پایش و اكتشاف ذخایر معدنی توسط سازمان زمین شناسی در ۱۴۰۰

پایش و اكتشاف ذخایر معدنی توسط سازمان زمین شناسی در ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ضمن اشاره به مزین شدن سال جاری به نام سال ˮتولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی هاˮ اظهار داشت: سازمان زمین شناسی بعنوان یک دستگاه حاکمیتی در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی مبحث جدیدی را تحت عنوان ˮپایش و اکتشاف ذخایر معدنیˮ که از سال ۹۹ شروع شده بود، در سال ۱۴۰۰ به صورت جدی دنبال خواهد نمود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رضا جدیدی با بیان اینکه کشور احتیاج به تعادل بخشی و ایجاد تناسب میان شناسایی و اکتشاف ذخایر معدنی با میزان تولید و مصرف مواد معدنی دارد، اضافه کرد: بایستی بگونه ای عمل نماییم که با ایجاد هماهنگی و تناسب در بخش تأمین مواد اولیه صنایع کشور با بحران مواجه نشویم و صنایع معدنی کشور با ظرفیت مناسب فعالیت کنند.
وی با بیان اینکه تحقق این امر نیازمند مدیریت و پایش ذخایر معدنی و به دنبال آن برنامه ریزی مناسب جهت کشف ذخایر جدید توسط حاکمیت است، خاطرنشان کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این طرح را در سال ۱۴۰۰ پیشنهاد کرده و اجرایی خواهد نمود تا مسیر حرکتی کشور در حوزه کشف ذخایر معدنی در برنامه هفتم توسعه به روشنی نمایان شود.
به قول مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، خروجی طرح پایش ذخایر معدنی در حوزه اکتشاف به صورت یقین به انجام اکتشاف سیستماتیک ذخایر معدنی به صورت حاکمیتی و در ادامه اکتشاف ذخایر پنهان و عمقی و ورود به اکتشاف عناصر استراتژیک و عناصر جدید مورد استفاده در حوزه های فناور خواهد انجامید.
جدیدی، آغاز اکتشاف سیستماتیک کشور و مبحث اکتشاف ذخایر عمقی به کمک روش ژئوفیزیک هوایی را بعنوان مصادیق اجرای طرح پایش ذخایر معدنی یاد کرد و اظهار داشت: با عنایت به هزینه بر بودن اکتشاف ذخایر عمقی و کافی نبودن بودجه عمومی کشور در سال ۱۴۰۰ مدل پیشنهاد شده از جانب سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اجرای برنامه ها از راه تعامل با بخش ها و بنگاه های مختلف جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز اکتشاف است.
وی با تکیه بر اینکه در سال ۱۴۰۰ آماده همکاری و مشارکت با بخش خصوصی برای تأمین منابع مالی در قالب ظرفیت های قانونی همچون قانون معادن هستیم، خاطرنشان کرد: مدل مشارکتی برای ۴ استان در سال ۹۹ عرضه شد که با بازخوردهای مناسبی هم مواجه شدیم که بر همین مبنا اهداف خویش را در سال ۱۴۰۰ در چارچوب تفاهمنامه ها و قراردادهای عملیاتی با بخش خصوصی حائز شرایط اجرایی خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تکیه بر اینکه محور پایش ذخایر معدنی به عهده این سازمان خواهد بود، خاطرنشان کرد: ماهیت طرح پایش ذخایر معدنی آینده نگری و آینده‎پژوهی است.
جدیدی با اشاره به اینکه در بخش آینده نگری درصدد پیشگیری از ایجاد التهاب و بحران در ذخایر معدنی و رفع نیاز ضروری صنایع معدنی هستیم، اضافه کرد: بر همین مبنا بایستی نسخه های مناسب برای ذخایر معدنی تدوین شود و آینده پژوهی بر اساس ورود به حوزه های جدیدی است که دنیا به آن وارد شده تا ضمن مطالعه آنها به برنامه های جدید همچون کشف ذخایر و عناصر معدنی جدید، کاربرد جدید مواد معدنی، روش های نوین فرآوری مواد معدنی بر اساس مدیریت و پایش ذخایر معدنی بپردازیم.
وی با تکیه بر این که طرح پایش ذخایر معدنی در هر کشور از وظایف حاکمیت است، تصریح کرد: این امر در ایران هم در حوزه کشف و شناسایی ذخایر معدنی صرفاً به عهده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که طراحی مدل پایش ذخایر معدنی را هم سازمان پیشنهاد داده است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، به قول مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، البته این طرح دارای شئون مختلف است که همکاری بین دستگاهی در حوزه های مختلف شامل اکتشاف، استخراج، بهره‎برداری و فرآوری و حتی سیاست‎گذاری در حوزه صادرات و واردات مواد معدنی را طلب می کند و ما نیازمند یک حرکت خردمندانه در حوزه پایش ذخایر معدنی کشور هستیم.1400/01/28
15:30:55
5.0 / 5
580
تگهای خبر: توسعه , تولید , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها