از امروز در سامانه پایا

تراكنش های بدون كد و شناسه ملی برگشت می خورد

تراكنش های بدون كد و شناسه ملی برگشت می خورد

به گزارش فی بگیر از امروز تراکنش های بدون کد ملی شخص حقیقی و شناسه ملی شخص حقوقی در «پایا» برگشت می خورد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی در جهت ارتقای شفافیت، سامانه «نهاب» است که تخصیص شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر یک از افراد جامعه را در شبکه بانکی میسر می کند و در این حوزه، کدملی اشخاص حقیقی، شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد فراگیر اتباع خارجی باید به شبکه بانکی اعلام گردد.

با اجرای این پایگاه داده در بانک مرکزی، تراکنش های افرادی که این کد را ندارند به تدریج محدود و متوقف می شود، این کار در بهمن ماه سال قبل با تراکنش های ساتنا شروع شد و از امروز در تراکنش های پایا اجرا می شود که در مراحل بعدی گسترش پیدا خواهد نمود.
بدین منظور، افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خویش را به بانک اظهار نکرده باشند، نمی توانند از این خدمت بهره مند شوند.
همچنین، این اقدام تاثیری بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک ها موجود است، نخواهد داشت و باید بانک ها برای ثبت کد شهاب و ثبت حساب ها در بانک مرکزی اقدام نمایند.

پایا و ساتنا چیست؟
گفتنی است؛ پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانک ها اجازه می دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خویش را به صورت الکترونیکی انجام دهند. کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که بعد از تکمیل مراحل پیاده سازی، عرضه خدمات از راه اینترنت را هم میسر می سازد و به کمک این سامانه، بانکهای عضو آن می توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب های سایر بانک ها صادر کند.
بانک مرکزی با پیاده سازی این سامانه، امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم نموده است و مشتریان بانک ها با استفاده از پایا می توانند پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله کنند.
همچنین، ساتنا سامانه ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد. در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیشتر از ۱۵ میلیون تومان) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک ها اقدام نمایند.
سامانه ذکر شده به مشتریان یک بانک این امکان را می دهد تا با رفتن به شعب بانک خود و یا از راه سامانه اینترنتی بانک حواله هایی با مبالغ بیشتر از ۱۵ میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند که مزایای به کارگیری ساتنا را میتوان امنیت، سرعت و سادگی انجام عملیات آن نام برد.
منبع:

1400/02/06
22:15:15
5.0 / 5
639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها