تورم عربستان كمتر شد

تورم عربستان كمتر شد

نرخ تورم عربستان در آستانه پنج درصدی شدن قرار گرفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا آخر ماه فوریه به ۵.۲ درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۵ درصد کاهش یافته و کمترین تورم ثبت شده هشت ماه اخیر در این کشور بوده است.
در میان بخش های مختلف، بیشترین تورم در ارتباط با ارتباطات با ۱۳.۲ درصد بوده است و بعد از این بخش، مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۲.۳ درصد و حمل و نقل با ۹.۸ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین تورم در ارتباط با آموزش با منفی ۹.۵ درصد بوده است و بعد از این بخش، آب و برق با منفی ۰.۸ درصد درصد قرار دارد.
جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه " کپیتال اکونومیکس" اظهار داشت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احیانا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با عنایت به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.
با عنایت به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام نموده نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به ۱۵ درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور هم در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.
بر اساس ماهانه، نرخ تورم عربستان در این ماه ۰.۱ درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۴۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با ژوئیه ۲۰۰۸ با ۱۱.۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده در ارتباط با فوریه ۲۰۱۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
منبع:

1400/01/09
14:12:25
5.0 / 5
743
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها