دلار یك پله عقب رفت

دلار یك پله عقب رفت

به گزارش فی بگیر شاخص دلار باردیگر به زیر ۹۰ واحد رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، با وجود انتقاد و مخالفت های جمهوری خواهان به نظر می آید دولت بایدن در افزایش نرخ مالیات شرکت ها جدی است. ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- در همایش احیای اقتصادی آمریکا به میزبانی اتاق بازرگانی این کشور اظهار داشت: پیشنهاد ما، یک تغییر بنیادین در نظام مالیاتی فعلی است تا بتوانیم منابع لازم را برای هزینه های زیرساختی تأمین نماییم. نسبت مالیات شرکت ها به تولید ناخالص داخلی ما هم اکنون بسیار کم است و به عقیده ما بهتر خواهد بود اگر شرکت ها سهم عادلانه تری از هزینه ها را پرداخت کنند.
نرخ تورم در اروپا هم مانند آمریکا در حال اوج گیری است. در آلمان تورم ماه آوریل به دو درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده این کشور در دو سال گذشته و ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. در آمریکا هم هرچند گمانه زنی ها در مورد احتمال آخر رویکرد فعلی بانک مرکزی تقویت شده اما ریچارد کلاریدا- قایم مقام رئیس این نهاد- گفته با وجود رشد ضعیف اشتغال زایی و همینطور افزایش نرخ تورم، تغییری در رویکرد فدرال رزرو برای حفظ سیاست های فعلی به وجود نیامده است.
در فرانسه هم نرخ تورم بیشتر شده تاجایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۲ درصد رسیده که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۱۴ ماه اخیر بوده است. مهم ترین عامل افزایشی نرخ تورم طی این مدت در ارتباط با بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۸.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. وضعیت مشابهی در بلژیک- مقر اتحادیه اروپا- هم گزارش و تورم بیشتر شده است.
مقامات بانک مرکزی اروپا گفته اند که از ثبات بوجود آمده در بازارهای مالی منطقه یورو بعد از افزایش شدت برنامه خرید اوراق بانک مرکزی رضایت دارند و به احتمال زیاد سیاست های فعلی تا زمان نشست بعدی در ماه ژوین به شکل فعلی حفظ خواهند شد. با این وجود افزایش قابل توجه ارزش یورو مقابل دلار در ماه های اخیر سبب ایجاد نگرانی های شده که امکان دارد در ادامه سال بانک مرکزی را مجاب به اتخاذ سیاست هایی برای معکوس کردن این روند و افت نسبی یورو مقابل اسکناس سبز کند.
همزمان با پیشرفت برنامه های واکسیناسیون، امیدواری ها به احیای سریع تر اقتصاد اروپا شدت گرفته است. کمیسیون اروپا در گزارش بازنگری شده خود اعلام نمود پیشبینی از رشد اقتصادی منطقه یورو را از ۳.۸ درصد به ۴.۳ درصد افزایش داده است. انتظار می رود متوسط سطح تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا آخر سال جاری به دوره قبل همه گیری بازگردد. به قول این نهاد، تابحال حدود یک تریلیون دلار از بودجه صندوق مشترک اروپا برای کاستن از تبعات کرونا روی بخش های اقتصادی هزینه شده است.
یوان و یورو روزهای خوبی را در مقابل دلار تجربه می کنند. یوان بعد از یک دوره بد در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، از سال ۲۰۱۸ وارد مدار صعودی در مقابل دلار شد و این مسیر را کم و بیش تابحال حفظ نموده است. نرخ برابری فعلی، بالاترین ارزش ثبت شده ارزش یوان مقابل اسکناس سبز از سال ۲۰۱۸ تابحال بوده است. شاخص سی اف ای تی که ارزش یوان را مقابل ۲۳ ارز دیگر اندازه میگیرد به بالاترین سطح خود در سه سال گذشته رسیده است. یورو هم بالای ۱.۲ دلار ماندگار شده است.
دلار از آغاز سال جاری تابحال زیر فشار زیادی قرار داشته و ارزش آن مقابل بیشتر ارزهای مهم جهانی کاهش محسوسی را تجربه کرده است. علل زیادی برای نگرانی از وضعیت فعلی اقتصاد آمریکا وجود دارد که نرخ تورم و بیکاری اصلی ترین آنها را تشکیل می دهد. هم اکنون ارزش دلار مقابل ۶ ارز مهم جهانی در پایین ترین سطح دو ماه اخیر خود قرار دارد که این وضعیت برای بعضی از ارزها از این هم بدتر است برای مثال ارزش یوان مقابل دلار در بالاترین سطح ثبت شده خود از سال ۲۰۱۸ تابحال قرار دارد.
برخی گزارشات از آن حکایت می کند گونه هندی جهش یافته ویروس کرونا به انگلیس و آلمان راه پیدا کرده است. شیوع این گونه در انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی بخصوص حالا که خیلی از آنها کاهش مبتلایان روزانه را به ثبت رسانده اند خبر بدی خواهد بود. انگلیس پیشروترین کشور از نظر واکسیناسیون در اروپا است. در شرق اوضاع کماکان بحرانی است و به نظر می آید بار اصلی رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سه ماهه دوم سال جاری هم کماکان بر روی دوش کشورهای غربی و شمالی اروپا خواهد بود.
برخلاف انتظارات تحلیلگران بازار کار، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا آخر ماه آوریل افزایشی شد و طبق گفته وزارت بازرگانی، رقم ۶.۱ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری ۰.۱ درصد کمتر از ماه قبل بوده و بالاترین نرخ بیکاری این کشور در طول دو ماه اخیر است. از آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با افزایشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۹ میلیون و ۸۱۰ هزار نفر افزوده شده است.
در خبری خوب برای اقتصاد آمریکا بخصوص در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری این کشور تا ابتدای ماه می با ۴۹ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۹۸ هزار نفر رسید که این رقم، پایین ترین رقم ثبت شده طی ۱۲ ماه اخیر تابحال به حساب می آید. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان کاهش در تقاضای دریافت مزایای بیکاری در ارتباط با ایالت های نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا و تگزاس بوده است.
تابحال بیشتر از ۱۶۴ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۲۶۸ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۴۱۲ هزار و ۱۳۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۰۰ هزار و ۶۰۹ نفر، برزیل با ۴۳۶ هزار و ۸۶۲ نفر، هند با ۲۸۳ هزار و ۱۳۸ نفر، مکزیک با ۲۲۰ هزار و ۴۸۹ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۶۹۱ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده به حساب می آید.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۷۹۷ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۱۴ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵ درصد بالا رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۲ به ۱.۲۲۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۶ درصد کاهش به ۱۰۸.۹۳۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۸۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۲۵ یوان چین اعلام گردید.1400/02/29
12:12:43
5.0 / 5
291
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها