علیرغم برنامه ریزی صورت گرفته رخ داد

ناكامی بانك مركزی در كاهش نرخ تورم

ناكامی بانك مركزی در كاهش نرخ تورم

فی بگیر: بانک مرکزی در سال قبل اجرای سیاست  هدفگذاری تورم را آغاز کرد و دراین زمینه نرخ تورم هدف برای یک سال 22 درصد تعیین شد اما بررسی اعداد و ارقام از وضعیت تورم در سال قبل نشان از محقق نشدن این هدف دارد؛ بطوریکه پارینه را با تورمی معادل 36.4 درصد به انتها رساندیم.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بانک مرکزی در اواخر بهار سال قبل آمادگی خود برای اجرای سیاست هدفگذاری تورم را اعلام نمود و در این راستا هدف نرخ تورم را برای بازه یکساله ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد تعیین کرد.
بدین منظور، مرکز اصلی سیاست های پولی و ارزی این بانک در سال قبل معطوف به تورم هدف بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز بهره برد که طی پارینه بانک مرکزی بر این امر متمرکز شد تا نرخ بهره بین بانکی کاهش پیدا کند و طبق آخرین اظهارات رئیس کل این بانک، میانگین نرخ سود بین بانکی به ۱۹.۷ درصد کم شد.
در این بین کارشناسان اقتصادی موفقیت بانک مرکزی برای تحقق تورم ۲۲ درصدی را مستلزم همراهی دولت، کاهش کسری بودجه، پنهان نکردن کسری بودجه، موفقیت بانک مرکزی در عملیات بازار باز، هدف گذاری نرخ بهره و تورم می دانستند.
اما بررسی آمارها درباره وضعیت تورم در سال قبل بیان کننده این است که نرخ تورم سالانه اسفند ماه پارینه برای خانوارها به ۳۶.۴ درصد رسیده که نسبت به ماه پیش از آن (بهمن) ۲.۲ درصد افزایش را نشان میدهد.
همین طور نرخ تورم نقطه ای در اسفند ۱۳۹۹ به ۴۸.۷ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارها به طور متوسط ۴۸.۷ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.
با این تفاسیر، موارد ذکر شده از وضعیت تورم پارینه گویای این است که بانک مرکزی نه فقط در رسیدن به تورم ۲۲ درصدی موفق نبوده است بلکه نتوانسته این متغیر را کنترل کند و مانع رشد افزایش قیمت ها شود؛ به شکلی که نابه سامانی در بازار کالاهای اساسی مصداق این امر است.

بانک مرکزی: شوک ارزی مانع رسیدن به تورم ۲۲ درصدی شد
دراین زمینه، یک مقام مسئول در بانک مرکزی درباره اینکه چرا نرخ تورم به ۲۲ درصد نرسید؟ به ایسنا اعلام نمود که در راه تحقق هدفگذاری تورم ابتدا بانک مرکزی خوب پیش رفت اما شوک ارزی در مهرماه سال قبل دور از انتظار و برنامه ریزی ها بود و این بانک را از مسیر تحقق تورم ۲۲ درصدی خارج کرد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر، وضعیت بورس در سال قبل در نزدیک نشدن به نرخ تورم هدفگذاری شده موثر بود؛ به این صورت که بازار در آن زمان خودرا برای دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی آماده می کرد که انتظارات تورمی را زیاد کرد اما در نهایت بازار ارز با افت های شدید مواجه گردید.

نرخ دلار بالاتر از هدف تورمی است
این مقام مسئول افزود: بانک مرکزی برای رسیدن به تورم ۲۲ درصد، نرخ دلار در سامانه نیما را ۱۷ هزار تومان پیش بینی نمود اما اینطور نشد و هم اکنون نرخ دلار ۵ تا ۶ هزار تومان از هدف تورمی این بانک بالاتر است.
وی با تاکید براینکه هدفگذاری تورم به این معناست که باقی سیاست های بانک مرکزی در این راستا تعیین شوند و حرکت کنند، اظهار داشت: بدین منظور نرخ سود سپرده های بانکی افزایش یافت.
بگفته او، یکی از اولویت های رئیس کل بانک مرکزی این است که حتی با تاخیر زمانی هم که شده به نرخ تورم هدفگذاری دست یافت.
این مقام مسئول در بانک مرکزی معتقد می باشد که تعدادی از علل محقق نشدن نرخ تورم هدفگذاری شده در اختیار بانک مرکزی نبود. بعنوان مثال، اتفاق هایی که در بهمن و اسفند سال قبل برای توزیع کالاهای اساسی رخ داد، خارج از اختیار بانک مرکزی بود و انتظارات تورمی را افزایش داد.
منبع:

1400/01/23
19:44:09
5.0 / 5
633
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دلار , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها