک های مبادله شده معادل ۶.۸ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بیش از ۶.۴ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۴ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بدین سبب در کل کشور ۹۴.۴ درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و ۵.۶ درصد را چک های رمز دار می سازند.
از نظر مبلغی نیز، از ۲۰۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور معادل ۱۳۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای چک های عادی و بیش از ۷۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است.
بر این اساس، در کل کشور ۶۴.۴ درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و ۳۵.۶ درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.
استان های دارای چک های وصول شده رمزدار
طبق این گزارش، در فروردین امسال در کـل کشـور بیش از ۳۷۵ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بیش از ۷۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵۶.۲ و ۵۸.۴ درصد کاهش داشته است.
در ماه مورد بررسی، در استان تهران ۱۰۲ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۴۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۵.۵ درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۲۷.۲ درصـد)، اصفهان (۱۰ درصد) و خراسان رضوی (۸.۳ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.
همچنــین، ۶۶.۲ درصــد از ارزش چــک هــای فــوق در اســتان هــای تهــران (۵۵.۲ درصــد)، اصفهان ( ۶.۱ درصد) و خراسان رضوی ( ۴.۹ درصد) وصول شده است.
چک عادی و رمزدار چیست؟
گفتنی است؛ چک های عادی به چک هایی گفته می شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکنست خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.
چک های رمزدار، چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همین طور می تواند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود.
این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می شود.1400/03/03
10:12:06
5.0 / 5
389
تگهای خبر: پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها