مدیركل عملیات و تعهدات ارزی بانك مركزی اعلام كرد

تخصیص ۱ و چهار دهم میلیارد دلار برای واردات كالاهای اساسی در دو ماه گذشته

تخصیص ۱ و چهار دهم میلیارد دلار برای واردات كالاهای اساسی در دو ماه گذشته

به گزارش فی بگیر مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با اعلان اینکه عملیات تخصیص شش میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و نهاده های دامی مربوط به شش ماهه اول سال 1400 از شروع اسفند ماه 99 شروع شده است اظهار داشت: بر این اساس طی دو ماه گذشته (اسفند 99 و فروردین 1400) 1.4 میلیارد دلار از سهمیه سال 1400 این کالاها که طبق تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، مشخص شده، تخصیص یافته و بیش از 900 میلیون دلار آن تامین شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از بانک مرکزی، شیوا رواشی با حضور در بخش خبری ۲۱ سیما به تشریح آخرین وضعیت تامین و تخصیص ارز کالاهای اساسی و نهاده های دامی پرداخت و اشاره کرد: واردات کالاهای اساسی و نهاده های دامی در سه سال قبل دقیقا مطابق با تکالیف ستاد هماهنگی اقتصادی دولت انجام شده است و این موید آنست که باوجود فشارهای وارده این مساله مدیریت و کنترل شده است.
مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تحقق درآمد ارزی مقدم بر تامین و تخصیص ارز توسط بانک مرکزی است، اضافه کرد: بانک مرکزی منبع تولید ارز نیست و وظیفه مدیریت و کنترل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کشور بعد از وصول آنها را به عهده دارد.
وی افزود: ظرفیت صادراتی کشور شامل نفت، پتروشیمی، فولاد و تمام کالاهایی که در کشور قابلیت صادارت دارند، توسط صادرکنندگان و تولیدکنندگان با مدیریت وزارتخانه های ذی ربط محقق و منجر به تولید ارز می شود.

راوشی اشاره کرد: بعد از وصول این ارزها، نقش بانک مرکزی که مدیریت ارزهای حاصل از صادارت کشور بمنظور واردات کالاهای موردنیاز است، شروع می شود.
مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه در سه سال قبل تحریم ها سبب تاخیر در صادرات و وصول درآمدها شده است اظهار داشت: این تاخیر زمانی بواسطه تحریم در سه سال قبل به وضوح دیده شده اما با همکاری بانک مرکزی و وزارتخانه ها پروسه واردات کالاهای اساسی به کشور مدیریت شده است.
وی ادامه داد: وقتی روند وصول درآمدها کند شود، طبیعتا روند تخصیص ارز واردات نیز کند می شود اما مشخصا در اسفند و فروردین ماه گذشته این اتفاق رخ نداده است.
راوشی با اشاره به اینکه روند تخصیص ارزهای تکلیف شده یک باره نیست و به تدریج صورت می گیرد، اشاره کرد: بانک مرکزی به سبب اینکه روند واردات کالاهای اساسی به کشور متوقف نشود تخصیص سهمیه ارز واردات سال ۱۴۰۰ این کالاها را از شروع اسفند سال قبل آغاز نموده و این روند در فروردین ماه نیز ادامه داشته و طی این دو ماه ۱.۴ میلیارد دلار از سهمیه سال ۱۴۰۰ این کالاها تخصیص و بیش از ۹۰۰ میلیون دلار آن تامین شده است.
وی ادامه داد: تامین ارز به این معنا است که این میزان ارز توسط واردکنندگان خریداری و دستور پرداخت آن از حسابهای فروشندگان نیز صادر گردیده است.
مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با اعلان اینکه مراقبت از موجودی کالا در کشور و مدیریت آن وظیفه وزارتخانه هاست، اضافه کرد: برخی مواقع باوجود تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، کالایی کم و کالایی به وفور در کشور وجود دارد.
وی افزود: بانک مرکزی برمبنای تکالیف مشخص نسبت به تخصیص ارز کالاهای اساسی اقدام و این مساله را در ابتدای ماه به وزارتخانه های متولی اعلام می کند، وزارتخانه های متولی باید اولویت ها را رعایت و وضعیت کالا ها را رصد کنند و بطور مثال کالایی که در حال نزدیک شدن به گمرک است و یا کالایی که تخلیه شده یا روی کشتی قرار دارد و ممکنست مشمول هزینه های جانبی شود در اولویت قرار دهند.
راوشی همین طور به تشریح مکانیزم اعتباری برای واردات کالا به کشور پرداخت و اظهار داشت: بخش دیگر همکاری بانک مرکزی در زمینه تخصیص ارز، استفاده از مکانیزم اعتباری است. در این پروسه واردکنندگان بزرگی که در این سالها ضمن تعامل با فروشندگان خارجی ثابت کرده اند که امکان دریافت اسناد حمل و ترخیص کالا در زمان کوتاه با تعهد پرداخت را دارند می توانند با هماهنگی وزارتخانه ها و بانک مرکزی نسبت به واردات کالاها اقدام نمایند و با محاسبه ای که از پیش بینی درآمدها وجود دارد ارز آن ظرف سه ماه پرداخت می شود؛ بدین سان کشور با کمبود و محدویت کالا مواجه نمی گردد.
منبع:

1400/02/02
13:17:32
5.0 / 5
542
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها