رییس اتحادیه املاك:

قیمت مسكن باید ۲۵ درصد كاهش پیدا كند

قیمت مسكن باید ۲۵ درصد كاهش پیدا كند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه تعطیلی دفاتر املاک منجر به ایجاد مشکلاتی برای خریداران و فروشندگان شده و درخواست بازگشایی دفاتر با رعایت پروتکل های بهداشتی را داریم اظهار داشت: به جهت اینکه مردم مقداری توان خرید پیدا کنند باید قیمت مسکن حداقل ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: از روز ۲۱ فروردین ماه که دفاتر املاک تعطیل شده اند مشکلاتی برای طرفین معامله بوجود آمده و بنابراین تقاضا داریم در دسته بندی کرونا جزو گروه شغلی ۱ محسوب شویم تا بتوانیم فعالیت نماییم و به مردم خدمات بدهیم. بویژه که به فصل جابه جایی مستاجران نزدیک می شویم و لازم است تا نسبت به انجام معاملات چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: فعالیت دفاتر املاک، بیشتر از راه تلفن انجام می شود. زمانی هم که متعاملین در اتاق قرارداد حضور می یابند فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی رعایت می شود. ما از آغاز سال دائما تعطیل بوده ایم؛ در حالیکه لازم است به کار مردم رسیدگی نماییم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه الان خیلی از مردم مجبور به جابه جایی هستند اظهار داشت: عده ای خانه خویش را فروخته اند یا مستاجرانی هستند که حکم تخلیه برایشان صادر شده است؛ در حالیکه ما نمی توانیم سرویس بدهیم.
خسروی درباره وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در شرایط فعلی معامله ای صورت نمی گیرد اما پیش از عید قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین آمده بود. پس از این هم باید قیمتها بیشتر از ۲۵ درصد کاهش پیدا کند تا مردم مقداری توان خرید پیدا کنند. بارها اعلام نموده ایم ستاد تنظیم بازار برای مسکن ایجاد شود و پلیس امنیت بعنوان عضو این ستاد بر بازار نظارت کند. به صورت مثال ما اعلام می نماییم قیمتها کاهش پیدا کرده، بعد عده ای بخر و بفروش مصاحبه می کنند که کاهش نیافته است. سوداگران به علت منافع خود مخالف پایین آمدن قیمتها هستند. بنابراین باید بر فعالیت این افراد نظارت شود.
وی درمورد تأثیر ثبت اطلاعات ملکی خانوارها در ساماندهی به بازار مسکن اظهار داشت: سامانه املاک و اسکان برای شناسایی وضعیت سکونتی افراد طراحی شده است. اولا ایجاد چنین سامانه ای نشان داده است دولت تا کنون هیچ نوع آماری از بخش مسکن نداشته است. سال ۱۳۹۴ قانون مالیات بر خانه های خالی تصویب گردید اما پس از گذشت شش سال می خواهند آنرا عملیاتی کنند. دو ماه هم برای ثبت اطلاعات فرصت داده اند که عمر این دولت تمام می شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: در تمام کشورها ۸ تا ۱۰ درصد خانه ها را برای جابه جایی، خالی نگه می دارند. نمی گردد کسی که خانه خویش را فروخته، در خیابان بماند. به اعتقاد من آماری از خانه های خالی وجود ندارد. داده های بانک مرکزی و مرکز آمار درمورد بخش مسکن اشتباه است و متاسفانه همین داده ها مبنایی برای تصمیم گیری شده است. امیدوارم همه مردم با سامانه املاک و اسکان همکاری و همیاری کنند تا از این به بعد آمار دقیقی از بخش مسکن داشته باشیم.
ازاین رو گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار شامل شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.
در مرحله اول زمان بندی رفتن به سامانه ملی املاک و اسکان بر مبنای آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خویش را ثبت کنند.1400/02/06
14:12:19
5.0 / 5
547
تگهای خبر: خدمات , سود , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها