بررسی اقتصاد ایران در دهه ۹۰

بررسی اقتصاد ایران در دهه ۹۰

به گزارش فی بگیر یک کارشناس اقتصادی ضمن بررسی سیاست های پولی و عملکرد نظام بانکی در دهه 1390، اظهار داشت: در سالهای 90 تا 92 مسکن مهر بعنوان مهم ترین رخداد پولی قابل ذکر دولت می باشد. همچنین، در سه سال اخیر دو اتفاق مهم و جدی در حوزه پولی چون بازگشت تحریم ها، فشارهای سمت عرضه، تنگای ارزی رخ می دهد که موجب می شود، ارز به مساله اصلی بانک مرکزی تبدیل شد و سیاستگذاری از حوزه پولی منحرف می شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، حسین درودیان در نخستین جلسه از سلسه نشست های اقتصاد ایران در دهه ۹۰ پژوهشکده امور اقتصادی اظهار داشت: در سالهای ۸۰ تا ۹۹ نقدینگی به بالای ۲۷ درصد می رسد و پایه پولی خیلی تغییر آنچنانی نکرده است که حکایت از این دارد که در این زمان کم کم بدنه بانکی برای کنترل نقدینگی مستقل تر برخورد می کند. علل این امر ناشی از کاهش نسبت ذخیره های قانونی، افت میزان کاربرد اسکناس، ایجاد بازار بین بانکی و ورود انگیزه های خصصصی است که آخرین عامل مهم ترین عامل در تسلط بیشتر بانک ها بر رشد نقدینگی است. به بیان دیگر، شاهد روند استقلال پایه پولی از بانک مرکزی در دهه ۸۰ هستیم.

مسکن مهر مهم ترین رخداد پولی در سالهای ۹۰ و ۹۲
وی با اعلان اینکه در دهه ۸۰ نرخ های بهره بانکی به سمت افزایش رفته است، اضافه کرد: تورم و وضعیت بخش حقیقی اقتصاد رابطه متقابلی با هم دارند و با افزایش تورم بخش واقعی اقتصاد هم گرفتار مشکل می شود. در سالهای ۹۰ تا ۹۲ به سبب تحریم ها مسائل ارزی به وجود آمد و سیاست های پولی خاصی مورد بحث قرار نگرفت. در این دوره مسکن مهر بعنوان مهم ترین رخداد پولی قابل ذکر دولت می باشد و در این زمان پس از سال ها پایبنید دولت به کاهش نرخ بهره بانکی، سرانجام نرخ بهره بانکی افزایش یافت که هدف این اقدام کنترل نقدینگی بود.
این کارشناس اقتصادی افزود: در دوره ۹۲ تا ۹۷ گفتمان پولی جدید شکل گرفت تا تورم را کاهش بدهند که در این زمان ایده ای به نام سالم سازی نقدینگی با مضمون کاهش سهم پول بانک مرکزی در رشد کمیت های پولی است. علاوه براین، نسبت بهره پرداختی بانک ها در سالهای ۹۴ و ۹۵ از سال ۹۲ فراتر می رود و در مجموع جهش قابل توجهی پیدا می کند. تحولات سیاسی در دوره ۹۲ تا ۹۷ بیان کننده ناکامی در مهار رشد نقدینگی است.

ارز مهم ترین مسئله بانک مرکزی در ۳ سال اخیر
در ادامه این جلسه، درودیان بیان کرد: در دهه ۶۰ و ۷۰ پایه پولی از نقدینگی بالا می رود و در دهه ۸۰ تا ۹۲ پایه پولی و نقدینگی حدودا مستقل از هم عمل می کنند که در این دوره سپرده ها در اثر کنش بانکهای خصوصی و پایه پولی بر اثر عملیات بودجه ای دولت رشد می کند که در طول این مدت رابطه آنها معکوس می شود به این صورت که رشد سپرده ها است که نقدینگی را زیاد می کند.
او در آخر اظهار داشت: در سه سال اخیر دو اتفاق مهم و جدی در حوزه پولی چون بازگشت تحریم ها، فشارهای سمت عرضه، تنگای ارزی رخ می دهد که موجب می شود، ارز به مساله اصلی بانک مرکزی تبدیل شد و سیاستگذاری از حوزه پولی منحرف می شود. در این شرایط رشد بالای نقدینگی در اثر فشارهای هزینه است. یکی از نکات مهم سیاستگذار در این دوره عدم تمایل به مهار تورم با انقباض و افزایش نرخ بهره در اثر تجربه دوره قبل است.
منبع:

1400/01/19
11:31:08
5.0 / 5
626
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها