بورس در ماه آتی به كدام سو می رود؟

بورس در ماه آتی به كدام سو می رود؟

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی عوامل موثر بر این بازار، پیش بینی نمود که وضعیت بازار سرمایه باتوجه به توافقات سیاسی و ثبات قیمت دلار و همین طور وضعیت نه چندان جذاب بازارهای موازی، در نیمه دوم اردیبهشت و ماه خرداد، نسبت به یک ماه و نیم ابتدایی امسال، بهتر خواهد بود.


روزبه شریعتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اعمال دامنه نوسان نامتقارن در بازار سرمایه، اظهار نمود: طی ماه های گذشته یک تغییر میکرو ساختاری در بازار سرمایه شکل گرفت و سیاست گذار یا همان سازمان بورس، تصمیم گرفت دامنه نوسان را به منفی دو و مثبت شش و از شروع اردیبهشت به مثبت شش و منفی سه تغییر دهد. این اتفاق سبب شده است بازار خاصیت آهن ربایی پیدا کند و سهم ها به سرعت به دامنه نوسان منفی خود بچسبند.
وی افزود: در بازار مومنتومی شکل گرفته است که متاسفانه نتیجه این تغییر زیرساختاری است که سبب شده ۴۰۰ نماد صف فروش به ارزش حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان باشند. ما منتظر هستیم که سیاست گذار بصورت عمومی اعلام نماید که چه انگیزه ای از ستاندن این تصمیم داشته است. رئیس سازمان یا اعضای هیات مدیره توضیح دهند که دامنه مثبت شش و منفی دو چه نتیجه مثبتی در برداشت که دامنه را به منفی سه تغییر دادند؟
این کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه احیانا دلیل اعمال دامنه نامتقارن روشن شدن ابهاماتی است که در بازار سرمایه وجود دارد، توضیح داد: احیانا سازمان بورس صبر کرده تا ابهامات شفاف تر شوند، برای اینکه بازار بورس معلول یک سری علت ها و متغیرهایی مانند نرخ ارز و نرخ های جهانی است.
شریعتی افزود: توافقات سیاسی و سیگنال های مثبتی که از وین می آید موجب کاهش نرخ ارز در بازار آزاد شده است. هرچند که بازار بورس این توافق را قبل از این پیش بینی کرده بود. درواقع پیش بینی توافق سبب شده اصلاح قیمت ها در بازار سرمایه صورت گیرد و دلار بازار آزاد به محدوده ۲۱ هزار تومان رسیده است. البته بازار بورس هم دور از این عدد معامله نمی کند.
پیش بینی وضعیت بازار مسکن
ایشان سپس درمورد وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: میانگین قیمت مسکن در تهران متری ۳۰ میلیون تومان است. بصورت متوسط در ۳۰ سال قبل میانگین نرخ مسکن در تهران هزار دلار بوده است. بازار مسکن متوسط نرخ دلار را ۳۰ هزار تومان میبیند. نسبت p بعنوان قیمت به r بعنوان اجاره بصورت نرمال در بازار مسکن باید بین ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان باشد. درحالی که این نسبت در خیلی از مناطق بخصوص مناطق یک تا پنج به ۵۰ تا ۷۰ رسیده است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: این نشان میدهد در این نسبت یا قیمت بسیار بالا و یا اجاره بسیار پایین است. از آنجایی که اجاره نزدیک به ۶۰ درصد سبد خانوار در تهران را تشکیل می دهد، نمی توان گفت اجاره پایین است. پس می توان گفت متری ۳۰ میلیون تومان نشان میدهد که بازار مسکن در شرایطی قرار دارد که اگر توافقات سیاسی رخ دهد و دلار محدوده با ثباتی پیدا کند، احیانا وارد دوره رکود می شود و حجم معاملات کاهش پیدا می کند.
بورس از چاپ پول جلوگیری کرد
شریعتی درمورد ابهاماتی که در بازار سرمایه وجود دارد، توضیح داد: باید منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و توافقات سیاسی بود و باید دید که نگرش رئیس جمهور جدید به اقتصاد چیست. اساسا بهتر است رئیس جمهور دخالتی در بازار سرمایه نداشته باشد. حضور دولتی ها در بازار سرمایه باید به صفر برسد و این بازار باید با مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت گذاری شود.
وی ادامه داد: رئیس جمهور بتازگی اعلام نمود که انتظار داشت در سال ۱۹۹، ۱۲ هزار میلیارد تومان سهم در بازار سرمایه فروخته شود اما در نهایت ۳۵ هزار میلیارد تومان سهام به فروش رسید. ۱۷ هزار میلیارد تومان هم که مالیات بود. باتوجه به این آمار باید از بازار سرمایه که به اصطلاح سپر تورمی شده است، تشکر کرد. درواقع ۵۰ هزار میلیارد تومان از دل بازار سرمایه ای که ظرفیت نداشت بیرون کشیده شد که سپر بلای اقتصادی در سال ۱۳۹۹ شود تا چاپ پول صورت نگیرد.
مردم از بازار سرمایه لطمه دیدند
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به حضور گسترده مردم در بازار سرمایه در سال قبل اظهار داشت: سران قوا بتازگی وارد عمل شده اند برای اینکه خیلی از مردم عادی زخم خوردند و بدون توجه به صحبت کارشناسان که تاکید می کردند که بی محابا سرمایه های خودرا وارد بازار نکنند با اعتماد به افراد تصمیم گیر و سیاست مدار، زندگی خودرا به بورس سپردند. بگفته مراجع رسمی نزدیک به هفت میلیون کد سهام داری جدید وارد بازار شده است که مردم عادی هستند که اسیب دیدند. نزدیک به ۴.۵ میلیون نفر با دارایی زیر ۱۰ میلیون تومان در بازار سرمایه حضور دارند که اساسا لطمه دیده هستند.
شریعتی افزود: سران قوا هم بنا بر این تشکیل جلسه دادند. مصوباتی که ماحصل مشورت با اهالی بازار بود انجام شد. اما اینکه این مصوبات چه زمانی رنگ و بوی واقعیت پیدا کند را نمی دانیم. شاید بتواند در کوتاه مدت اثر تعادل بخشی روی بازار بگذارد و باید تلاش شود مومنتوم منفی از بین برود.
انتشار اوراق تبعی و سیگنال مثبت به بازار
ایشان سپس با اشاره به انتشار اوراق تبعی، اظهار نمود: صندوق توسعه بازار برای صندوق های درامد ثابت اوراق تبعی منتشر می کند. میزان آن حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان است و استارت آن از روز امروز می خورد. انتخاب سهم ها بسیار عاقلانه است. برای اینکه حدودا بیش از ۶۰ درصد فعالین بازار سرمایه یک عدد از این سهم ها را در پرتفوی خود دارند و این اتفاق موجب می شود این دید به اهالی بازار داده شود که نکاه صندوق توسعه و تثبیت بازار سرمایه که فعالیت پرریسکی ندارد این است که خیلی از این سهم ها تا سررسید ها که اکثرا اواسط سال ۱۴۰۱ هستند بازدهی حداقل ۴۰ درصدی در پی دارد.
رنگ و بوی بازار بهتر خواهد شد
این کارشناس بازار سرمایه درمورد تاثیر توافقات سیاسی بر بازار سرمایه نیز توضیح داد: با توافقات سیاسی شرایط ارزاوری شرکتها بهتر و نیاز به تخفیفات کمتر می شود. شرکتها در زمان تحریم مجبور بودند محصولات خودرا زیر قیمت جهانی صادر کنند اما با به نتیجه رسیده توافقات سیاسی قدرت چانه زنی شرکت های ایرانی بالاتر می رود.
شریعتی اشاره کرد: بطور کلی با روشن تر شدن شرایط سیاسی و انتخابات و حمایت صندوق توسعه بازار و انتشار اوراق تبعی، بازار در بازه زمانی نیمه دوم اردیبهشت و خردادماه رنگ و بوی بهتری نسبت به یک ماه و نیم ابتدای سال به خود خواهد گرفت.1400/02/18
23:14:50
5.0 / 5
810
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها