بحران هند ترمز صعود نفت را كشید

بحران هند ترمز صعود نفت را كشید

قیمت نفت بعد از اینکه روز پنج شنبه به بالاترین رکورد شش هفته گذشته صعود کرد، در معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به قرنطینه های گسترده در هند و برزیل بمنظور مهار شیوع کووید 19، کم شد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۲۹ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش، به ۶۸ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت با ۳۵ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۶۴ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید.

شاخص نفت برنت روز پنج شنبه با ۱.۹ درصد و شاخص نفت آمریکا با ۱.۸ درصد افزایش بسته شده بودند که سومین رشد روزانه متوالی این دو شاخص بود.

تحلیلگران انرژی اسپکتس در یادداشتی نوشتند: روند احیای تقاضا در دوران پساکووید ۱۹ همچنان نابرابر مانده و افزایش موارد مبتلاشدن در هند یادآور به موقعی است که نشان میدهد صعود نفت برنت به ۷۰ دلار هنوز خیلی زود است. قیمت نفت برنت احیانا در سه ماهه سوم امسال و زمانی که تقاضا به میزان چشمگیری بهبود پیدا کرده و مازاد ذخایر برطرف شده باشد، به چنین سطحی صعود خواهدنمود.

نفت برنت در آوریل هشت درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این پنجمین رشد ماهانه قیمت نفت در شش ماه اخیر است که تحت تاثیر بهبود تقاضای جهانی و نزدیک شدن آن به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا و تسهیل محدودیتهای قرنطینه در برخی از کشورها روی داده است. همزمان اوپک و متحدانش به دنبال تسهیل محدودیت عرضه خود هستند.

اجرای گسترده برنامه های واکسیناسیون کووید ۱۹ تا حدودی اعتماد به سفر را احیا کرده و تقاضا برای نفت را افزایش داده است. مفسرین در سیتی بانک پیش بینی کردند برنامه های واکسیناسیون در آمریکای شمالی و اروپا کمک می نماید تقاضای جهانی برای نفت در ماه های تابستان نیمکره شمالی به رکورد ۱۰۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد کند اما افزایش موارد مبتلاشدن به کووید ۱۹ در برزیل و هند و وضع قرنطینه های سخت گیرانه در این کشورها، به تقاضای داخلی آنها لطمه خواهد زد.

با این حال مفسرین گروه ANZ اظهار کردند: چندین شهر آمریکا از قرنطینه خارج شده اند و اعتماد به تقاضای بالاتر برای بنزین در آستانه فصل سفرهای تابستانی آمریکا را به همراه داشته اند. فروش سوخت در انگلیس هم به سطح تابستان سال قبل نزدیک می شود. روز تعطیلات کارگر در چین هم تقاضا برای سوخت در دومین مصرف کننده بزرگ جهان را تقویت خواهدنمود. این تجدید خوش بینی موانع جاری در هند را که با موج دوم شیوع ویروس کرونا و وضع محدودیتهای جدید رفت و آمد دست و پنجه نرم می کند را تحت تاثیر قرار داده است.

دومین کشور پرجمعیت جهان در بحران عمیقی غوطه ور شده و ظرفیت بیمارستانها پر شده و مرده سوزخانه ها بصورت ۲۴ ساعته کار می کنند. شمار موارد مبتلاشدن به کووید ۱۹ در هند روز پنج شنبه از ۱۸ میلیون نفر فراتر رفت.

گزارش جدیدی که از بخش خصوصی ژاپن منتشر گردید نشان داد فعالیت کارخانه ای این کشور در آوریل با سریعترین روند از اوایل سال ۲۰۱۸ تا حالا توسعه پیدا کرده است با این وجود محدودیتهای کرونائی بر دورنمای اقتصادی این کشور سایه افکنده است.

بر اساس گزارش رویترز، آمار رسمی نشان داد فعالیت کارخانه ای چین هم رشد کرد اما رشد آن بسیار آهسته تر از حد مطلوب بود.
1400/02/10
13:42:26
5.0 / 5
329
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , دلار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها