یك كارشناس:

انتظار معجزه در بازار مسكن نداریم

انتظار معجزه در بازار مسكن نداریم

به گزارش فی بگیر یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: فعالان اقتصادی منتظر برنامه های رئیس جمهور آینده هستند تا برمبنای آن در بخشهای سودآور سرمایه گذاری کنند؛ رئیس جمهور بعدی تا بخواهد برنامه های خودرا اجرائی کند زمان می برد و دست کم تا شش ماه آتی انتظار معجزه درباب کاهش یا افزایش قیمت مسکن نداریم.


عباس زینعلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تجربه ادواری نشان میدهد بازار مسکن در یک بازه زمانی، بدون توجه به افزایش قیمت خانه، رونق می گیرد و نقدینگی به سمت خرید خانه یا ساخت وساز می رود. در نتیجه معاملات افزایش می یابد تا زمانی که فعالان اقتصادی متوجه شوند ظرفیتی برای رشد وجود ندارد.
وی ادامه داد: بخش عمده ای از معاملات مسکن در کشور ما از نوع سوداگری است. فعالان این بازار تعدادی واحد می سازند یا خریداری می کنند، بعد نگه می دارند و با افزایش قیمت به تدریج وارد بازار می کنند. با توجه به این که اکنون تقاضای موثری که از توان مالی برخوردار باشد وجود ندارد و ابزارهای دولت مثل تسهیلات بانکی به پای قیمتها در بازار مسکن نمی رسد، بازار وارد رکود شده و سرمایه های بالقوه ای که قابلیت ورود به این بخش را دارد سرگردان است.
زینعلی اشاره کرد: کسانی هم که نقدینگی فعال دارند معمولا با سودآوری هر بازار به آن سمت می روند که هم اکنون چنین شرایطی در بازار مسکن وجود ندارد. علت رکود فعلی بازار مسکن، نزدیک شدن خط افقی به نقطه اوجی است که بعد از هر رونق ادواری شکل می گیرد. عواملی مثل انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات هسته ای هم به رکود فعلی دامن زده است.
وی با اعلان اینکه هزینه های تحمیلی به دولت در بخش یارانه ها بسیار زیاد است اضافه کرد: در دوران اپیدمی کرونا دولت فقط می تواند به رتق و فتق زندگی جاری مردم بپردازد و به همین لحاظ توانی برای نقش آفرینی در بازار مسکن یا شارژ مالی متقاضیان ندارد. در نتیجه نبض بازار در دست کسانی است که با سرمایه های خود نوسانات را رقم می زنند. همانطور که گفتم این افراد هم دست نگه داشته اند تا ببینند پس از انتخابات چه پیش می آید.
این کارشناس درباره آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: تا شش ماه آتی که هیچ اقدامی نمی توان در بخش مسکن انجام داد. رئیس جمهور نمی تواند معجزه کند. تا بخواهد مستقر شود و برنامه های خودرا در این عرصه اجرائی کند زمان می برد. پس از آن هم بستگی به این دارد که تا چه اندازه کاربلد باشد و البته برنامه هایش از جانب نهادها و قوا مثل مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگر بخشها حمایت شود.
بگفته زینعلی، اگر یک اجماع کلی روی یک نفر ایجاد شود، به ریاست جمهوری برسد و همه برنامه های وی را حمایت کنند، در چهار سال اول می تواند وضعیت بازار مسکن را سر و سامان بدهد. کسی که انتخاب می شود باید بتواند حجم عظیم نقدینگی را کنترل کند تا با هجوم به بازارها، آن بخشها را گرفتار التهاب نکند. در غیر این صورت همین وضعیت که دهه ها دچارش بوده ایم ادامه می یابد.
وی با اعلان اینکه در کوتاه مدت هیچ پناهگاهی برای سرمایه گذاری وجود ندارد اظهار داشت: در وضعیت فعلی که بخشهای مولد گرفتار مشکل شده اند تنها بخشی که می ماند حوزه ارز یا ارزهای دیجیتال که دولت هم آنرا پذیرفته است. با این عادتی هم که صاحبان نقدینگی به ریسکهای بالا دارند به این سادگی خودرا درگیر بازارهای مسکن، خودرو، دیگر کالاها و حتی طلا نمی کنند. بدین سبب انتظار داریم که شاهد ثبات نسبی قیمت در بخشهای مذکور باشیم.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان میدهد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.
منبع:

1400/02/31
18:22:41
5.0 / 5
565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها