كدام استانها بیشترین حادثه شغلی را دارند؟

كدام استانها بیشترین حادثه شغلی را دارند؟

به گزارش فی بگیر نتایج یک تحقیق نشان داده است که بیشترین تعداد حادثه شغلی پارسال در ارتباط با سقوط کردن و لغزیدن بوده و مردان بیشتر از زنان در معرض حوادث و آسیبهای شغلی قرار دارند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مبحث ایمنی و بهداشت محیط کار در طول سال های گذشته به یکی از اولویتهای اصلی برای تحقق اهداف سازمانها در کسب و کار امروز تبدیل گشته و نیروی انسانی بعنوان اصلی ترین سرمایه سازمانها با هدف بهبود فرایندهای کاری، در زمینه اهداف مدیریت های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس ماده ۹۱ قانون کار، کارفرمایان موظفند برای تأمین حفاظت و سلامت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم ایمنی را تهیه کرده و در اختیار آنها قرار دهند؛ کارگران هم ملزم به استفاده و نگهداری مناسب از تجهیزات محافظتی و بهداشت فردی و رعایت دستورالعمل های مربوطه در محیط کاری خود هستند.

بی تردید ایجاد محیط ایمن در کار از وظایف اصلی مدیران و کارفرمایان در کارخانه ها، سازمانها و واحدهای تولیدی و صنعتی است و عدم رعایت اصول ایمنی توسط نیروهای کار می تواند باعث بروز حوادث و آسیبهای شغلی شود.

حادثه شغلی یا حادثه ناشی از کار، به حادثه ای گفته می شود که حین انجام وظیفه شغلی یا در رابطه با آن در داخل یا خارج از مکان یا محل فعالیت رخ داده و جراحت، بیماری، آسیب یا فوت همچون نتایج آن به حساب می آید.بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعداد آسیبهای شغلی پارسال ۹۲۹۵ مورد بوده که ۹۷.۱ درصد آن در ارتباط با مردان و تنها ۲.۹ درصد در ارتباط با زنان بوده است.

بررسی عوامل اثرگذار در حادثه شغلی نشان داده است که بیشترین تعداد حادثه شغلی به تفکیک عامل حادثه در سال ۱۳۹۹ عامل "سقوط کردن و لغزیدن" با ۳۶ درصد و گیر کردن داخل یا بین اشیا و ماشین با ۲۰.۹ درصد بوده است.

یشترین صدمه شغلی بر حسب نوع فعالیت هم به فعالیت "ساختمان" با ۳۸.۹ درصد و بعد از آن فعالیت صنعت (تولید) با ۳۶ درصد و "سایر فعالیت های خدمات عمومی" با ۸.۹ درصد متعلق می باشد.استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی بالاترین تعداد آسیبهای شغلی و استانهای خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان کمترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.

در سال ۱۳۹۹ در حالی تعداد آسیبهای شغلی ۹۲۹۵ نفر گزارش شده که این تعداد نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۴.۷ درصد کاهش داشته است.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، کارشناسان بر لزوم آموزش نیروهای کار و فراهم کردن محیط ایمن به منظور جلوگیری از مخاطرات محیط کار تاکید کرده و عرضه خدمات مشاوره ای در زمینه رعایت مسایل ایمنی و سایر موارد در رابطه با جلوگیری از آسیبها و حوادث شغلی را ضروری می دانند.

استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی حین کار به قدری دارای اهمیت است که در بیشتر موارد، به جهت حفظ سلامت و جلوگیری از مخاطرات در محیط کار بدون داشتن تجهیزات ایمنی به افراد اجازه کار داده نمی گردد.

منبع:

1400/02/22
12:41:26
5.0 / 5
417
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها