مدیركل امور مالیاتی لرستان خبر داد:

صدور دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی در امتداد تحقق شعار سال

صدور دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی در امتداد تحقق شعار سال

لرستان مدیرکل امور مالیاتی لرستان از صدور دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی در امتداد تحقق شعار سال آگاهی داد.


هادی ملکشاهی دوم اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران اظهار نمود: بخشودگی جرائم موضوع این دستورالعمل برای هر دوره یا سال متفاوت می باشد و پرداخت مانده بدهی طبق برگ قطعی ابلاغ گردیده تا اختتام خرداد ۹۹ حداکثر تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ برای تمامی فعالان اقتصادی تا ۷۲ درصد و پرداخت مانده بدهی طبق برگ قطعی ابلاغ گردیده از تاریخ یکم تیر ۹۹ حداکثر در مدت یک ماه بعد از ابلاغ برگ قطعی تا ۱۰۰ درصد خواهد بود.

وی در مورد تبصره این بخشودگی افزود: در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده بعد از مهلت های تعیین شده به شرح بندهای فوق به ازای هر ماه ۲ درصد از بخشودگی موضوع این بند کسر می شود.

ملکشاهی اشاره کرد: در اجرای بند(ز) تبصره هشت قانون بودجه سال ۹۸ و بند(م) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹، محاسبه و ستاندن جریمه دیرکرد بابت آن بخش از مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده که بواسطه مطالبات از دستگاه های اجرائی موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه توسط کارفرما به پیمانکار پرداخت نشده است، برای دوره های مورد اشاره و تا زمان پرداخت مالیات و عوارض توسط دستگاه های فوق الذکر موضوعیت ندارد.

مدیرکل امور مالیاتی لرستان در ادامه اظهار داشت: میزان بخشودگی جرائم آن دسته از مودیانی که بدهی خود شامل مالیات و عوارض و جرائم غیرقابل بخشش و جرائمی که با بخشودگی آن موافقت نشده است را پرداخت یا تسویه کرده اند اما پرداختی یا تسویه مودی توسط اداره کل امور مالیاتی ذی ربط بابت دوره یا عملکرد مربوطه یا ردیف درآمدی مربوطه منظور نشده است ضمن تاکید بر اصلاح اشتباهات انجام شده و دقت در موارد آتی، تابع شرایط مقرر در زمان پرداخت مانده بدهی خواهد بود.

وی اشاره کرد: مودیان موظفند درخواست بخشودگی جرائم را به اداره امور مالیاتی ذی ربط تسلیم کنند. محدودیت زمانی در ارائه درخواست برای اعمال بخشودگی وجود ندارد و در هر صورت تابع شرایط بخشودگی تعیین شده در دستورالعمل های حاکم بر زمان پرداخت خواهد بود.

ملکشاهی اشاره کرد: اعمال بخشودگی جرائم برای هر یک از سنوات یا دوره ها در هر منبع با پرداخت بدهی قطعی آن سال یا دوره، امکان پذیر است و در صورتیکه مودیان مالیاتی مشمول خسارت تاخیر موضوع ماده ۲۴۲ قانون مالیات های مستقیم و تبصره ۶ ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده باشند، ابتدا باید مبالغ مذکور بدون در نظر گرفتن دوره/سال/ منبع مربوط از جرائم مالیاتی کسر و سپس برای بخشودگی جرائم اقدام گردد.

مدیرکل امور مالیاتی لرستان افزود: مودیانی که مشمول پرداخت مالیات نبوده و یا طبق مقررات مشمول معافیت بودند اما مشمول جرائم عدم انجام تکالیف قانونی شده اند به استثنای جرائم موضوع بند ۹ این دستورالعمل، حسب مورد از بخشودگی تا ۱۰۰ درصد جرائم برخوردار خواهند شد و همین طور ملاک تاریخ تعیین قطعیت بدهی برای مودیان درباب بدهی ابرازی، تاریخ سررسید پرداخت مقرر در قوانین موضوعه است.

وی افزود: شرط برخورداری از بخشودگی صد درصدی جرائم موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم برای عملکرد سالهای ۹۱ لغایت ۹۴، پرداخت بدهی مالیاتی عملکرد آن سال فارغ از زمان پرداخت است. اما برای سال ۹۵ به بعد شرط برخورداری از بخشودگی جرائم موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم علاوه بر پرداخت بدهی آن سال، ارسال لیست معاملات هر یک از سالهای مذکور است.

ملکشاهی افزود: در صورتیکه تمام یا قسمتی از لیست معاملات در سنوات اخیرالذکر بنا به دلایلی خارج از اختیار مؤدی با تشخیص مدیران کل امور مالیاتی ارائه نشده باشد، بخشودگی جرائم مورد اشاره به شرط پرداخت بدهی مالیاتی عملکرد سال مربوطه است. بخشودگی جرائم موضوع این بند به ادارات امور مالیاتی تفویض می شود.

وی اشاره کرد: همین طور مفاد این دستورالعمل مانع از اعمال بخشودگی جرائم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده ظرف مهلت های اعلامی به سبب بخشنامه های صادره توسط سازمان نخواهد بود و جرائم تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض در مهلت های اعلام شده مشمول بخشودگی ۱۰۰ درصد خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی لرستان اظهار داشت: سامانه تلفنی ۱۵۲۶ نیز آماده پاسخگویی به هرگونه ابهام و یا سوال دراین زمینه خواهد بود.
1400/02/03
23:16:10
5.0 / 5
518
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها