درخواست اردوغان برای كنار گذاشتن دلار

درخواست اردوغان برای كنار گذاشتن دلار

فی بگیر: رئیس جمهور ترکیه از کشورهای عضو گروه دی-هشت خواست تا در مبادلات تجاری دوجانبه، ارزهای ملی را جایگزین کنند.


به گزارش فی بگیر به نقل از خبرگزاری آناتولی، رئیس جمهور ترکیه که بوسیله ویدئوکنفرانس در اجلاس گروه دی-۸ سخن می گفت، بار دیگر خواهان افزایش استفاده از ارزهای ملی در تبادلات دوجانبه و چندجانبه شد و اضافه کرد: سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار ایده استفاده از ارزهای ملی را در مبادلات مطرح کردم و از آن زمان تا حالا این ایده پرمعناتر و قابل تحقق تر شده است. ما برای آن که ریسک ناشی از شوک های ارزی را بر روی کشورهای خود کاهش دهیم باید روی استفاده از ارزهای ملی متمرکز شویم.
اردوغان قبل از این هم خواهان افزایش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه با شرکای تجاری بزرگ این کشور همچون ایران، روسیه، چین و اوکراین برای کاهش وابستگی به دلار شده بود.
در این اجلاس همین طور راهکارهای توسعه همکاری کشورهای عضو در حوزه های مختلف اقتصادی نظیر انرژی های تجدیدپذیر، هوش مصنوعی، روباتیک، اینترنت اشیا و بلاک چین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
اردوغان با تاکید بر روی اهمیت استفاده بیشتر از تکنولوژی در تولیدات کشورهای عضو اضافه کرد: برای آن که به سمت توسعه اقتصادی پایدار حرکت نماییم باید نقش تکنولوژی در بخش تولید را افزایش دهیم.
رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نقش کرونا بر کاهش تبادلات اقتصادی بین کشورها اظهار داشت: واکسن، موثرترین اسلحه ما در مقابل این ویروس می باشد و نباید قربانی منافع گروهی خاص شود.
ترکیه از سال ۲۰۱۷ ریاست دوره ای گروه دی هشت را بر عهده گرفته است. اردوغان با اشاره به ظرفیت بالای بازار ۱.۱ میلیارد نفری کشورهای عضو اظهار داشت: کشورهای عضو دارای جمعیت جوان و تحصیل کرده هستند و باید اتصال بیشتری بین جوامع جوان کشورهای عضو به وجود بیاید.
گروه دی هشت در پانزدهم ژوئن ۱۹۹۷ با هدف تقویت همکاریهای اقتصادی بین کشورهای بنگلادش، مصر، نیجریه، اندونزی، ایران، مالزی، پاکستان و ترکیه تشکیل شد.
منبع:

1400/01/21
11:31:54
5.0 / 5
614
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها