معاون گمرك اعلام كرد

ضرب الاجل به صاحبان كالای اساسی

ضرب الاجل به صاحبان كالای اساسی

به گزارش فی بگیر با ابلاغ مصوبات در ارتباط با رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در گمرک و بنادر، معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که صاحبان کالاهای اساسی طبق شرایط تعیین شده و بدون عذر و بهانه ای در مهلت تعیین شده جهت تعیین تکلیف و ترخیص فوری کالاها اقدام نمایند، در غیر این صورت بر مبنای مقررات با آنها برخورد خواهد شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با انباشت کالاهای اساسی در گمرک و بنادر در دو ماه ابتدایی سالجاری و افزایش آن تا مرز شش میلیون تن، بررسی هایی در ارتباط با موانع ایجاد رسوب کالاهای اساسی صورت گرفت و گزارشی همراه با پیشنهادات جهت تسهیل ترخیص کالا به رئیس جمهور عرضه و وی هم موافقت خویش را اعلام نمود که سرانجام پس از چند هفته از صدور دستور روحانی، آخر هفته گذشته ابلاغیه مربوطه به گمرک اعلام گردید.

مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی برپایه مصوبه اخیر توضیحاتی به ایسنا عرضه کرد و در این رابطه اظهار داشت که مصوبه در ارتباط با ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در گمرک و بنادر بخصوص بندر امام خمینی (ره) که به تایید رئیس جمهور رسیده، از امروز به تمامی گمرکات اجرایی ابلاغ گردیده است.


گمرکات اطلاعات صاحبان کالای اساسی را اعلام کنند
این مقام مسئول در گمرک ایران ضمن اشاره به تکلیف گمرکات اجرایی در جهت اجرای این مصوبات توضیح داد که به گمرکات اجرایی تکلیف شده تا ظرف سه روز و تا سوم خرداد ماه با رفتن به سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالاهای اساسی که اقلام مربوطه در بندر تخلیه شده است، اقدام و فهرست مربوطه به تفکیک نوع کالا، نام صاحب کالا و بقیه مشخصات جمع بندی و به گمرک ایران اعلام گردد. در عین حال از سوم تا پنجم خردادماه هم باید نسبت به دریافت شماره ثبت سفارش کالاهای اساسی تخلیه شده در بنادر از صاحبان کالا اقدام و در اختیار گمرک ایران و ستاد تنظیم بازار و سایر مراجع مربوطه قرار گیرد.


متقاضیان استفاده از رویه اعتباری تا ۱۳ خرداد فرصت دارند
وی با اشاره به اینکه طبق مصوبه اخیر، گمرک ایران باید طی فراخوانی به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام نماید تا درخواست خویش را به بانک مرکزی عرضه و بانک به فوریت و ظرف سه روز کاری نسبت به موافقت با درخواست آنها اقدام نماید، خاطرنشان کرد: براین اساس از هشتم خردادماه طی نامه کتبی و رسمی به کلیه صاحبان کالاهای اساسی این مورد ابلاغ و صرفاً تا سیزدهم خردادماه فرصت دارند نتیجه مراجعات خود به بانک مرکزی را به گمرک ایران ابلاغ کنند.


ترخیص قطعی فقط با کد رهگیری
ارونقی ضمن اشاره به مصوبه در ارتباط با ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی افزود: براین اساس گمرک مجاز شد تا نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی با درخواست و دریافت تعهد از صاحب کالا و مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله سویا، جو و دانه های روغنی با عرضه در سامانه بازارگاه و همینطور برای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی اقدام نماید. این در شرایطی است که ترخیص کل کالاها یعنی ۱۰ درصد باقی مانده منوط به دریافت و عرضه اعلامیه تأمین ارز یا کد رهگیری بانک خواهد بود.


بهانه برای ترخیص تمام شد
معاون فنی گمرک ایران همچین با اشاره به اینکه صاحبان کالا باید فورا نسبت به تعیین تکلیف کالاهای خود اقدام نمایند تصریح کرد: با عنایت به تسهیلات و مصوباتی که به تازگی جهت ترخیص کالاهای اساسی تعیین شده صاحبان کالاهای اساسی باید به قید فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای خود در اسرع وقت اقدام نمایند ولی اگر عذر موجهی در این رابطه وجود دارد به صورت مکتوب به گمرک اعلام گردد.

به نقل از ایشان، در صورت عدم مبادرت به موقع توسط صاحبان کالا برپایه مقررات با آنها اقدام خواهد شد که متروکه شدن کالا امر بعیدی نیست.
منبع:

1400/03/01
21:54:50
5.0 / 5
853
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها