مردم عطای بورس را به لقایش بخشیده اند!

مردم عطای بورس را به لقایش بخشیده اند!

به گزارش فی بگیر بتی که سال پیش از بازار سرمایه برای مردم ساخته شده بود، حالا درحال فرو ریختن است و دومینوی اتفاقات مختلف سبب شد در نهایت آخرین مهره که همان اعتماد سهامداران به این بازار بود هم بیفتد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، ابتدای سال قبل که شاخص کل بورس کار خویش را با شاخص ۵۰۰ هزار واحدی آغاز کرد، کمتر کسی گمان می کرد روزهای سبز بازار مقدمه بهترین و بدترین سال بازار سرمایه در تاریخ ۵۴ ساله خود در ایران باشد.

سیگنال مثبت بانک مرکزی به سرمایه گذاری در بورس
در همان روزها بود که بانک مرکزی دستورالعمل شفاف سازی تراکنش بانکی اشخاص را صادر و در آن اعلام نمود که "انتقال وجه با مبلغ بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقیقی بوسیله کلیه تراکنش های بانکی مشروط به درج بابت و در صورت نیاز منوط به عرضه اسناد مثبته شد."
بازخوانی این بخشنامه نشان داده است که مستندات مورد نیاز برای مبحث "امور سرمایه گذاری در بورس" این است که یک طرف حساب نهادهای مالی مجاز باشد.
درواقع سهامدار بورسی می توانست هرمیزانی که در توان دارد، حتی اگر بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان باشد، به بازار سرمایه تزریق کند. این درحالی است که در مقابل، افرادی که می خواستند در بازار سکه یا ارز که بازارهای موازی بازار سرمایه محسوب می شوند، سرمایه گذاری کنند، این امکان را نداشتند.
این مبحث بیشتر از چراغ های سبز پیاپی بازار به مردم سیگنال مثبت داد و سبب شد خیلی از افراد گمان کنند بازار سرمایه در مقابل بازار سکه و ارز، محل امن تری برای سرمایه گذاری است. از طرفی در همان روزها، سود بین بانکی به زیر ۱۰ درصد کاهش و به تبع آن، سود سپرده گذاری هم تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و همین مبحث سبب شد مردم سرمایه گذاری در بازار سرمایه را که به روزهای اوج خود نزدیک می شد، به سپرده گذاری در بانک ترجیح دهند.
علاوه بر اقدامات مذکور، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم در ۱۲ اردیبهشت ماه سال قبل و در حالیکه شاخص بورس با افزایش تقاضای از جانب فعالان بازار سهام با رشد قابل توجهی همراه شده بود، در پست اینستاگرامی خود نوشت: "با توجه به اقبال مردم به حضور در بازار سرمایه، عرضه سهام شرکتهای دولتی و بانک ها و تکمیل سهم شناور شرکتهای بورسی از لزوم های ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و عمق بخشیدن به بازار سرمایه است. در جهت اجرای چارچوب قانونی کاهش بنگاه داری بانک ها، بخشنامه ای را در مورد لزوم واگذاری سهام شرکتهای وابسته به بانک ها در بورس صادر کردم. نحوه اقدام و عملکرد بانک ها، شاخص مهم ارزیابی عملکرد مدیران بانک ها در همراهی با سیاست های اقتصادی دولت می باشد."
او همینطور پستی در ۱۹ اردیبهشت سال قبل با این مضمون منتشر نمود که شرایط بازار سرمایه امکان خوبی برای بهبود شرایط تأمین مالی در کنار تأمین کسری بودجه از طریق عرضه سهام بنگاه ها و اموال مازاد و مهم تر از همه، انتشار هدفمند و مدیریت شده اوراق بدهی که هر دو ضد تورمی هستند را فراهم نموده که امید است دولت از آن استفاده نماید.
شاید مهم ترین دلیل بانک مرکزی برای هدایت نگاه مردم به بازار سرمایه این بود که نقدینگی موجود در کشور به سمت سایر بازارها همچون بازار ارز حرکت نکند و به تورم دامن نزند؛ ازاین رو بورس به شکلی سد راه تورم شد.
موضوعی که محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس در سخنانی که به تازگی در کلاب هاوس داشت به آن اشاره و اعلام نمود که بازار سرمایه کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد!

مردم همه چیز خویش را بدون دانش، به بورس سپردند!
همه این اقدامات در کنار سوددهی بی نظیر بازار سرمایه در ماه های ابتدایی سال قبل و همینطور تشویق شدن وقت و بی وقت مردم از جانب مسؤلان - از رئیس جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد - قرار گرفت تا مردم که جذابیتی در بازارهای موازی نمی دیدند و نگران حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم بودند، سرمایه خویش را وارد بازار سرمایه کنند.
در این میان هم برخی به واسطه سهام عدالتی بودن، بورسی شدند و شرایط وسوسه کننده این بازار سبب شد حتی افرادی که دانش و آگاهی لازم را ندارند، برای کسب سود بیشتر، دارایی های مهم خود همچون مسکن را بفروشند و پول خویش را وارد بازار سرمایه کنند.

فروش حقوقی ها و اخطار مجلس
پس از ورود حجم زیادی نقدینگی سرگردان به بازار سرمایه، حقوقی ها مشغول فروختن سهم در قیمتهای بالا شدند اما این پول ها را به بازار برنگرداندند. در واقع پول از بازار به عناوین مختلف همچون فروش دارایکم و پالایشی یکم یا فروش سهم های پتروشیمی از بازار خارج شد.
شرایط بگونه ای شده بود که نمایندگان مجلس هم اخطار دادند و در گزارشی که در پنجم آبان سال قبل انتشار یافت، اعلام نمودند که از نیمه دوم مردادماه سال ۱۳۹۹، به علت ارسال علامت نااطمینانی به بازار، ناشی از ناهماهنگی دستگاه ؜های مجری در عرضه سهام صندوق دوم دولتی (مشخصاً وزارت اقتصاد و وزارت نفت) و هم نقش آفرینی سرمایه گذاران حقوقی، بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه کرد؛ به نحوی که در فاصله یک ماهه، نزدیک به ۴۵۰ هزار واحد از شاخص کل اصلاح گردید.
کمیسیون اقتصادی بارها و از ماه ها قبل این اتفاق را پیش ؜بینی و تذکرات لازم را به مسؤلان اجرای ذی؜ربط عرضه کرده بود، لکن عدم توجه به این تذکرات باعث شد تا نه تنها لطمات قابل توجهی در بعد اقتصادی به کشور وارد شود، بلکه باعث پدیدآمدن پیامدها و نارضایتی؜ های اجتماعی از سرمایه؜ داران خرد که اکثراً در ماه های اخیر وارد این بازار شده و بخش قابل توجهی از سرمایه خویش را از دست داده؜ بودند، شد.

تعدد تصمیم در سازمان!
بعد از همه این اتفاقات و درحالی که استارت ریزش بازار سرمایه در مردادماه با اختلاف نظر دو وزارت خانه اقتصاد و نفت درمورد عرضه پالایشی یکم زده شده بود، سازمان بورس تصمیمات مختلف و گوناگونی را برای ساماندهی به وضعیت بازار دریافت کرد که در نهایت باعث برآشفتگی بیشتر این بازار شد. از تغییر حجم مبنا وتغییر دامنه نوسان گرفته تا اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه.

چوب حراج به سهم های بنیادی
خلاصه کلام اینکه بازار سرمایه از همان ابتدای سال قبل نتوانست راه خویش را انتخاب نماید و سایه دخالتهای گاه و بیگاه از جانب نهادهای مختلف بر سرش سنگینی می کرد. بازاری که تا فتح شاخص دو میلیون واحد پیش رفته بود، حالا به شاخص یک میلیون و۲۰۰ هزار واحد چنگ انداخته و صف های فروش جایگزین صف های خرید شده اند.
در این میان اما سهام دارانی هستند که نه سرمایه ای برایشان باقی مانده و نه اعتمادی. بنابراین است که عطای بازار سرمایه را به لقایش بخشیده اند و چوب حراج به سهم های پرارزش و بنیادی پرتفوی خود زده اند.1400/02/05
13:37:17
5.0 / 5
1030
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها